Hlavní navigace

Německý export potvrdil roli pomocníka. Kéž by to platilo i o českém průmyslu

10. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přečtěte si novinky na trzích očima analytika České spořitelny Martina Lobotky.

Německý export v březnu potvrdil, že je to právě on, který německému růstu nejvíce pomáhá. Export vzrostl na 3M průměr 2% (m/m), nejvíce od května 2011 a zejména díky poptávce mimo EMU; proti poslednímu čtvrtletí vzrostla obchodní bilance ale jenom o cca 4% q/q (SO), protože vzrostl dovoz. V každém případě však byl čistý vývoz hlavní růstovou silou německého růstu v 1Q12, nejspíše však na pozitivní růst stačit nebude (investice, poptávka byly slabé).

Španělsko včera připustilo,že banky budou potřebovat více pomoci – premiér Rajoy na tiskovce v Portugalsku řekl, že v pátek oznámí, co s bankami dál a jak jim stát pomůže. Mluví se o tom, že budou donuceny k vyšším oprávkám (což bankám samozřejmě nepomůže), ale i o tom, že se od státu dočkají nějaké pomoci. No, byla by to dobrá zpráva (konečně si přiznávají, že mají problém), kdyby na to stát měl…Konec-konců, SPA realitní bublina není zdaleka splasknutá, na rozdíl od americké…Vidím to tak, že zatímco od první LTRO zachraňovaly vládu banky, teď bude vláda zachraňovat stát. A příběh o dvou tonoucích svázaných lanem pokračuje…Ve středu pak ještě španělská vláda převzala Bankiu, 4.největší banku. Všichni tak čekají, s čím přijdou v pátek – ale vzhledem k omezeným možnostem rozpočtu a k tomu, že v minulých dvou letech už pár plánů na ozdravení bank představili, nejsem optimista. SPA 10Y bondy nad 6%, nejvýše od listopadu…

…a EURUSD se dostal na dohled 1,29 – KONECNĚ. Regio měny také oslabily, PLN nepomohlo ani zvýšení sazeb polské CB (více dolů). PLN oslabil až o procento (4,25), HUF o více než procento (290), kačka jako držák regionu o cca 4 desetiny %. V dalších dnech vidíme prostor pro pokračování tohoto vývoje – Řecko i Španělsko zůstanou v centru neblahé pozornosti.

Polská CB včera zvýšila sazby na 4,75%, a to i navzdory slabším datům v posledním měsíci a znovu napjaté situaci v EMU. Dle našeho názoru převládla frustrace z toho, že snad na každém zasedání v posledních dvou letech byla větička, že inflace za „12–18 měsíců klesne“ a ona neklesla – od cíle 2,5% je v posledních 4 letech v podstatě furt mimo.. Zloťák a jeho permanentní slabost (+ malá naděje, že rychle posílí ke 4) v uvažování CB určitě také sehrál svou roli, MPC se ale celkem zřetelně obává zejména vysokých cen komodit, které dle ní můžou dále zhoršit již i tak poměrně vysoká inflační očekávání. Pokud je to skutečně frustrace a odhodlání srazit inflaci i za cenu snížení růstu, pak to zdaleka nemusí být poslední zvýšení. Očekávali bychom ale, že budou ekonomiku v nejbližších 2 měsících spíše sledovat a že v červnu hike nebude.

Dnes nejdůležitější průmysl v ČR, čekáme další m/m pokles a potvrzení, že v 1Q12 byl průmysl brzdou růstu. Překvapit může stavebnictví, které bylo v 2/12 zasaženou krutou zimou. Reakci na FX si umíme představit pouze pokud by směrem dolu výrazné překvapila inflace i průmysl, což by umocnilo očekávání snížení sazeb. Více ale bude FX jistě citlivý na vývoj v zahraničí – na domácí data CZK reaguje fakt jenom velice zřídka.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).