Spíše jak mohou být jakékoliv předplacené karty s poplatkem levnější, než kompletní bankovní účet zdarma včetně karty a výběry (ať už z některých nebo ze všech) bankomatů zdarma.
Ano, lze fungovat i pouze na bázi hotovosti, ale je to nákladnější (poštovní poukázky, předplacené karty do mobilu), takže se to vyplatí pouze v případě, že je sledován jiný zájem (paranoia, zakrytí nepřihlášené podnikatelské nebo přímo trestné činnosti), než úspora nákladů či času.
V článku také chybí zmínka o vkladních knížkách, které jsou vedeny zdarma, lze na ně poslat peníze bezhotovostně a zdarma lze vybrat na přepážce banky (ČS) nebo na každé poště (ERA).
S předplacenou kartou bez účtu ale bydlet jedině ve stanu. Copak existuje ještě dneska blázen co by osobně obíhal a platil účty jako elektřina, nájem, plyn, voda, telefon..
A mimochodem nadpis hlásá jako by se nás to týkalo, pak to pokračuje nějakým trendem v EU a nakonec se dozvíme že se vlastně bavíme o Africe a křovácích. Martino Pinkasová - článek je blud k zblití!
ono stačí nekamarádit s počítačem a internetem = žádné internetové bankovnictví. potom je lepší běhat na poštu než do banky.. pořád taky funguje SIPO = platba stačí jedna "sdružená". zejména u starší generace bych to neviděl jako nic neobvyklého.
označit, že v africe a rumunsku ještě banky či pořádný internet moc nemají, jako "trend poslední doby", je fakt dobrý úlet :-)
Ale i to SIPO si lze navést na bankovní účet, odkud budou peníze automaticky strhávány. Ale je pravda, že pro získání přehledu o pohybech na účtu je třeba se k tomu počítači přihlásit, nicméně ještě existuje telefonní bankovnictví (ať už s živým operátorem nebo automatickou "plechovou hubou" nebo ze starších dob přežívá u velkých bank GSM bankovnictví přes SIM toolkit).
Každopádně varianta SIPO + vkladní knížka na posílání výplaty je také možná a velmi nízkonákladová.
ono stačí nekamarádit s počítačem a internetem = žádné internetové bankovnictví.
To neni jeste to nejhorsi, staci nemit mobil a krome Fio banky ktera stale podporuje i podpisovou aplikaci (a mozna CS pri overovani cipovou kartou, coz je ovsem dost nakladne) je vam nespravne nazvane "internetove" (neni pravda) bankovnictvi taky nanic.
Nemáte tak docela pravdu, například variantu s "kalkulačkou" má minimálně RB a Unicredit a patrně i další. ČSOB zace má variantu s čipovkou atd.
Problém je spíš v tom, že tato varianta je obvykle za příplatek (u RB ne zcela zanedbatelný), proto se lidé hodně sunou k mobilům, kde to je od banky levnější či úplně zadarmo. Na druhé straně ale poplatky za "nemobilní" řešení nejsou ani nějak "drakonické", to by bylo přehnané tvrzení.
Nicméně tvrzení, že to bez mobilu nejde vůbec, prostě pravdivé není. Pokud by někdo měl k jeho nepoužití vážný důvod, tak mu to život zkomplikuje daleko méně, než by se zdálo na prrvní pohled, variant je celkem dost.
Když vidím, jak postupně v Praze zanikají bankomaty ve stanicích metra či bližšího centra a do toho XY stovek vietnamců bez platebních terminálů a supermarkety daleko, tak v takový moment je účet naprosto k ničemu. Současná schizofrenní situace (není dostatek platebních terminálu, stejne jako rozumný výběr peněz bez cestovaní do jiných lokalit) přináší obrovský náklad na čas. Ideální pro banky - pochopitelně, bohužel prohra pro nás zákazníky.
Bankomatů není málo na první pohled, ale celkově mizí oproti minulým rokům. Pokud ve vestibulu metra zůstane jen jeden při obrovské mase cestujících, tak máte pocit, že stojíte nekonečnou frontu na banány, nikoliv na výběr pěněz. Některé lokality jsou prakticky bez bankomatů a musí se k bankomatům dojed MHD/autem – což je časově a finančně náročné. Spíše, aby Brno jednou nedotáhlo Prahu podobným "servisem" ;)
Ani v Brně to tak slavné není. Pokud bydlíte v pěší zóně centra tak je bankomatů dostatek. Ovšem ve čtvrtích to už je horší. Když nefunguje jediný bankomat v Líšni další je až ve Slatině což je MHD tam i zpět na hodinu a 52 kaček za jízdenky. Nebo 10 min. autem a 35 kaček za benzín. A fronty před bankomaty Spořky jsou spíše pravidlem než vyjímkou. Zvláště co tam implementovali další funkce.
Tak to asi bydlím v jiné Praze, bankomaty tu podtávám na každém rohu.
Tak třeba Pankrác: ČSOB v Bauhausu a na poště, GE v Arkádách a v pobočce v ul. Na Pankráci, ČS ve vestibulu metra a v pobočce Na Panrkáci, RB v pobočce na Pankráci a v budově těsně za Arkádami, Sberbank (tedy ČSOB) v pobočce na Pankráci
stačí ujet jednu stanici a je tu FIO na Pražského povstání.
Ne fakt nemám pocit, že bych měl v dosahu málo bankomatů :)
cituji:
"Právě Evropská unie umožní od roku 2016 úpravami svých směrnic, aby účet v bance mohl mít každý a aby samotné založení účtu nebo jeho změna byla pro klienta jasná, přehledná a neznamenala pro něho přílišnou, byrokratickou zátěž. Dále již klient nebude muset dokládat svůj trvalý pobyt v dané zemi ani výši svého příjmu."
a volné pokračování:
"A pro rok 2020 již Evropská unie chystá nařízení, podle něhož každá osoba starší 15 let bude muset mít alespoň jeden účet s kartou. To by bylo, aby si někdo dospělý nosil peníze v kapse. Jaký potom bude mít Evropská unie přehled? Pěkně všechno bezhotovostně a basta. Vždyť to bude jen pro vaše dobro!"
Navíc se ušetří papír a kovy na výrobu dalších a dalších bankovek a mincí. Však Evropská unie nejlépe ví, co je pro její obyvatele to nejlepší.
Zdá se vám to jako fantasmagorie? Myslím si, že v podstatě ani ne.
Nemám v Česku bankovní účet a nechci. Zrazovali mne, že to u člověka v mé situaci a postavení nelze. Před 2 roky jsem zrušil veškeré své účty, stejně jako má partnerka. Pro upřesnění - jsem podnikatel u malého městečka. Mám 4 domy, v jednom provozuji zavedenou restauraci spolu s penziónem, kde mám 8 zaměstnanců. Ve druhém domě spolu s partnerkou a malým dítětem bydlime. Další dva jsem pronajal. Vše řádně a legálně. Dále mám dva byty. Také jsem je pronajal. Začínal jsem v roce 90 po škole z nuly. Nejsem z bohaté rodiny, nejsem člen žádné politické strany, nepodporuji tyto hajzly. Nikdy jsem nedostal žádnou dotaci. Na vše jsem si řádně vydělal (a zdanil) a vše řádně koupil (a opravil). Mám 2 hypotéky, běžné účty jsem zrušil, hypoteční účty nepovažuji za své ale banky, a jsou bez poplatků. Veškeré příjmy - tržby a nájmy - pouze v hotovosti. (Nebo složenkou). Veškeré nákupy a platby pouze v hotovosti. Pravidelné platby za sebe, rodinu a zaměstnance - OSSZ, zdravotní pojištění, FÚ - v hotovosti na přepážkách bez poplatků. Pravidelné měsíční platby - elektřina, telefon, hypotéky, úrazové pojištění - platím na příslušné účty v hotovosti bez poplatku. Pravidelné půlroční platby - vodné, popelnice - na Obecním úřadě v hotovosti bez poplatků. (Topím elektřinou a krbovými kamny). Pravidelné roční platby - internet, satelit, koncesionářské poplatky TV a radio, povinné ručení za 2 auta- na rok dopředu v hotovosti na přepážkách nebo na účet bez poplatků. Za všechny ostatní služby a potřeby platím pouze v hotovosti. Nákupy na internetu pouze v hotovosti při dodání nebo osobním odběru. Časová ztráta při placení v hotovosti - minimální. Platím vlastně když jdu okolo a jdu si tzv. pokecat, dozvědět se něco nového a přitom vlastně zaplatím potřebné. Vlastně jeden účet a k němu 2 karty mám. V Německu. Již 20 let. Bez jakýkoliv poplatků a velmi slušně úročený. Ukládám tam volné peníze. Převod Kč na Eura u Exchange VIP za výhodný kurs bez poplatků. Účet používám pouze v zahraničí při cestování. Nepotřebuji v Česku bankovní účet a ani nechci. Odmítám podporovat tuzemskou zlodějskou politiku - ať bankovní nabo státní. A proč máte účet Vy?
Jak platíte na účty bez poplatku? Co já vím, tak vklad hotovosti bez poplatku je možný pouze v bance, u které je účet veden, a to většinou pouze na vlastní účet. Pochybuji, že vám patří účet internetového providera nebo dodavatele elektřiny.
A tedy proti gustu žádný dišputát, ale ji opravdu na obecní nebo finanční úřad pokecat opravdu nechodím. Blbost šířená státními orgány je pro mě natolik odpuzující, že se k návštěvě podobných ústavů přemlouvám i několik týdnů, a když už tam musím, tak nepronesu jedno jediné zbytečné slovo (vše může být použito proti vám, i pozdrav).
To je právě ta neznalost lidí. Skutečně to jde. Ano, máte pravdu, že musím vložit peníze na účet do příslušné banky, a jak můj dodavatel elektřiny, tak i provider internetu mají účty vedené bez poplatku za vklad třetí osobou. Stejně jako mnoho dalších. Situace se totiž během posledních let výrazně změnila. A pokec na OÚ - je to malé městečko, kde se všichni známe. Stejně jako mne znají na FÚ i jinde. A nikde se nebavíme o blbostech šířených státními orgány. Bohužel Češi jsou příšerně zapšklí a přestali mezi sebou normálně komunikovat. Ještě pro upřesnění, nejsem tzv. vesničan, pocházím z Prahy, a mám tam i jeden z bytů. Jen se snažím žít slušně a přátelsky. Ovšem mezi Čechy je to dost těžké.
Tak mate asi hodne volneho casu. Vsechny ty operace lze v CR delat i s uctem a to zcela bez poplatku.
Na druhe strane proc ne. Ja zase odmitam mit v CR jakykoli telefon s telefonnim cislem (s vyjimkou Skype ci jinych technologii zalozenych na IP). Coz obcas vede k humornym historkam "Proc nam nechcete sdelit sve telefonni cislo ?" kde vysvetluji ze opravdu zadne nemam :-)
Protože to je pro mně jednoduchší
- platba měsíčního poplatku za připojení k internetu - trvalý příkaz
- platba záloh dodavateli elektřiny a zemního plynu - povolené inkaso
- platba poplatků spojené s užíváním bytu v SVJ - trvalý příkaz
- platba daně z nemovitosti - trvalý příkaz
- platba obědů dětem ve škole - povolené inkaso
- platba nákupů v e-shopu - kreditní kartou
- platba poplatku za svoz odpadku - příkaz k úhradě jednou ročně
- platba faktur - příkaz k úhradě
- splátky kreditní karty (bez úroků) - příkaz k úhradě
- platba ostatních nákupů - kreditní kartou či hotově, v okresním městě kde bydlím jsou 4 bankomaty mé banky, z toho jeden vkladový
A taky levnější. Účet zdarma, žádné poplatky, minimální spotřeba času.
Mít penzión, restauraci, pronajaté nemovitosti a platit veškeré výdaje a dostávat všechny úhrady, např. splátky nájemného, v hotovosti? Nevidím k tomu důvod, jestliže tedy nechci zatajovat příjmy a výdaje před finančním úřadem.
Stručně - internet 1x ročně dopředu bez poplatku na účet včetně slevy za platbu v hotovosti na rok dopředu.
- elektřina 1x měsíčně bez poplatku na účet, - plyn nechci a nemám zaveden, - poplatky SVJ za každý byt 1x ročně dopředu v hotovosti na účty, - daň z nemovitosti v pokladně FÚ v hotovosti 1x ročně (částka je každý rok jiná), - obědy a školkovné v hotovosti ve školce při vyzvedávání dítěte 1x měsíčně, - nákupy v e-shopech v hotovosti při dodání nebo osobním odběru, - svoz odpadků a vodné 2x ročně v pokladně na OÚ, - platba faktur = žádné nedostávám, - splátky kreditní karty = žádnou nemám, - platby ostatních nákupů = v hotovosti včetně množstevních slev a slev za platby v hotovosti. Náklady minimální, spotřeba času téměř žádná-platím když jdu okolo. Nepotřebuji zatajovat příjmy, natož výdaje. Že by Jste měl účet zdarma a bez jakýkoliv poplatků včetně tech skrytých (zvlášť když máte a používáte kreditní kartu) v Česku nesmysl.
Kombinace účtu zdarma s kreditní kartami s bezúročným obdobím a slevami i více jak 2% z objemu nákupů je téma čtenářům Měšce dlouhodobě známé a jistě hodně využívané, žádný nesmysl. Neznám nikoho kdo by mi poskytl slevy za běžné nákupy v hotovosti, jen jednu čerpací stanici která vyžaduje za platbu kartou příplatek 6 Kč bez ohledu na výši nákupu. Faktury k úhradě dostávám, návštěvám bank a úřadů jen za účelem plateb se vyhýbám, je to časově náročnější. Informace o pohybech na účtu jsou také mnohem přehlednější než kdybych někde zakládal pokladní příjmové a výdajové doklady, notabene v kombinaci s doklady od dodavatelů služeb a zboží pro provoz penzionu a restaurace.
Abych řekl pravdu, za těch více než dvacet let, co platím kartou, se mi stalo dvakrát (slovy dvakrát), že mě někde nabídli slevu za platbu v hotovosti. Pokaždé to byla 3% a placená částka kolem pětistovky. Na druhou strany jsou e-shopy, které za platbu hotovostí mají citelný příplatek.
Bohužel vidím zde nepochopení. Moje nákupy u dodavatelů se pohybují obvykle nad 10 000,- Kč za 1 nákup, a proto dostávám slevy jak množstevní, tak i za platbu v hotovosti. Obvykle se na ceně vždy dohodnu a rozdíl dělá obvykle 3-5 % z konečné částky. Prosím uvědomte si, ze nakupuji ve velkém pro restauraci a penzion. Měsíční úspora oproti běžným cenám dělá 15-20 tis. měsíčně. Pokud bych platil na fakturu nebo kartou, nikdy bych takovouto slevu nezískal. A pro oponenty - vždy si beru účet. Pro vyjasnění, myslíte, že vietnamci a pod. nakupují někde ve velkém na fakturu nebo platí kartou. Skutečně si myslíte, že za nákup za pár korun při platbě v hotovosti dostanete slevu? Já také poskytuji slevy, ale ne za jeden oběd nebo večeři. Utratí-li host u mne při jedné návštěvě (obvykle se společností více osob) nad 10 tis. a platí hotově, automaticky mu servírky poskytnou slevu 10%. Je to běžné. Tak i já dostávám při svých nákupech slevy. Pravidlo "rychlé prachy dělají prachy" stále funguje. Nevzpomínám si, že bych při nákupu nad 10 tis. u jednoho obchodníka v posledním roce nedostal slevu.
Jo vy máte penzion. Zrovna minulý měsíc jsem hledal penzion, kam bychom jeli na jarní prázdniny. A to, že mají účet, bylo jedno z kriterií výběru. Protože platit zálohu složenkou na adresu je neskutečný vopruz, a jet kvůli složení zálohy 200 km se jaksi nevyplatí. A dále samozřejmě nehodlám s sebou vozit 30 000 v hotovosti (to je tak útrata, co se čtyřčlennou rodinou za týden udělám), takže pokud penzion nebere karty, či není (v nejhorším případě) kousek od bankomatu (což většinou nebývá, aspoň já jezdím tradší do přírody než do městské aglomerace), má taky smolíka.
Jak bylo uvedeno již výše. Zálohy na rezervaci za ubytování a pod. nepřijímám dopředu. Nechápu tuto českou praxi. Takže Vaše námitka je vyvrácena. Jen okrajově. Když Jste ochoten platit zálohu za rezervaci dopředu, zajímalo by mne, kolik Vám poskytnou slevu, když jim vlastně půjčujete peníze? Nebo to posíláte jen tak dopředu bez jakýchkoliv protiplnění a vlastně ani nevíte, do čeho jdete? Nějak nechápu. S rodinou dosti cestujeme. Po celém světě, nejvíce k moři. Obvykle si pobyt rezervujeme přes internet. Ne přes cestovní kanceláře. A ještě se mi nestalo, že by po mě v zahraničí chtěl někdo zálohu dopředu za ubytování. A Vaše druhá námitka, že s sebou nevozíte velkou hotovost, a obáváte se, že nenaleznete někde poblíž bankomat je také nepodložená. Při týdenním pobytu určitě najdete poblíž kteréhokoliv ubytovacího zařízení bankomat.A vzhledem k tomu, že sám píšete, že se raději pohybujete v přírodě, tak se domnívám, že s tím počítáte a berete si s sebou větší částku nebo již víte, kde budou bankomaty. Ne všude v přírodě berou totiž karty. A při delším pobytu si můžete částku připravit dopředu a vzít s sebou. Při kratších pobytech zase to nebude tak vysoká částka. Posoudím-li dle sebe, tak obvykle mám u sebe okolo 50 tis. na nákupy. Hlavně ve velkých bankovkách, protože vždy potřebujeme drobnější a kovové. Takže je vlastně co je to velká částka?
Nemohu polemizovat s názory na tzv. bankovní účty "zdarma" a "slevy" za platby kreditními kartami, ale neznám banku, která by to dělala zadarmo. Banka je také obchodník a chce vydělávat. Nebo mi chcete tvrdit, že pro banku, jako malý uživatel účtu, Jste tak důležitý, ze Vám svoje služby poskytuje zdarma. Silně pochybuji. Do zůstatku 3 mil. Kč na účtu Jste pro banku jen dojná kráva, kterou je třeba co nejvíce oškubat. Teprve nad touto výší se stáváte pro banku zajímavý. Jen klasický případ, při pravidelné měsíční úložce (mzda) 30 tis., a pravidelném měsíčním odečtu ( výběry a platby kartou) 20. tis., myslíte, že naspoříte za rok 120 tis. Kdepak, maximálně 118,5 tis., ale spíše ještě méně. Skutečně oveřeno u několika (6) bank.
Podle toho, co čtu, tak si to dokážu představit. Faktury žádné nedostáváte, protože všechno platíte na ruku. Ještě by mě zajímalo, co zaměstnanci? Nevadí jim, že dostávají výplatu v hotovosti? Máte penzion, tak předpokládám, že budete mít dost vysoké příjmy. Hotovost máte předpokládám normálně v trezoru? Nebojíte se, že by vás někdo chtěl vykradnout? Přecijenom se asi ví, že nemáte účty a máte velký objem hotovosti. Jak řešíte platbu záloh za ubytování?
Jinak dnes již je opravdu možné mít účet zdarma, pokud vám stačí základní funkce - přijmout a poslat platbu, zaplatit platební kartou nebo vybrat z bankomatu, třeba u FIO 10x a neumím si představit to všechno využít, to bych musel u bankomatu strávit celé mládí :)
Opět jednoduché. Zálohy na daň z příjmu, taktéž zálohy na soc. poj., důch. poj., nem. poj., a zdrav. poj. jak za zaměstnance, tak i za sebe není problém platit zálohově i dopředu. Platím 4x ročně vždy na 3 měsíce dopředu a po ročním vyúčtování buďto při platbě na další čtvrtletí doplatím, nebo přeplatek nechám převést na další období. Nevidím v tom žádný problém. Z celé diskuze však vidím jen jedno nepochopení. Diskutující jsou patrně osoby odkázané na nutnost užívání bankovního účtu, protože nemají možnost získat většinu potřebných finančních prostředků přímo v hotovosti. Jedná se patrně o osoby v pracovním poměru nebo OSVČ závislé na fakturaci za svoji práci. Bohužel nebo spíše bohudík, já dostávám odměnu za svoji práci pouze a jen v hotovosti, a v případě bankovního účtu bych si na něj peníze musel ukládat sám a s vklady chodit do banky, tak jak bylo u mne dříve. Proč to dělat, a pak se trápit s internetovým bankovnictvím, když můžu platit přímo bez prostředníka? Dále u diskutujících je znát také neochota chodit kamkoliv na úřady a podobně. Nevím jestli si to vůbec někdo uvědomil, ale na úřady a podobně nechodím tak často. Stačí jen počítat. OSSZ 4x ročně, Zdrav. poj. 4x ročně, FÚ 4x ročně, OÚ 2x ročně, a při těchto návštěvách při "pokecu" obvykle vyřídím i případné další "papíry" u těchto úřadů. Jinak s nimi komunikuji elektronicky přes datovou schránku, e-mailem nebo telefonicky. Dále elektřina 6x ročně vkladem na účet v bance, telefon 6x ročně vkladem na účet, hypotéky 12x ročně vkladem na účet, úrazové poj., povin. ruč., pojišť. nemovitostí a další pojištění u jedné pojišťovny 1x ročně vše najednou na přepážce v pojišťovně. Satelit, koncese TV a rádia 1x ročně. Nejnáročnější je asi počátek ledna, kdy v jednom dni zvládnu roční a půlroční a čtvrtletní plány v jednom dni, a další platby zvládám také čtvrtletně v jeden den. Domnívám se, ze většina Čechů obětuje takovýmto potřebným platbám ročně daleko více času než já.
Zaměstnanci dostávají týdenní výplatu, tak jak je ve světě obvyklé. Zatím nikdo nepožadoval měsíční výplatu. A kdyby ji chtěl na účet, není problém ji tam v hotovosti složit. Ale to také nikdo zatím nechtěl. A pokud některý zaměstnanec potřebuje jednorázově větší hotovost, není problém mu dát až šestiměsíční výplatu dopředu s tím, že mi to do dvou let bezúročně vrátí. Účetní si s tím poradí, aby splnila nesmyslné požadavky na vyúčtování měsíčních výplat, jak se v Česku požaduje. Na příjmy si nestěžuji, jsem spokojený, mám vše, co potřebuji. Sedět na dvou židlích stejně nejde. Hotovost velkou nedržím maximálně do dvouset tis., protože jsou každodenní tržby. A tady se otáčí peníze. Je-li vice, kupuji zlaté cihličky nebo diamanty, a ty jsou v bankovním trezoru. Potrebuji-li větší částku, není problém prodat. Ale zatím se mi to nestává často. A vykradení, to co by ukradli je minimum, a navíc nejsou na jenom místě. K tomu ještě žijeme v malé zástavbě, kde se okolo všichni známe. Samozřejmě to riziko nepodceňuji, už kvůli hostům, ale domnívám se, že máme velmi slušné zabezpečení. Zálohy za ubytování? Opět český nesmysl. Místa rezervujeme, to ano, ale platí se za poskytnuté služby, po ukončení ubytování. Nechápu proč a za co platby dopředu jako zálohu? Buď hosté přijedou nebo nepřijedou. Rezervace je platná po určitý čas, potom je možné pokoj nabídnout jiným hostům. Zatím jsme neměli s tímto problém.