Vlákno názorů k článku Nezaměstnanost klesá. Je čas požádat o zvýšení platu od Kozlík z Roháčku - 88% z nás mzda nominálně klesla, zůstala stejná...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 11. 2014 9:57

    Kozlík z Roháčku (neregistrovaný)

    88% z nás mzda nominálně klesla, zůstala stejná či vzrostla maximálně do 5%. To je obraz reality v silně exportní ekonomice po umělém oslabení kurzu koruny. Podíl mezd na HDP tak dále klesá, klesá i podíl mezd v nákladech podnikatelských subjektů. Je to i důsledek faktické nefunkčnosti odborových organizací, které, jestliže vůbec existují, se zabývají organizací zájezdů na vinařské stezky či divadelní představení. Relativně jednoduše nahraditelný zaměstnanec (maloobchod, doprava, hromadná výroba) nemá naději si individuálním vyjednáváním zajistit zvýšení mzdy. Ta je definována mzdovými mapami zpracovanými z dat zaměstnavatelů a dohodami uvnitř zaměstnavatelských svazů. Bez účasti odborů na mzdovém vyjednávání zůstane růst mezd v soukromém sektoru pod úrovní inflace.

  • 19. 11. 2014 11:16

    Intri (neregistrovaný)

    Potíž je v tom, že v mnoha přpadech jde jen o to, že se lidi neumí sjednotit a táhnout za jeden provaz tak, jak to umí např. cigáni. Kdyby se všichni dělníci ve fabrice sebrali, požadovali zvýšení platu a v případě, že se jim nevyhovělo, stávkovali tak dlouho, dokud by jim ty peníze nezvedli, bylo by to hned o něčem jiném. Firmy by si rozmyslely, jestli se jim vyplatí méně vykořisťovat zaměstnance nebo riskovat, že jim bude celé dny stát výroba (což jsou často ztráty podstatně větší).

    Když se k tomu navíc zajistí medializace, zjistí se, že to firmám udělá tak velkou negativní reklamu, že tam ani nikdo nebude chtít pracovat. Plus by dostaly strach i ostatní firmy. Jenže toto u nás prostě nehrozí. Čeští tupci si nikdy kolektivně neuvědomí, že jsou to oni, kdo zaměstnavatelům vydělává peníze, a že bez nich budou zaměstnavatelé tratit i miliony denně (což je za den mnohdy víc, než by dali měsíčně za zvýšené platy). Ale ne - oni to prostě nezorganizují. Ne a ne a ne. Tak se není čemu divit, když mzdy klesají a lidi otročí - a s nimi bohužel i ti, kteří by měli vůli nějakou protestní akci podniknout.

  • 19. 11. 2014 11:56

    Jakl (neregistrovaný)

    A Vy jste ten "český tupec" nebo ten co má tu vůli? A pokud mají jen tu vůli, nejsou to také náhodou tupci? Navíc nechápu proč používáte přídomek "čeští", když jinde je to dost podobné a navíc, když velká část zaměstnanců v těchto klasických otrokářských fabrikách jsou cizinci... Prostě myslím, že netřeba spílat a nadávat do tupců těmto lidem, kteří se bojí o práci (byť sakra mizernou). Ti zaměstnavatelé (čti otrokáři) to mají dobře psychologicky zmáknuté a smluvně ošetřené a vzhledem k tomu jaké fronty čekatelů na práci tu jsou a jaké hordy manuálů z ciziny se se hrnou a bohužel zřejmě dále hrnout budou se prostě bát nemusí... Nebo při nejhorším "poponesou" fabriku opět o kus na východ...

  • 19. 11. 2014 12:50

    Intri (neregistrovaný)

    Já už snažil podnítit dost takových akcí, ale Češi se prostě nesjednotí. Naopak, už jsem za to nejednou zaplatil (holt někteří místo toho, aby bojovali za celek, se raději pokusí získat zisk jenom pro sebe šplhnutím u vedení) a dost si zkomplikoval další pracovní postup. V zahraničí (alespoň v tom západním) to rozhodně stejné není. Němci by nikdy nepracovali za takovou almužnu, za jakou jsou ochotní pracovat Češi, a to i přesto, že ceny základních věcí (krom služeb) mají Němci srovnatelné, často nižší. Viz stávky proti Deutsche Bahn nebo v případě Francie stávky pilotů (a že ti mají jó jiné prachy než takový dělník).

    Nicméně nelze neuznat, že máte spoustu pravdy s těmi zahraničními pracovníky. Ovšem management si nemůže dovolit nahradit ze dne na den celou fabriku (či dokonce "jen" celou směnu), zatímco zaměstnanci můžou stávkovat prakticky kdykoliv. Je to komplikované a zorganizovat to vyžaduje aktivní diskuzi zúčastněných, ale nejsložitější je dát ty lidi dohromady. To Češi prostě neudělají. Když se Čechovi něco na takové akci nelíbí, radši půjde od toho se slovy "to je na hovno", než aby hledal kompromisy a řešení.

    Pravda, nikdy jsem nezkoušel po takovýto hromadný spor dávat dohromady lidi v zahraničí, ale mám zkušenosti se sestavováním peerových týmů a domluvit se s Čechy je vždycky podstatně obtížnější než s lidmi z okolního světa.

  • 21. 11. 2014 6:10

    Xoro (neregistrovaný)

    Češi se nesjednotí, protože chybí platforma kde by akce koordinovaly a předem si zajistily podporu. Pak by se konaly už najisto a s drtivým dopadem. Místo toho něco zorganizuje vždy nějaké osamocené hnutí nebo odbory a skončí to malou účastí. Tu média odprezentují jako ještě menší vše skončí totálním neúspěchem.

  • 19. 11. 2014 16:28

    czhunter (neregistrovaný)

    Říká se tomu "odbory" a myslím, že jste to nevynalezl vy, a dokonce že v tom nejste ani jediný v Česku.

  • 21. 11. 2014 6:45

    Jan (neregistrovaný)

    U malých zaměstnavatelů žádné odbory nejsou. Takový podnikatel lidem drze řekne do očí, že nic takového nepřipustí a kdo to bude zkoušet tak letí.
    Ve větších firmách odbory sice jsou, ale zas fungují spíš jako podpůrná organizace pánů majitelů. Zažil jsem obojí. V té velké firmě odbory fungují jako bezzubý distributor vánočních kolekcí, které si lidé během roku zaplatili a pochopitelně i přeplatili.

  • 19. 11. 2014 17:07

    jezevec (neregistrovaný)

    pokud je vaše práce pro zaměstnavatele přínosem - nemusíte mít strach ani o místo, ani o výši platu. naopak sem-tam dostanete nabídku na lepší místo nebo lepší postup. školit a zapracovávat zaměstnance je totiž velmi nákladné.
    pokud ale neumíte nic pořádného a nic pořádně - tak holt sorry.
    sám se v obchodech nechováte jinak - pro nějakou specialitku vám nevadí zajet až do krajského města, a třeba si i připlatit - ale rohlíky pro tchyni holt nakupujete s nejvýhodnějším poměrem výkon/cena, a je vám fuck jak dobře se přitom má ta prodavačka.

  • 19. 11. 2014 17:50

    Intri (neregistrovaný)

    Proč myslíte, že vy víte, co mi je nebo není fuk? Co se práce týče, problém s ní už dlouho nemám, ale holt bylo potřeba se vypracovat - bez známostí a kamaráčoftů vám nikdo dobrou pozici nedá, pokud se neprokážete jako opravdu schopný.

  • 19. 11. 2014 23:17

    l0l (neregistrovaný)

    a co je spatneho na tom se vypracovat a dostat praci/pozici protoze jste opravdu schopny? to je preci to nejlepsi zadostiucineni ne?

  • 20. 11. 2014 20:58

    mai (neregistrovaný)

    Nejsem příznivcem stávek.Dokonce jsou mi lidé,kteří stávkují odporní ztrácí u mne určitý kredit.Stávka je ve svém principu jistý druh vydírání.Pokud se mi v práci nelíbí,mám přeci mnoho jiných příležitostí jinde.Stávkou dávám najevo vlastní neschopnost se uchytit jinde.

  • 21. 11. 2014 10:27

    Kozlík z Roháčku (neregistrovaný)

    Stávka je vždy krajní řešení. Zaměstnavatelé přirozeně tíhnou k maximalizaci zisku a snaží se zaměstnávat zaměstnance za co nejnižší mzdu. Zaměstnananec se samozřejmě snaží být zaměstnán za co nejvyšší mzdu. Zaměstnavatetelé za účelem obhajování a prosazování zakládají zájmové organizace, svou zájmovou organizaci mají i někteří živnostníci, například kominíci. Odborová organizace je takovou zájmovou organizací zaměstnanců která ji má pomoci s prosazením co nejlepších mzdových a pracovních podmínek. Je otázkou nakolik plní tato očekávání svých členů.

  • 23. 11. 2014 2:47

    killer (neregistrovaný)

    pokud by pracující v minulých stoletích nestávkovali, neměl byste ani volební právo. feudál by vás používal jako monočlánek. po vybití do recyklace. taky druhá světová válka byla v podstatě přínosem pro střední třídu. kapitalistům a feudálům hrozilo že by adolf dříve nebo později zplynoval i je.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).