Absurdní :) V životě jsem si půjčil jen jednou na nákup bytu a to ještě pouze na menší část ceny - nenapadá mě nic jiného, na co bych si byl ochoten vzít půjčku. Když na něco nemám, tak si našetřím anebo si to prostě nekoupím - na jídlo, bydlení, zdravotní péči a vzdělání má každý (když ne vlastním přičiněním, tak od ostatních prostřednictvím státu) a vše ostatní je zbytné a člověk to nutně nepotřebuje.
Nooo, já bych věděl. Předvčírem jsem si půjčil na oběd. Takže zas takový borec, jako ty, nejsem. A když jsem to včera splatil, tak se to věřiteli hodilo, bo toho dne si zase zapoměl peněženku on, a tak mohl rychle splatit úvěr.
"Když na něco nemám, tak si našetřím anebo si to prostě nekoupím"
Jo, a to jako mám být až do večera hladový, tudíž nervózní a nevýkonný?
Taky jem takhle půjčovala. Borcovi, co pár dní před výplatou neměl třeba na cigarety nebo i na ten oběd. Při výplatě mi všechno vrátil a přihodil k tomu obvykle čokoládu nebo jinou pozornost pro dítě jako úroky. Spokojeni jsme byli oba, on měl čvaňháky, já nemusela kupovat dítku sladkosti.
Hm. My to mám jinak, kupovat/brát čokoládu kvůli zapomenuté peněžence by přišlo v okruhu známých.. zbytečné se vzájemně uvádět do rozpaků. Ale je fakt, že to zase není okruh lidí, co by neměli několik dní před výplatou na oběd. Ale na druhou stranu zase je to lepší, pomoci za čokololádu, nežli ten "americký způsob", plná ústa "can I help you", úsměv č.4, a když potom někdo něco skutečně potřebuje, tak to jsou prázdné fráze.
Tohle je fakt geniální. Nemám hotovost ani možnost ušetřit - to znamená, že již od zítra budu mít více peněz, abych ušetřil na splátky, včetně sytého úročení, případně včetně sankcí - takže si mohu klidně půjčit. Opravdu by mne zajímalo, kolik sraxček mají v hlavě pacienti s touto logikou .... jestlipak to třeba pleskne o sajntnu, když udělají kotrmelec?
Ono je to bohužel i o masazi společnosti - kupte si to hned žijte na dluh. Mam 2 deti, vždy sme se snažili o střídmý přístup,sami sme s manželkou postupně našetřili na dům a k tomu postupně koupili 2 byty na pronájem. I přesto mi pak syn vysvětluje,když si po roce a půl koupil znovu jiný nový mobil, že je taková doba a že všichni kamaradi okolo "apgrejduji" taky. Zatím si na to půjčky naštěstí nebere, ale dal za mobil celou výplatu i když předchozí mobil byl plně funkční a já mezi nimi nevidím rozdíl. Ale asi to patří k mladí, na to už si musí časem přijít sam
Sice o tom nic nepíšete, ale do čeho investuje Váš syn s mobilem?
Máte 2 děti a koupili jste s manželkou 2 byty na pronájem, z čehož se dá vyvodit, že syn dostane byt od Vás, takže má existenci zajištěnou a výplatu tak v klidu může "spotřebovat", aniž by se musel zamýšlet, co bude za 10 let.
Třeba by to bylo jinak, kdyby tu vidinu bytu od rodičů neměl a musel se sám starat.
A MOŽNÁ, možná, je to opravdu zcela správné chování. Hádám, že syn je v reprodukčním období. Tudíž je zcela správné, že před samičkou natřásá peří, předvádí jeho barevnost. Kdyby hloupě bnerozhazoval, vypadal by pro samičku jako slabý samec, tudíž k páření nevhodný.
To jsou ty reprodukční strategie, samička vyžaduje aby v počátku vztahu prokazoval rozhazovačnost, tedy ochotu pustit zdroj, tedy ochotu krmit ji a mláďata. Později ale naopak je rozhazovačnost nežádoucí, veškeré zdroje má užívat zcela racionálně, tedy pro samičku a mláďata, ne rozhazovat pro sebe a pro cizí samičky.
Takže jo, asi to bude v pořádku. V tomto věku.
Kritéria bezpečné půjčky vypadají jinak než v článku...
1) Chci si půjčit na věc s trvalou hodnotou, která ztrácí hodnotu pomalu nebo se zhodnocuje a při průšvihu se dá prodat
2) Žiji tak, aby mi každý měsíc na účtu zůstalo dost peněz, které můžu použít na výdaje nenutné, event. spořit výrazně více, než kolik hodlám splácet půjčku.
3) V záloze mám lidi. kteří mi pomůžou ze svrabu bezúročnou půjčkou, byť za cenu blbých řečí do smrti (rodiče, dobří přátelé).
Žádná půjčka nemůže být bezpečná za situace, že honím každou korunu, abych vyšel. Za každé povyražení v této situaci se platí velmi vysoká daň. V dnešní době se dá šetřit, když člověk musí, tak snadno, že nechápu to množství lidí, kteří jsou v dluzích. Pro děti se 90% dá pořídit na bazaru, když by člověk musel šetřit. Provozuschopné a levně opravitelné auto je dnes za 2 výplaty. Bydlení je jediná věc, kvůli které se může člověk zadlužit viz bod 1)
Jenomže vysvětlujte to lidem, kteří mají sotva na běžné výdaje a koupí si televizor na splátky a pořídí auto v hodnotě poloviny bytu na lízačku. Spousty lidí to takhle utáhnou ale kvičí jak nic nemají. Televizor jsem dávno vyhodil na smetiště dějin a jezdím autem nevalné finanční hodnoty, avšak spolehlivým a stále i přes své stáří bezpečným a ve špičkovém stavu. Podařilo se mi ušetřit na mnoho věcí, které si výše zmíněná rodina dovolit nemůže...
Čím jsem starší, tím více se kloním k názoru, že jde o jakousi nepsanou dohodu mezi poskytovateli půjček a neziskovými organizacemi. První z toho mají finanční profit z vysoce úročených úvěrů. Druzí rovněž zdroj financí, kdy "radí" lidem, co s dluhy. Přitom čerpají prostředky z určených kapitol příslušných ministerstev. Napadají mě zvláště dvě MF a MPSV, možná na nějakou edukaci něco kápne i rozpočtu MŠMT ČR. Obecně platí, že efektivita takto vynaložených financí se jen velmi obtížně kontroluje.
Nezávidím dnešním mladým. Starobní důchod možná až kolem 70 roku věku. Když založí rodinu mají na účtech maximálně pár stovek tisíc korun. Bydlení a jeho cena prudce akceleruje. Pomyslné nůžky mezi příjmy a cenami nemovitostí se stále více rozevírají. Pro část z nich (bonitních) je schopna vzít si několik miliónů na hypotéku a potom minimálně 20 let se třást, zda budou schopni splácet úvěr, kde značnou částku přeplatí. Ta se s rostoucí základní sazbou ČNB bude citelně zvyšovat. Takže jsou odsouzení k fakticky až na pokraj smrti pracovat, pracovat a pracovat. Do toho mají vychovávat a zajišťovat potomky, někteří z nich později se starat o stárnoucí rodiče.... Nechceme toho po nich trochu moc?
Za 900 tisíc maximálně tak na vesnici kde nic není a nikdy nebude.
Stav v ČR je již zcela nenormální, ceny všeho západní, ovšem mzdy stále 1/4. Dřívější masáž o tom, jak je třeba "dorovnat ceny" už je dnes směšná, ty už jsou dávno dorovnané. Mladý člověk by se měl opravdu zamyslet nad tím, zda vidí budoucnost v zemi, kde je na běžný byt potřeba 14 ročních platů, zatímco jinde jen 4 (Belgie) nebo 6 (Dánsko - ovšem tam jsou skoro 2x tak velké). Nic nejde hned, jenže tento stav je tu již zakonzervován tak dlouho, že v jeho změnu může věřit málokdo.
Ostatně i v Berlíně už je bydlení levnější než v Praze.
Vše je kampaň, řekl by jeden premiér. Češi mají historicky mentalitu nevolníků, jen v hodně vzdálené historii si dokázali vládnout sami a neumí se za své požadavky postavit. Všichni jen plkáme na sociálních sítích, v hospodách, doma... V zaměstnání prakticky všichni mlčíme, oči dolů a ticho. Ještě mnozí přikyvují hlavou na znamení souhlasu. Jistě není možné aby všichni žili a pracovali v Praze. Ale vysoké ceny jsou až na vyloučené lokality plné nepřizpůsobivých jsou prakticky všude. Nižší ceny jsou v místech, kde je tradičně problematická skladba obyvatel, kde je v útlumu například těžký průmysl, hornictví. Větší města jako například Brno jsou také pěkně nastřelené ceny nemovitostí. A bydlet 20 až 30 km od okresního města neskýtá žádné extra výhody. Co ušetříte za vybydlený dům, to nacpete nejen do jeho oprav, ale i do každodenního dojíždění do práce, školy atd. Takže jaká úspora?
Ono se nesmí koukat jen na příjmy, ale i výdaje. Před časem nás zaměstnavatel nutil na relokaci do US. Kolegové, co o tom přemýšleli, si opravdu podrobně zjistili životní náklady v US a spočítali, že aby tam měli stejnou životní úrověň jako tady, tak by museli mít roční plat $120 000 - což je dvojnásobek amerického průměrného platu v oboru. A podobně, co znám američany žijící dlouhodobě tady, tak ti si místní životní úrověň velmi pochvalují a zpátky se jim nechce, i když v přepočtu mají mzdu třetinovou vůči US.
Pokud jste mladej, sovobodnej, bezdětněj a s rodiči, co se ještě o sebe dokážou postarat sami, tak zajisté. Ale to byli lidé s rodinami, a nešlo o několikaměsíční pobyt, ale opravdu o přesun na minimálně několik let (maximálně natrvalo). Tak si ty hraběcí rady nechte od cesty.
Dneska za 900 tisíc byt v paneláku na pěkném místě v menším městečku? A co tam budou dělat, to samé, co ti uprchlíci před válkou (dřív to byli zběhové a byla za to kulka) v Německu, v lepším případě pást kozy a v horším dělat bordel? Nebo dojíždět 3 hodiny denně do nějaké smysluplné práce? Ale jinak jsou ještě levnější byty, za 90 tisíc se nechá koupit 2+1 v paneláku v Janově...
A jinak k tomu právu - proč by to nemohlo být lidské právo? Jak nás právě OSN poučila, je lidským právem bydlet kdekoliv na světě, kde si vzpomenu, a domorodci jsou povinni mne ubytovat a dávat mně bohatou rentu... Akorát musím mít tu správnou barvu kůže.
Souhlas s tím, že začátky jsou dnes těžší než sme měli my,na druhou stranu jsou zase kariérní / pracovní možnosti, které sme my neměli. Každé má svoje, kdo se prosadí na trhu práce má dnes i přes vysoké ceny nemovitostí lepší podmínky a těch 20let co bude platit hypo je pro mladého člověka období od 30-50 let, to je pořád produktivní věk a peníze má defacto uložené v té nemovitostí. Samozrejme, že ten kdo pracuje za průměrný plat je odsouzen k práci až dokonce života, to ale asi jiné nikdy nebude. My sme s manželkou začínali v malém bytě, karierne sme sice postupovali, platem už ale daleko méně. Na domek sme našetřili za necelých 20let a šli do vysněného domku až nám bylo skoro 50 let, dnes mají mladí tu šanci rovnou skrz hypotéku.
Tak dnešní standardní dům včetně pozemku přijde kolem 5 (spíše 7- 8) a více mega. To ovšem mimo Prahy, krajská či okresní města. Obávám se, že na potřebnou hypotéku mnoho zvláště mladých rodin nemůže dosáhnout. To už jsou velké částky, kde by byly smrtelné splátky. A počítejte, že banka bude chtít minimálně třetinu přeplatit. Osobně mám vyřešeno bydlení (dům) díky dlouhodobé práci v Německu. Díky tehdejšímu poměru mezd v Německu a ČR jsem kolaudoval asi po 5 letech práce tam. V té době zde byly mzdy kolem 5 tisíc korun. Takže to pěkně na účtu nabíhalo. Před třiceti a více lety bylo u nás běžné, že RD se stavěl svépomoci. S rozpočtem zhruba 250 až 350 tisíc korun. Takže nám trochu vyskočilo i v paritě kupní síly. Bydlení je skutečně násobně dražší než před rokem 1990.
Pokud si nemuzou dovolit hypo na dum za 8 mega taky si zrovnatak nemuzou dovolit najem v dome za 8 mega... imho kdyz platim najem v garsonce tak jasne asi nemam na dum za 8 mega, ale kdyz si vemu hypo 3 mega na tu garzonku si koupim a platim stejne + po 20 letech mam garsonku ketrou strelim a koupim ten dum za 8 mega (je jedno kolik bude za20 let stat stejne s cenou domu poroste cena me garsonky)
Nejen tohle téma je velmi dobře popsáno a vysvětleno v knize Nebuďte kořistí a začněte bohatnout. Literatur na rozvoj fin. vzdělání je více, ale tahle mi v mysli utkvěla nejsilněji. Problém je, že lidé co by se potřebovali nejvíce rozvíjet, finanční gramotnost podceňují a jakýkoliv výdaj za informace jim přijde nesmyslný. Přitom by se jim vydaná částka velmi rychle vrátila díky kvalitnějšímu hospodaření.
Bohužel se ani nesnaží využít informace volně dostupné. Kolik lidí z těch, co se na Vánoce zadluží, si takový článek přečte? A kolik z těch šťastlivců, kteří se k tak hodnotným informacím dostane, nakonec prozře a poučí se?
Koukam, ze jsem rizikovy spotrebitel.
Prvni bod:
V minulosti jsem mel asi 4 pujcky:
- jako student na pocitac
- pak jako student kontokorent
- pak neco na bydleni
- a nakonec jsem si zapomnel penezenku a musel jsem si v krame pujcit od sousedky (ktera tam nahodou nakupovala)
Druhy bod:
- Pujcku na pocitac vsichni v rodine povazovali za pujcku na zabavu. Sice me to zivi, ale to by mohl rict kazdy.
Treti bod:
- jako student setrici na pocitac a jeho upgrade jsem mel kontinualni nedostatek financi
Ctvrty bod:
- Tri z mych ctyrech pujcek byly od fyzickych osob.
A jsem v haji, ted mi nepujci na Vanoce. Tak doufam, ze me nikdo nejebne lesenovou trubkou po hlave, coz by mohlo vest k tomu, abych si chtel na Vanoce pujcit a narazil bych na tento problem.
I kdyz mam pocit, ze vsechny cetelemy, homecredity a podobne "nase uroky jsou jenom 5% za mesic" spolecnosti by mi pujcily i kdybych tam prisel s tim, ze uz mam pujcku od vsech ostatnich, protoze ziji z exekuci a pokut.