Hlavní navigace

Německá vláda do Vánoc

23. 10. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zatímco jednání vítězky nedávných německých voleb Angely Merkelové se Zelenými skončila podle očekávání neúspěchem, rozhodnutí socialistů z SPD vstoupit do povolebních vyjednávání vypadá slibně.

Zatímco jednání vítězky nedávných německých voleb Angely Merkelové a dalších představitelů CDU/CSU se Zelenými skončily podle očekávání neúspěchem kvůli malé shodě v programech, rozhodnutí socialistů z SPD vstoupit do povolebních vyjednávání vypadá slibně. Víkendový minikongres dosavadní opoziční SPD skončil téměř jednoznačným doporučením delegátů začít vyjednávat o velké koalici, když pro něj hlasovalo 86 % přítomných. Podstatné je, že požadavky socialistů nejsou nepřekonatelné. Z ekonomických témat stojí za zmínku zejména zavedení minimální mzdy ve výši 8,5 eura za hodinu, odchod do důchodu po 45 letech práce bez penalizace, zavedení transakční finanční daně  či zaměření se na investice do infrastruktury a vzdělání. Pozitivní je, že není explicitně zmiňován požadavek na vyšší zdanění vysokopříjmových skupin, který CDU/CSU odmítá. Šance na uzavření koaliční dohody a vzniku nové německé vlády do Vánoc je tak vysoká. Největší nejistotou koaliční smlouvy je, že představitelé SPD požadují její schválení v referendu mezi všemi členy strany.

Případná velká koalice, se kterou má již Angela Merkelová zkušenosti ze své první vlády, by měla v Bundestagu bezpečnou většinu ve výši 67,2 %. To by bylo příslibem pro nezbytné provedení strukturálních reforem v Německu, jejichž cílem je vypořádat se s nepříznivými demografickými trendy, podpořit investiční aktivitu, liberalizovat sektor služeb a formulovat energetickou politiku. To by mělo zajistit vyšší potenciální růst německé ekonomiky v budoucnu. A to by byla dobrá zpráva pro celou Evropu včetně Česka.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).