Hlavní navigace

Nedomyšlené důsledky výroků prezidenta

18. 2. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Výrok prezidenta přišel v době, kdy kursu koruny chyběl jen malý impuls k uvedení do pohybu a tento impuls jí dodal. Posílení koruny v této době ztěžuje pozici ČNB, která by v případě dosažení kursu EUR/CZK 27 musela přistoupit k intervencím.

Jasné prezidentovo sdělení má nebo může mít několik vedlejších, možná nedomyšlených důsledků. 

Za prvé, výrok vytváří riziko, že se zpolitizuje ukončení intervenčního režimu ČNB, k němuž by mohlo dojít, podle současných představ vedení ČNB, někdy před koncem roku 2016. Jak je přitom vidět na příkladu Švýcarska, ukončení intervenčního režimu může být provázeno značnými ekonomickými otřesy. Aby se jejich riziko minimalizovalo, mělo by k ukončení intervencí dojít za situace rovnováhy na devizovém trhu. Tu ale po výroku prezidenta nelze pro druhou polovinu roku 2016 předpokládat. 

skoleni9_11

Za druhé, vymezení profilu budoucího centrálního bankéře s jedenapůlročním předstihem patrně způsobí, že se někteří ekonomové s ambicemi na pozici ve vedení ČNB začnou předhánět v komentářích, jaké škody ekonomice ČNB svou intervenční politikou napáchala. 

Za třetí, výrok prezidenta přišel v době, kdy kursu koruny chyběl jen malý impuls k uvedení do pohybu a tento impuls jí dodal. Posílení koruny v této době ztěžuje pozici ČNB, která by v případě dosažení kursu EUR/CZK 27 musela přistoupit k intervencím.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).