No dobrá, tak první tři dny bez nemocenské. Představte si ale někoho kdo žije sám a je zhruba na minimální mzdě, vychází tak tak a potká jej několikaměsíční neschopenka. Dostane proti normálu pakatel, a ještě jej okradou o tu žebráckou dávku za celé tři dny, dávku na kterou si tak či onak platil celý život.
A nájemné, topení, plyn, elektřina, a dalších dvacet položek se prostě každý měsíc uhradit musí. K obvyklým výdajům přibyly kvůli nemoci ještě léky, a často i další s tím spojené výdaje. Říká se tomu spoluúčast, a některé položky pojišťovna nehradí vůbec.
Vždyť to byla sprostá krádež. Národ si autory podobných ožebračování bude dobře a dlouho pamatovat.
Já jsem nebyl na neschopence asi 15 let, ale přesto si o celé záležitosti myslím své, a u toho zůstane.
A to neustále mluvíte o zaměstnanci. Teď si představte, že OSVČ nedostane ani floka celých 14 dnů a potom almužnu, že nemá ani na zaplacení jídla, natož pak nájmu a dalších nutných výdajů. OSVČ nemá nárok na OČR (ošetřování člena rodiny), nemá nárok na den placeného volna při darování krve atd. Tyto lidi drbe systém daleko víc než zaměstnance.
Ty povodně byly v r. 2002, ale to není podstatné. Připomněl jste mi Špidlu, který tenkrát prohlásil, že pojištění by se měli v ránci solidarity rozdělit o náhradu s nepojištěnými. Jen jsem si řekla, že pokud jeho návrh projde, bude mít cenu se pojišťovat?
Co se týče OSVČ: možná se divíte, že řada OSVČ si neplatí nemocenskou vůbec, nebo si platí málo.
Důvody, proč se dobrovolná účast OSVČ na nemocenském pojištění nevyplatí, jsou v zásadě dva:
Nárok na nemocenskou vzniká OSVČ až od 22. dne nemoci. První tři týdny jsou OSVČ bez finančních prostředků, přestože si každý měsíc řádně platí nemocenské pojištění.
Nemocenská pro většinu OSVČ je nízká. OSVČ totiž musí platit nemocenské pojištění ze stejného vyměřovacího základu jako důchodové pojištění. V zásadě tak od roku 2011 nemají OSVČ možnost si vyšší platbou dobrovolného nemocenského pojištění zajistit vyšší nemocenské dávky. Když si totiž bude OSVČ platit vyšší dobrovolné nemocenské pojištění, tak bude muset automaticky platit více na důchodovém pojištění, a to výrazně.
Nemocenské pojištění pro OSVČ činí 2,3 % z vyměřovacího základu.
V době pracovní neschopnosti, pokud si OSVČ hradí nemocenské pojištění, není zatížen zálohami na sociální a zdravotní pojištění. Zálohy na pojistné OSVČ platit nemusí za ty kalendářní měsíce, v nichž byl uznán po celý měsíc neschopným práce nebo mu byla nařízena karanténa. Týká se to jak pojištění zdravotního, tak pojištění sociálního. Čili pokud onemocní chřipkou, tak - na rozdíl od zaměstnance - musí zaplatit zdravotní a sociální pojištění za CELÝ měsíc, i když třeba týden nebo dva nepracoval a byl nemocný. K tomu nedostane ani korunu nemocenského, protože nemocenské by dostával až od 15.dne nemoci, a to ještě pár šušňů. Kdo marodí třeba od 2.2. do 30.3. má smůlu a musí platit zálohy za únor i za březen.
https://www.podnikatel.cz/clanky/vyplati-se-zivnostnikum-hradit-si-nemocenske-pojisteni/
No vidíš, to jsou ty záhady života. Já konstatuji, že se podivuješ nad tím, že ti co si neplatili to co druzí, nedostávají to co druzí. A co ty na to? "Připomněl jste mi Špidlu, který tenkrát prohlásil, že pojištění by se měli v ránci solidarity rozdělit o náhradu s nepojištěnými."
Ty mě nikdy nepřestaneš udivovat. Pokud jsi to tedy nemyslela tak, že plně souhlasíš se Špidlou, to se potom omlouvám za nepochopení.
"V zásadě tak od roku 2011 nemají OSVČ možnost si vyšší platbou dobrovolného nemocenského pojištění zajistit vyšší nemocenské dávky."
Ano, to byla reakce na četné podvody. Nemocenská, ale i mateřská/rodičovská, to bývalo často v módě. Udělat si firmu, či živnostňák, naposílat si dobrovolně na pojištění za první měsíc částku odpovídající maximálnímu plnění, a poté se hodit marod/mateřskou/rodičovskou a hezky podojit stát. Tedy stát - poctivé daňové poplatníky. Je dobře, že už to není možné. A kdo se chce skutečně pojistit, tak
Naštěstí OSVČ si to pojištění platit nemusí. Na rozdíl od zaměstnance, který nemá jinou volby, než platit na nemakačenka, co se hodí marod, když se jim to hodí. Znám jednu paní, co když se na jaře udělalo hezky, tak se hodila marod, že ji bolí záda. A šla pracovat na zahrádku. Jak jsem psal výše, poctivému člověku se vyplatí nemít tři první dny placené a z peněz ušetřených na pojištění si udělat rezervu. Jako bonus neplatí zbytečně úředníky. Pojištění prvních tří dnů je výhodné akorát pro simulanty a chronicky nemocné.