To k ničemu nepovede, jen k ještě riskantnějšímu chování kampeliček. Dokud mají střadatelé zaručenu návratnost 100% vkladů, tak může kampelička (i banka) fungovat třeba i jako letadlo a nikoho to nenutí se zamyslet nad výší vkladů a rizikem.
Zrušte pojištění vkladů, nebo aspoň zaveďte významnou spoluúčast střadatelů, a nebude muset vymýšlet takovéto obskurní zákony.
Naopak, to by byl brzo kolaps. 100% pojištění nebylo zavedeno, aby pár družstevníků v ČR mohlo bez rizika zhodnocovat nadstandardním úrokem, ale aby desítky milionů obyčejných střádalů měli důvěru ve své velké banky a své úspory nechali v bankách a aby je ani nenapadlo své úspory z bank vybírat.
A jako vždy, cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. To co bylo míněno jako ochrana střadatelů před ošklivými bankami (ošklivými pouze z ideologického hlediska socialistů tuto blbost prosadivších) se ukázalo jako opatření vedoucí k lehkovážnému svěření peněz podvodníkům, kteří naslibují nejvyšší úroky. A doplatí na to samozřejmě hlavně ti, kteří spoří u důvěryhodných bank, neboť právě z jejich vkladů vznikají zdroje pro výplatu pojištění těm lehkovážným.
Ono ani tak nejde o ochranu drobných střadatelů před zlými bankami, jako spíše o ochranu bank přes panickým "runem". V momentě, kdy budou střadatelé vědět, že v případě krachu přijdou o část peněz, budou na různé negativní (i třeba chybně interpretované či dokonce úplně lživé) zprávy o zdraví jejich ústavu mnohem citlivější a mohou ho položit i v případě, že bude úplně zdravý. Výsledné řešení problému může být ve svém důsledku dražší, než těch ušetřených 10 %.
Ale obecně nejsem proti - ať jsou pravidla jakákoliv, ale ať jsou jasná a neměnná. Trh (finanční ústavy i klienti) se tomu přizpůsobí.
Zajímavé je, že bez té ochrany banky fungovaly přes 2000 let. Sice občas nějaká zkrachovala, ale nikdy to nemělo globální dopady. A jak začala stoupat ochrana, začaly růst problémy. Jestli ono to nebude tím, že každá ochrana zbavuje chráněný subjekt zodpovědnosti za své činy, a když jsou chráněni všichni, nikdo zodpovědný už nezůstane. A zkuste si domyslet, jak asi dopadne společnost, kde nikdo nenese následky svých činů. Já to radši domýšlet nechci.
Ano, můžeme se vrátit do středověku, kdy si každý nosil svůj měšec zlaťáků, platilo se hotově a převody zajišťoval posel na rychlém koni. Dnešní ekonomika se bez bank (pro někoho bohužel) neobejde a hromadný krach neovlivní jen ty, kdo tam mají peníze, ale i ty, kdo jsou s ním v nějakém ekonomickém vztahu (pracují pro něj, dodávají mu nebo od něj odebírají zboží, atd).
Například tzv. Velká hospodářská krize ve 30. letech minulého století v USA byla způsobena právě hromadnými krachy bank a tím praktickým vymizením peněz z ekonomiky. To mělo za následek omezení výroby, nezaměstnanost, krachy podniků, deflaci. Dodnes je to pro Ameriku takovým strašákem, že budou raději "tisknout peníze", než aby se situace opakovala.