Hlavní navigace

Nezaměstnanost v říjnu opět klesla na nové minimum

9. 11. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Míra nezaměstnanosti v říjnu podle očekávání klesla o další 1 desetinku na 5,9 % (7,1% říjen 2014) a dosáhla na nová minima od podzimu 2008.

Inflace

Inflace v říjnu nečekaně zpomalila o 2 desetiny na 0,2 % r/r, což je nejnižší úroveň od března. Očekávala se stagnace či zpomalení o 1 desetinu. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v průměru stagnovaly. Zdrojem překvapení se staly ceny potravin (-0,3% m/m), u kterých se očekával mírný růst, ale naopak klesly, mírně se tak prohloubil jejich meziroční pokles (na –0,9 % r/r z –0,5 % v září) a tím z celkové inflace odkrojily 1 desetinu. U potravin klesly ceny ovoce (-2 %) a mírně pečiva, což dokázalo kompenzovat zdražování brambor (+5 %). Očekávaným faktorem bylo další zlevnění pohonných hmot (-3,0 % m/m) v reakci na předchozí propad cen ropy. I přes posílení dolaru by levný benzín měl tlumit inflaci ještě v listopadu. Posledním výrazným faktorem se stalo sezónní zdražení obuvi a odívání (+3,7 % m/m).

Celkový obrázek se neměnní a nadále vše naznačuje, že inflace do konce roku zůstane utlumená a ve zbytku roku poskočí o 5–6 desetinek kvůli nízké srovnávací základně. Celoroční průměrná inflace bude jako vloni kolem 0,4 %. Očekáváme, že ČNB nebude reagovat na pokračující nízko-inflační prostřední a současný režim měnové politiky (27+ CZK/EUR, sazby 0,05 %) bude držet alespoň do roku 2017. Devizový trh přešel výsledky bez reakce.

skoleni_29_6

Nezaměstnanost

Míra nezaměstnanosti v říjnu podle očekávání klesla o další 1 desetinku na 5,9 % (7,1% říjen 2014) a dosáhla na nová minima od podzimu 2008. Vzhledem k úrovním trhu práce (rekordní zaměstnanost), další zlepšování trhu práce nastává spíše tím, že firmy nepropouští, nabírání nových zaměstnanců je spíše průměrné. V říjnu byly nové registrace na úřadu práce (45,7 tis. vs. průměr 51 tis.) podprůměrné, dokonce jde o nejnižší údaj v říjnu za posledních 10 let. O stále silné poptávce po práci svědčí vysoký počet volných míst (107 tis.), který ale na rozdíl od předchozích 12 měsíců již neroste. I tak poměr nezaměstnaných na jedno místo klesl na 4,0 a je nejnižší od roku 2008.

V listopadu může míra nezaměstnanosti ještě klesnout o 1 desetinu, ale pak na přelomu roku by se ze sezónních faktorů měla přehoupnout přes hranici 6%. Průměrnou nezaměstnanost pro letošní rok očekáváme kolem 6,5% (vloni 7,7%), příští rok by měla dál klesnout na 5,8%.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).