Vlákno názorů k článku Nespravedlnost skončila. Valorizace důchodů se změní, dostanete více od anonym - Nespravedlivost skončila ? Snad pro muže. Kdy budou...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 11. 2020 7:42

    bez přezdívky

    Nespravedlivost skončila ? Snad pro muže. Kdy budou ohodnoceny ženy za výchovu dětí, které vytváří národní důchod ?

  • 5. 11. 2020 13:14

    Jehovista

    Uz jsou. Pece o dite do ctyr let veku se zapocitava. Navic nejen zeny se staraji o deti. A kdyz uz jsme u toho, kdy se zvedne duchod muzum, kteri si ho uziji v prumeru o tretinu kratsi dobu, nez zeny?

  • 7. 11. 2020 1:28

    ViR

    Přesně tak, za péči o děti do 4 let věku se tato doba uznává jako nekrácená náhradní doba pojištění tedy jako kdyby šlo o zaměstnání. (Jedná-li se o dítě v prvním stupni závislosti, uzná se jako 100% náhradní doba péče až do 10 let.) A pokud tato doba spadá do rozhodného období pro výpočet výše důchodu, je považována za tzv. vyloučenou, tj. je fakticky oceněna průměrným výdělkem (rovnajícím se OVZ) toho, kdo pečoval, tedy obvykle matky.

    Ještě upozorňuji na to, že pokud si během této péče pečující osoba přivydělává, a je z tohoto přivýdělku odváděno pojistné, ČSSZ přednostně započítává vyměřovací základy z tohoto přivýdělku, které jsou zpravidla významně nižší než průměr z ostatních období. Avšak v žádosti o důchod je možné požádat o jejich vyloučení, což je obvykle výhodnější. (Bez výslovné žádosti to ovšem nikdo na ČSSZ neudělá.)

  • 7. 11. 2020 1:35

    Evík

    Víře uvádějte pravdivé informace. Jestliže někdo má prispevek na dítě a má k tomu přivýdělek, na důchod se mu započítává oboje. Tam je jen problém při doubehu příspěvků na péči a Celého pracovního úvazku. To si pak budoucí důchodce vybere co chce vybrat započítat na penzi

  • 8. 11. 2020 16:37

    ViR

    Zkuste si nastudovat pojmy jako "náhradní doba pojištění", "zaměstnání", "vyměřovací základ" a "vyloučená doba". A také způsob, jakým se důchod počítá. Při souběhu náhradní doby (např. péče o dítě, vojny, studia před r. 2010) a pojištěné výdělečné činnosti (SVČ, zaměstnání) se tato doba při hodnocení doby pojištění pro výpočet důchodu započte pouze jednou. Když tři roky například pečujete, a současně po stejné tři roky pracujete v PP (DPČ) na 1/4 úvazku za 6000 Kč měsíčně (s odvodem pojištění), tak ne že se započítá oboje (tedy šest let), ale PŘEDNOSTNĚ započte ČSSZ dobu zaměstnání i vyměřovací základy z něj, tedy oněch 6000 Kč měsíčně. Ovšem péče o dítě do 4 let věku je současně 100% uznávanou náhradní dobou pro účely stanovení doby pojištění a vyloučenou dobou pro stanovení osobního vyměřovacího základu (OVZ). Vyloučená doba přitom znamená, že při výpočtu OVZ se za dané období z čitatele (dělence) VYLOUČÍ nízké či nulové příjmy a ze jmenovatele (dělitele) VYLOUČÍ doba (u výpočtu důchodu dny) tohoto období. Jinak řečeno, z výpočtu OVZ (tedy průměrného výdělku) tím "vypadne" celé období, kdy výdělky byly malé nebo nulové, a OVZ tak vyjde vyšší. Proto mají osoby které pečovaly (nejen) o malé děti (tedy převážně ženy) a současně měly nějaké malé výdělky (zpravida nižšší než OVZ) možnost požádat o vyloučení těchto výdělků (vyměřovacích základů) za uznatelnou dobu péče, čímž se jim v konečném důsledku zvedne OVZ a tedy důchod. Pokud měly během péče výdělky nadprůměrné, je samozřejmě žádost o vyloučení nesmyslná. Doporučuji, pokud to není jasné, si to nasimulovat v nějaké z dostupných dúchodových kalkulaček. A ještě na závěr - nevím, kterou dávku myslíte pod pojmem "příspěvek na dítě". Tedy zda "přídavek na dítě", "mateřský příspěvek", "peněžitý příspěvek v mateřství (mateřskou)", nebo ještě něco jiného. Ale obecně platí (snad s výjimkou dlouhodobé péče o osobu blízkou ve vyšším stupni závislosti), že sociální dávky se při stanovení výše důchodu neberou v úvahu.

  • 8. 11. 2020 21:57

    Evík

    Zkuste si víře někde na netu přečíst jak se pečující počítá starobní důchod. Do roku 2003 se pečující počítá roční výměr. Yzaklad 96000+se to valorizuje tím koeficientem. A po roce 2003 kdo má pečující příspěvek na péči tak ta částka se počítá na důchod coby prijem+valorizace koeficientem. A je to vyloučena doba pro důchod. Jsou ženy pečující, které celý život pecovaly o Hand. dítě, před tou péčí třeba 10let pracovaly. Tak se jim ta doba péče vyloučí a ty příjmy co měly předtím, tak ty budou mít jakoby kazdej rok skoeficientem valorizace.

  • 9. 11. 2020 18:51

    ViR

    Jasně. Rozumím tomu co píšete. Ale ten můj prvotní příspěvek se týkal především péče o ZDRAVÉ dítě do 4 let, (případně o dítě v I. stupni závislosti ve věku do 10 let, kde je příspěvek na péči "hezkých" 3300 Kč), kdy pečující osoby současně pracovaly, a pracovaly také předtím i potom. Jmenovitě o ty uvedené v Zák. 155/2995 Sb., § 5 odst. (2) písm. c) "osoby pečující osobně o dítě ve věku do 4 let", a první část písm. d) "osoby pečující osobně o osobu mladší 10 let, která je závislá na pomoci jiné osoby ve stupni I (lehká závislost),....."

    Neřešil jsem "......ženy pečující, které celý život pecovaly o Hand. dítě......". neboť tam už (zpravidla) nejde o dítě v I. stupni závislosti, ale ve vyšším. A dlouhodobá péče o osoby ve II. a vyšším stupni závislosti jsou prostě jiný případ.

    To samozřejmě nezamená, že by někdo nemohl o dítě v I. stupni závislosti pečovat i déle než do 10 let, ale po desátém roce věku dítěte (jen) lehce závislého není už ta péče o něj považována u pečují osoby za pojištěnou dobu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).