Vlákno názorů k článku Nový občanský zákoník: 10 změn, které ovlivní dědictví od petr - já v tomto skoro žádný změny nevidím existovalo...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 11. 2013 6:15

    petr (neregistrovaný)

    já v tomto skoro žádný změny nevidím existovalo věcný břemeno kde byly uvedeny všechny podmínky ohledně dědictví a když to dědic nedodržel velmi lehce o všechno přišel taky jsem ho měl

  • 12. 11. 2013 7:20

    Lubik (neregistrovaný)

    To je podle mne hloupost, věcné břemeno existuje v reálném čase, tedy nemůže vzniknout až něčí smrtí, naopak některá věcná břemena smrtí zanikají. Samozřejmě, že existující věcné břemeno lze „zdědit“ a to jak osoba povinná tak oprávněná. Podle současné právní úpravy nelze dědictví nijak podmiňovat. Uveďte, prosím příklad, jak se to stalo.

  • 12. 11. 2013 7:23

    jozo (neregistrovaný)

    Já tedy změn vidím mraky a to že zásadní!!!!
    S tímto je prakticky každého povinnost uzavřít závěť, ať už s tím, aby jsi nejbližší rodině zajistil to nej nebo naopak ji můžeš dramaticky omezit ... rozhodně ale očekávám, že přibude výrazně víc soudních sporů a rodinných problémů/tragédií, nehledě na to, že pár filutů může kde koho výrazně snadněji připravit o prakticky veškerý majetek....
    Takže radím, všeho se na sklonku života zbavit, rozdat a přepsat na ty na koho chci a pro sebe si nechat jistinu na dožití někde v pečovateláku :-)

  • 12. 11. 2013 8:47

    thr

    Zase bych to tak nedramatizoval - pokud se závěť neuzavře, tak se v podstatě nic nemění a majetek dostanou stejné osoby, jaké by ho dostaly dnes.
    Takže pokud rodina spořádaně funguje a její členové "nejsou ve válce", tak se nic nezhorší. Naopak se hodně zjednoduší řešení některých věcí ve vypořádání v situacích, kdy vztahy dobré nejsou - pak je samozřejmě napsání závěti nutné, ale lze v ní všelicos ošetřit a proti současnosti se tím naopak spory dají omezit.

    Možný problém vidím hlavně v situaci, kdy někde podstrčí umírajícímu k podpisu závěť ve svůj prospěch - pak by samozřejmě dopad byl větší než dnes, minimálně větší o to procento, o které klesl povinný podíl neopominutelných dědiců...
    Celkově ale NOZ v této oblasti hodnotím spíše kladně, právo občana na vyjádření své vůle a možnosti jejího prosazení se zvětšilo.

  • 12. 11. 2013 8:35

    thr

    Věcné břemeno ale nemá s "podmíněným dědictvím" až tak moc společného... Tento pojem se používá v souvislosti s nemovitostmi, s dědictvím to sice někdy mohlo souviset (právo dožití atd.), ale každopádně šlo o poměrně omezenou oblast.

    Naopak v současné době lze říct, že absolutní většina "podmínek" napsaných do závěti byla neplatná a při vypořádávání se na ně nebral potaz. Viz třeba v článku zmíněná podmínka "dokončení studia" - to by dnes v podstatě udělat nešlo, v NOZ to ale není problém.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).