Myslím, že nemáte dostatek informací. Kromě jiného, jinak se sušká ještě spousta dalších věcí, právě s Německem (a Anglií) bylo počítáno jako s prvními zeměmi Evropy do kterých by měli být dodávány palivové články. Ten čas zhruba nastává, zda ho krize posune se uvidí.
Podle mne se chystal i dotační program od EU, navíc pravděpodobně i program nízké energetické náročnosti nových a rekonstruovaných domů (který považuji za blbost bude-li násilný). Kromě jiného je již několik let vidět že politici Německa a Ruska si vzájemně jdou na ruku právě kvůli budoucím dodávkám energií.
**
Když vezmete dotační program EU na ekologii, nebo úsporu energií. Tak namísto nakupování neekologických a neekonomických neúsporných spořivek a ostatních zhůvěřilostí by bylo možné například vybavit všechny domácnosti v Česku právě onou technologí palivových článků.
Víte jak moc by ihned poklesla celá energetická náročnost (z ostatních zdrojů) v Evropě? Myslím, že i spotřeba plynu (paliva pro výrobu tepla a energie v palivových článcích) by poklesla. Nicméně, dodatečné náklady domácností by byly nevyhnutelné. Tahle technologie je drahá a s úplnou dotací žádné země se nepočítá, proto bude prvně zaváděna v bohatém Německu a Anglii. Nicméně původní odhad (zřejmě bude posunutý) uvažoval se zlevněním a zefektivněním výroby těchto zařízení během tří let od zavádění v Evropě.
Uvažte třeba, kolik daní (dnes snad již jen zisku z odběru, ale kdo ví) je třeba dát na výstavbu elektrárny. Tyto peníze by na podobný projekt, palivových článků, v Česku jistě stačily, navíc by lidé/domácnosti byly mnohem více soběstačné. Odpadla by nutnost odebírat elektrickou energii. Stačilo by odebírat plyn a dokonce by nemusel být ani distribuován plynovodem, ale například jako tekutý plyn. Taková distribuce bude v budoucnu ve vyspělích zemích běžná a bude lépe odpovídat těžbě plynu. Již dnes se mohutně těží v moři.
No a tohle je podle mne hlavní kámen úrazu, ktěří se mocní snaží utnout hned v zárodku. Došlo by ke změně současných modelů závislostí na energii a toků peněz. Tady už nejde jen o lobbing ve vládách (ten probíhá také nebojte se), tady už bude dokonce docházet (i když pro nás možná k neveřejnému) vyhrožování si válečnými střety nebo ekonomickými embargy. Proto si Německo tak leze s Ruskem..., proto právě u nás začíná humbuk kolem plynu z břidlice, proto možná palivové články budou nakonec jen pro pár milionářů, proto lidé nebudou moci smět používat klasické žárovky, proto budou muset stavět energeticky nenáročné domy kde nepůjdou otevírat okna a nepůjde klasicky větrat,...