Vlákno názorů k článku Nezaměstnanost opět klesla. K práci přistupujeme jinak než v zahraničí od L. - Článek je plný nesmyslů: 1) Češi zkrácené úvazky nepreferují...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 4. 2019 8:08

    L. (neregistrovaný)

    Článek je plný nesmyslů:

    1) Češi zkrácené úvazky nepreferují o nic méně než ostatní národy, poptávka je velká, ale nabídka prakticky není.

    2) To by mě fakt zajímalo, jak zjišťovali ty jazyky. Tipuji, že se lidí jen zeptali a lidi si započítali, že jako cizí jazyk přece rozumí slovensky a pak měli kdysi ve škole ruštinu a to je přeci taková trochu jiná čeština. Protože jinak je jazyková výbava Čechů pořád poměrně špatná.

    3) A co se týká Gender Pay Gap, tak mzda je za odvedenou práci, ne za vzdělání.

  • 17. 4. 2019 10:00

    Pavel (neregistrovaný)

    K tomu Gender Gap - podle mých zkušeností, většina mladších žen v zaměstnání odmítá povýšení a zodpovědnější (a tedy lépe placenou) práci, protože jejich hlavním cílem je najít si chlapa, který je bude živit, a zůstat doma. Kdyby měly zodpovědnější práci, měly by na lovení chlapů méně času. Teprve až starší ženy, kterým se chlapa ulovit nepodařilo, se začnou starat o svou kariéru, ale to už mají za muži velké zpoždění.

    Prosím, napsal jsem že podle MÝCH zkušeností to platí pro VĚTŠINU mladších žen, Tak mě tady nevytýkejte, že lžu, protože znáte jednu ženu pro kterou to neplatí. Já netvrdím že to platí pro všechny (a příklady výjimek znám taky). Jenže statistika se nezabývá jednotlivostmi, ale celkem.

  • 20. 4. 2019 22:42

    Slunéčková (neregistrovaný)

    Cílem mladých žen není najít si chlapa a zůstat doma , nic jste nepochopil . My máme mateřský instinkt ( to muži neznají ) a mladá děvčata a mladé ženy touží prostě po mateřství a dětech ! Chtějí si založit rodinu a porodit děti - k tomu nás nutí příroda , víte ? Určitě se nechtějí flákat a aby je živil chlap - o to jim nejde .

  • 21. 4. 2019 10:51

    Jarmila (neregistrovaný)

    Ještě k Pavlovi: Pavel nepochopil, že ženy byly s dětmi doma historicky. Prostě tu práci kolem dětí neměl kdo udělat. Byl to ovšem i velký tlak na chlapy, protože ti museli uživit ženu i děti (což je to,co si Pavel neuvědomuje a je tomu tak stále např. v arabských zemích). Jenže v 19.stol. se objevují feministky, kterým se jejich role kolem utírání dětských zadků a žvatlání moc nelíbí, a chtěly by také pracovat = rozuměj: pracovat za peníze, aby se uživily a nebyly na mužích závislé. Protože pokud chlapovi ruplo v bedně, tak šel do hospody, peníze prochlastal nebo utratil s povětrnými ženštinami, a pokud manželka chtěla peníze na domácnost, tak ji nádavkem zmlátil a ještě nazval stíhačkou, protože po něm chtěla JEHO peníze.
    Ženy neměly své prosazení jednoduché. Chudé si to dovolit nemohly vůbec, potíže měly i ty, které měly kolem sebe dvůr nebo služky. Teď třeba běží v TV seriál o anglické královně Viktorii. Je tam jasně vidět, jak její manžel těžce nese, že žena je královna, která musí panovat, zatímco on si hledá svou parketu, aby jí pomohl, le přitom ji nezastínil protože ona je královna, zatímco on jen "Jeho královská výsost", tedy nezbytný doplněk královhy, prostě hraje druhé housle. A taky je tam jasně vidět, jak to neměla jednoduché žena, která měla skloubit práci, kterou bylo panování, s péčí o rodinu, byť měla k ruce dostatek personálu na úklid, kuchyni, praní oblečení i péči o děti.
    Pokud vím, tak problémy s domácností měla třeba i Marie Sklodowská-Curie, která by bez nevšedního pochopení svého manžela možná nedokázala nic, kdyby místo bádání musela stát u necek a prát prádlo pro rodinu.
    Takže to, že Pavel vidí v každé ženě zlatokopku, je možná proto, že tento obraz nám servírují média, pro které je šťourání se v některých rodiných vztazích zlatým dolem (viz Plekanec - Vondráčková). Holt ženská, která chce pracovat a chce po chlapovi a otci dětí, aby pomáhal s rodinou, je kariéristka, zatímco žena, která pečuje o rodinu a děti, a díky tomu nemá na práci tolik času a chce po chlapovi peníze na provoz domácnosti, je zase zlatokopka.

    PS: a abychom byli spravedliví, tak byly i ženy, které nebyly hospodyněmi a o domácnost se postarat nedovedly. Takovou hospodyní byla třeba Božena Němcová, kterou domácnost srdečně nebavila a radši se courala po návštěvách a po vlasteneckých drbech. Němec sice přinesl domů peníze, ale protože musel být v úřadu slušně oblečen (a mít oblečení vyprané) a chtěl se taky najíst, tak jedl po hospodách, což i tehdy vyšlo dráž, než když se vařilo doma. I tehdy byl rozdíl mezi spisovatelkou Němcovou, která chodila otrhaná a stěžovala si, že manžel jí nedává peníze (jak by mohl, když s nimi neuměla hospodařit) a spisovatelkou Karolínou Světlou, která si služky v domácnosti ohlídat dovedla, aby udělaly to,co bylo v domácnosti potřeba.

  • 23. 4. 2019 7:57

    Pavel (neregistrovaný)

    Nepodsouvejte mi termín "zlatokopky, to ukazuje na vaše názory, ne moje.

    Sám jsem mnoho žen navrhoval na povýšení nebo zodpovědnější práci, protože jsem věděl, že by to zvládly, ale většinou to odmítaly. Když jsem se pak s nimi hádal, proč tedy studovaly když nechtějí své schopnosti využít, tak mi odpověděly, že studovaly, aby mohly vychovat chytřejší/vzdě­lanější děti.

    Zažil jsem i tragičtější případy - jedna kolegyně si na sebe dobrovolně navalila hromadu práce a pak se z toho psychicky zhroutila. Posléze jsem pochopil, že ji její manžel týrá a ona si potřebovala dokázat, že není naprosté nemehlo. Tak jsem jí musel asi rok důkladně koučovat, hlídat co dělá, pokud možno nenápadně jí pomáhat a posléze se vypracovala na skvělou projektovou manažerku, takto získaná sebedůvěra jí umožnila se rozvést a dnes, pokud vím, má narosto spokojený život.

  • 23. 4. 2019 7:44

    Pavel (neregistrovaný)

    Přeloženo do češtiny: Mám pravdu, ale špatně chápu motivaci žen k tomuto jednání. Přitom jsem o motivaci nenapsal ani slovo, tak nevím, jak jste ke svému závěru došla.

  • 17. 4. 2019 19:16

    Lenka (neregistrovaný)

    ad 3) sakra, tak to by většina mužů musela odcházet s nulovým výdělkem... za sjíždění internetu, kouření cigaret a pod. zaměstnavatelé obvykle neplatí...

  • 21. 4. 2019 23:55

    Victor (neregistrovaný)

    Lenko,zlobte.Žena nikdy nedosáhne výkonu muže.Když tedy to Me-Too,nebo jak se ta rovnoprávnost nazývá,tak za stejný výkon stejné peníze!Žena nikdy nedosáhne výkonu muže.Vlastně jo,ale v kanceláři,jinde ne.A v kancelářích se mezi sebou jebou (čehož jsem byl na městském nejmenovaném úřadě nechtěně svědkem).

  • 17. 4. 2019 21:03

    K (neregistrovaný)

    "1) Češi zkrácené úvazky nepreferují o nic méně než ostatní národy, poptávka je velká, ale nabídka prakticky není."

    Nehledě na to, že často domácnost sotva vyžije ze dvou plných úvazků. Nemáme prostě dost vysoké platy na to, abychom mohli úvazky dělit.

  • 21. 4. 2019 2:16

    é (neregistrovaný)

    nehledě na to že pokud tu v ČR má nějaký blázen částečný úvazek tak tak polovina z toho jde na socialní a zdravotní. takže si z toho platu moc neužije. zatímco třeba v anglii když si člověk vydělá pod 10 000 liber ročně tak platí 0% DPH + dobrovolné socialní.

  • 21. 4. 2019 9:54

    Krtek (neregistrovaný)

    Vážně ? To má nějaký průkaz, na který mu v obchodech prodávaji zboží bez DPH ?

  • 18. 4. 2019 10:38

    Adam (neregistrovaný)

    Ad 2) Ono to nebude tak zlé, protože "starší generace" měla povinnou ruštinu a k tomu většinou nezbytnou němčinu a menšinou angličtinu; "mladší generace" pak obvykle kombinuje angličtinu s němčinou. (Týká se středoškolsky a více vzdělaných.)
    Pokud by se počítala i slovenština, tak by ji generace 45+ mohla klidně mohla uvádět jako třetí cizí jazyk - kdyby ji za cizí považovali.

  • 20. 4. 2019 21:46

    prochor (neregistrovaný)

    víte, jednou se mě jeden Američan zeptal, proč češi neuvádějí slovenštinu jako cizí jazyk, když skutečně cizím jazykem je? Mladí do 30ti let dnes slovensky téměř nerozumí a už vůbec jí nedokážou mluvit. Pokud si myslíte, že ruština je jiná čeština, tak se jistě rusky plynně domluvíte, že?
    Podle tohoto klíče by češi neměli uvádět slovenštinu, ruštinu, chorvatštinu, polštinu a další slovanské jazyky jako cizí. To znamená, že němci by neměli uvádět angličtinu jako cizí jazyk. Italové, francouzi a španělé, kteří hovoří románským jazykem by tedy tyto jazyky taky neměli uvádět mezi cizími...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).