Přijde mi, že státní instituce už nepoužívají vůbec žádný rozum.
Proč nemůže být "veřejnoprávní zpravodajství" placeno přímo ze státního rozpočtu bez vybírání složitých poplatků.
A vůbec nerozumím tomu proč mají platit soukromé firmy. Přece zaměstnanec co tam chodí má pravděpodobně doma rozhlas nebo TV a už platí každý měsíc tuto službu. A když je na home-office tak v práci nemůže nic poslouchat = proč by za něj měla firma platit? Každá firma bude muset oddálit zvyšování mezd, protože musí poslat svoje účetní na školení "jak to všechno vyplňovat, evidovat, platit,..." a pak každý měsíc bude muset odvádět přesné statistiky kolik má aktuálně zaměstnanců a provádět výpočty kolik teda budou ty poplatky... Je to hodně drahá zábava. Pak bude chodit státní kontrolor a prověřovat, jestli všechno souhlasí... (taky drahá zábava).
A u leasingu auta je to ještě více "do očí bijící" nesmysl. Přece to půjčené auto si samo žádné rádio nepouští. V tom autě sedí (obvykle) český občan, který má rozhlas zaplacený z domu, podruhé ho bude mít zaplacený od firmy v práci (která to auto na leasing pořídila) a potřetí to bude platit leasingovka.
K zajištění "jednoho státem kontrolovaného zdroje informací" (1xTV a 1xrozhlas) by měl stačit JEDEN vysílací kanál. Nesouhlasím, aby se vše ostatní platilo z vybíraných daní (poplatků). Není potřeba aby veřejnoprávní TV soupeřila se soukromými TV stanicemi ve sledovanosti. Je to extrémní pokřivení podnikatelského prostředí.
Přeji hezký den bez televize a bez rozhlasu. :-)
Právě, že ten zdroj informací by státem kontrolovaný být neměl. Jinak to dopadne jako v Polsku, kde těsně před volbami státní televize "náhodou" vysílala v hlavních zprávách "reportáž" že když občané zvolí opozici, tak bude muset Polsko platit vysoké odškodnění rodinám (židovských) vězňů koncentračních táborů, co byly na území Polska za druhé světové války.
Proto obecně nená považována za vhodnou přímá platba ze státního rozpočtu, protože je pak pro politiky příliš jednoduché s ní manipulovat a pokoušet se veřejnoprávní televizi ovlivnit.
Teď se akorát mohou pokoušet nepohodlnou veřejnoprávní televizi "vyhladovět" nezvyšováním koncesionářského poplatku, což taky 17 let dělali. A i když to teď vypadá, že ho konečně zvednout chtějí, tak je ten návrh udělaný tak nešikovně, až si člověk říká, jestli to není úmysl - aby se proti němu zvedl velký odpor a politici mohli jen pokrčit rameny "My ho zvednout chtěli, ale lid nechtěl".
stačí dát financování ČT ze státního rozpočtu přímo do zákona místo poplatků a ta nezávislost na státu bude úplně stejná jako dnes s poplatky. Ono je totiž úplně jedno, jestli je v zákoně napsáno, že ČT dostane poplatek 135 od každého kdo má televizi, nebo jestli dostane 7mld z rozpočtu. V obou případech je možnost ovlivnit příjmy ČT a ovlivňovat její nezávislost úplně stejná.