Vlákno názorů k článku Neautorizovaná transakce: Za zneužitou kartu si podle zákona můžete sami od novaak - Platební kartu používám dnes a denně. Pravda, nepoužívám...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 11. 2010 5:47

    novaak (neregistrovaný)

    Platební kartu používám dnes a denně. Pravda, nepoužívám jí k platbám na netu, neb mi to připadá tak nějak nepropracované. Ale jinak u všech obchodníků a k výběrům hotovosti, kde to jen jde a přijde mi to vhodné. A za ta léta se mi ještě nestalo, že bych měl nějakou platbu, kterou bych neuznal jako svou. Není to tak nějak divné? A to jsem začal karty využívat krátce po roce 1990, kdy začaly být bankami nabízeny. Pravda, nikdy mi karta nebyla odcizena, nikdy nenechávám u karty PIN, pokud platím v restauraci, kde nemají mobilní terminál, jdu s účtujícím číšníkem k terminálu, u bankomatů zakrývám klávesnici... A ještě dotaz pro autora článku: Je možné zjistit, kolik reklamací ohledně neoprávněných transakcí bylo podáno třeba v loňském roce, kolik jich bylo vyhodnoceno jako oprávněných či neoprávněných, jaká jsou to procenta z celkového množství transakcí...? Já myslím, že ten problém se naprosto uměle nafukuje a že na tomto nafukování se podílejí i banky, které samozřejmě mají většinou poplatkový zájem, aby byly peníze vybírány z účtů v hotovosti. A když se budou takto strašit klienti, tak se to povede.

  • 15. 11. 2010 6:56

    tx (neregistrovaný)

    Banky rozhodne nemaji zajem na vybirani hotovosti z bankomatu - za vyber se plati radove koruny, za ktere ovsem banky musi obstaravat bankomaty, plnit je hotovosti atd. Zato pri platbe kartou jsou z kazde transakce strzena urcita procenta (mam-li spravne informace, tak je to zhruba v rozmezi 1 - 3), ktera se deli mezi banku a karetni spolecnost (a mozna jeste poskytovatele terminalu). Jinymi slovy: vyberu-li si 1000 korun v bankomatu, banka za to dostane rekneme 5 korun, za ktere ovsem musi do toho bankomatu dovezt hotovost, navic musi za neco ten bankomat taky poridit. Zaplatim-li kartou 1000 korun ve velkem krame, tak obchodnik dostane 990 a o tech 10 korun se podeli banka s karetni spolecnosti (rekneme, ze za ni dostane taky 5 korun). Pritom vubec nemusi operovat s hotovosti a jeji naklady na tuto sluzbu jsou prakticky nulove. Banky proto maji naopak zajem, aby lide kartou platili co nejvic.
    Ad procenta neopravnenych transakci. Z logiky veci je neautorizovanych transakci radove maximalne promile ze vsech transakci, a to jeste hodne nadsazuji. To ovsem nic nemeni na tom, ze pristup bank, jaky predvadeji, je naprosto otresny - u znacne casti bank neexistuje moznost zamceni karty ci online nastaveni limitu. Pritom toto by bylo velmi jednoduche a efektivni reseni v te nejproblematictejsi oblasti - pred platbou na internetu bych si proste nastavil limit dostatecny, provedl platbu a po ni bych zase limit nastavil na 0. Mimochodem toto je jedna z veci, ktera by me celkem zajimala - Co vsechno umoznuji banky klientum prostrednictvim internetoveho bankovnictvi nastavit.

  • 15. 11. 2010 8:56

    guest (neregistrovaný)

    Já používám pro platby v kamenných obchodech kartu, kterou mám bloknutou pro internetové platby a pro platby na netu kartu, kterou mám zavřenou doma v šuplíku a nikde jinde s ní neplatím. Tím jsem vyloučil možnost zneužití, že si někdo natočí na kameru číslo a expiraci mé karty. Navíc v Raifce mohu mít takto obě karty zdarma (např. Maestro a MasterCard).

  • 15. 11. 2010 10:38

    benzin (neregistrovaný)

    Btw. a kontrolujete neporusenost plomb na stojku do ktereho datlujete pin? A kontrolujete jestli ten strojek je skutecne zabespeceny a provozovany spolecnosti, ktera ten pin nezneuzije? Odstranil jste jenom jedno riziko, ale vzhledem k tomu jak karty funguji ani nahodou ne vsechna.

  • 15. 11. 2010 10:52

    guest (neregistrovaný)

    Uvedené věci nekontroluji. Člověk nemůže v životě kontrolovat vše. Jsem si vědom toho, že jsem odstranil jen jedno riziko, ale uvedl jsem to sem proto, že v článku nebo v diskusi byla zrovna o tomhle řada zmínek. A tohle riziko je řekl bych nějvětší - pokud má někdo jednu kartu na všechno - navíc třeba embosovanou a s povolenými platbami na netu. Pro platby v obchodech mám Maestro chip, zablokované platby na netu, resp. ani nejsou možné na této kartě. Takže jediné riziko je, že kartu ztratím a někdo uhodne PIN. Po každé transakci kartou mi obratem dojde SMS, takže pokud by něco nehrálo, okamžitě můžu volat do banky a říct, že jsem transakci neprovedl.

  • 15. 11. 2010 7:18

    Patrik Chrz

    Ono az budes tim "zasazenym" budes mluvit jinak.
    Banky urcite nemaji zajem na tom, aby lide vybirali v hotovosti, naopak se snazi maximalne propagovat platby kartou, protoze je to pro ne velmi dulezity prijem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).