Tak si říkám, jestli by někdo neměl ta tzv. veřejnoprávní média konečně nějak zkrotit. Vyžádají si další peníze, které okamžitě utratí - další kanály, s komerčními stanicemi se přetahují o pořady (takže zahraničním majitelům práv jde víc peněz, než by muselo) a tak další rok opět natahují ruku, že potřebují víc a víc.
Myslím, že by měly zeštíhlet, jeden kanál se zpravodajstvím s pořady pro skupiny, které nemohou pokrýt komerční média (menšiny, postižené, ...) a opravdu striktně hlídat finance (žádný sponzorning, reklamy, mzdové tabulky jako v ostatních státních firmách, regulace různých odměn a benefitů,...).
a tak další rok opět natahují ruku, že potřebují víc a víc.
A teď pro změnu trochu reality: poplatek ČT zůstal ve stejné nominální výši od roku 2008 (plánované navýšení, pokud projde, bude tedy první po 17 letech), poplatek ČRo také. To v praxi znamená, že jeho reálná hodnota bude i po tom zvýšení pořád podstatně nižší než tehdy. Trochu mi ty vaše nářky připomínají jeden starý vtip, jak si anglický lord stěžuje, že po něm manželka pořád chce peníze:
Je to strašné, ráno vstanu, chce po mně peníze. Při obědě po mně chce peníze. Večer jdeme spát a chce po mně peníze…
A na co pořád potřebuje tolik peněz?
To nevím, já jsem jí ještě žádné nedal.
A naši politici (a ČT hateři) se chovají přesně takhle: stěžují si, že se ČT pořád dožaduje navýšení poplatku, a zcela ignorují, že ho pořád ještě ani zdaleka nedorovnali to, o co ho reálně snížila inflace, přestože už je to do očí bijící.
7. 9. 2023, 08:01 editováno autorem komentáře
na webu ČT se píše, že příjem z koncesionářských poplatků je 5,7 miliardy. To mi přijde až až na zajištění veřejné služby, tedy toho, co není atraktivní pro komerční subjekty.
Nebo, co to udělat jako v dopravě? Vyhlásit dotační programy a ať o ně soutěží ČT s komerčními subjekty (stejně jako třeba soutěží České dráhy s Leo Expresem a Regiojetem) a ať vyhraje ten, kdo je nabídne nejlevněji (a třeba se ukáže, že i ty současné poplatky jsou více než dostatečné). V železniční dopravě tahle soutěž vedla k značnému pozvednutí, modernizaci vozového parku, snížení jízdného (třeba u jízdenek Praha-Ostrava ještě ani dnes nejsme na nominální ceně, co tahle jízdenka před liberalizací kolejové dopravy stála).
A vy jste nějaký odborník na televizní a rozhlasové vysílání, že si dovedete představit, jaké náklady tyto subjekty reálně mohou mít, že tvrdíte, že současné peníze jsou až až? Jen pro zajímavost. Nova loni měla tržby 7,1mld. Zisk cca 1mld. Zároveň mnohem méně povinností a tedy mnohem menší záběr činností a tedy nákladů. Reálně jediné náklady Novy jsou na nákup pořadů a okrajově na tvorbu několika levných seriálů a filmů. Proti tomu ČT má neustále v terénu desítky týmů hlavně pro zpravodajství. A to není levná záležitost. Už jen té techniky co musí ČT mít proti Nově. A to všechno je třeba obměňovat, udržovat. Nevím. Už jen jako laik vidím, že náklady musí mít ČT stejné, a spíše mnohem vyšší. Už jen na lidi mají v ČT náklady vyšší o cca miliardu ročně. Jak ČT chybí peníze je vidět na investicích, které se každý rok snižují. A proti roku 2008 jsou dnes už poloviční.
Na trhu je několik soukromých "mediálních subjektů" (Nova, Prima, Seznam,..), které informují lidi o aktuálně zajímavých tématech (novinkách, zábavě, také tragických událostech a pod.). Nejen přes TV a rádio. Toto není nutné duplikovat přes placený veřejnoprávní kanál. Případně lze VELMI důležitou (z pohledu státu) reportáž převzít / pokud je to levnější. Další věc je, že doba se změnila, a nyní dokáže vytvořit kvalitní reportáž "chudý youtuber" s použitím techniky, kterou má u sebe v kapse. Ty náklady jsou nesrovnatelně nižší než před 50 lety. Nelze tvrdit, že "máme tady nějakou ČT", která má rostoucí náklady ve výší třeba 10 miliard a proto stanovíme poplatek 200Kč od každého... to není správné řešení.
Ještě jeden výpočet : Nova má tedy náklady cca 6,1 mld. (7,1-1). Příjem ČT z poplatků je cca 5,7 mld. ročně. To je dle mého velmi porovnatelné na to, že stát potřebuje pouze JEDEN vysílací kanál pro informace občanům. Tedy porovnatelné by to bylo, kdyby na ČT NIKDY neběžela placená reklama... Jak si tedy vůbec může ČT dovolit žádat další peníze! Působí to dojmem obrovského rozhazování...
no, ono když ČT jede třeba párminutový rozhovor někde v terénu na tři kamery, tak je jasné, že potřebuje hodně techniky, jenže on by se ten rozhovor dal natočit i s jednou kamerou.. Takže se můžem bavit o tom, jestli ty vysoké náklady ČT jsou opravdu reálně nutné, nebo je to jen rozmařilost, protože na to maj.
nebo fotoaparát. Dneska se na foťák v ceně mobilu natáčí i celovečerní firmy - třeba Mádl jeden natočil na Nikon D4.
Prostě jde to, přijet na místo Fábií ve dvou, jeden bude točit, druhý dělat rozhovory a odjet.
Stejně tak tam jde dojet kamionem s několika doprovodnými vozidly, elektrocentrálou, catteringem a s 20 lidmi. Když neřešíte finance, tak zvolíte tuhle možnost.
ano, některé regionální TV to podobně dělaly (TV už nemám, tak nevím, jak to je nyní). Předpokládám, že u reportáže jde zejména o obsah.
Ano, jde to kvalitněji a výrazně dráže, otázkou je, kdyby si lidi mohli vybrat, jestli by byli ochotni platit za obrazovou kvalitu.
Zkrátka srovnatelný výsledek by se dal udělat výrazně levněji, ale proč, když na to mám. Také se projevuje klasické dilema rozpočtových organizací - když letos ušetřím, příští rok mi zkrátí rozpočet, takže utratím vše, co utratit můžu a ještě budu tvrdit, že to je málo, že příští rok potřebuji víc.
https://img.ceskatelevize.cz/boss/document/1957.pdf
Uvádím čísla přímo z dokumentu ČT pro rok 2023:
Příjmy z TV poplatků: 5,7 mld Kč
Výnosy celkem včetně výnosů z podnikatelské činnosti atd. : 7,4 mld Kč
Takže lžete nebo jen nepíšete pravdu. ČT je moloch, který si již dlouhodobě říká o zeštíhlení a především odsekání těch mnoha pijavic, co jsou na rozpočet ČT přisátý. ČT v současné době neplní funkci veřejnoprávního média a argumentovat množstvím lidí a techniky je dětinské.....můžu si koupit to nejmodernější (i to , co v reálu nepotřebuji) a najmout kolik chci lidí a pak budu argumentovat, že mám vyšší náklady ????
To mi přijde až až na zajištění veřejné služby, tedy toho, co není atraktivní pro komerční subjekty.
Naštěstí není až tak podstatné, co přijde "až až" vám. Stejně tak není podstatné, co považujete za veřejnou službu, podstatné je, co ČT a ČRo ukládá zákon.
Co naopak podstatné je, je vaše tvrzení, že ČT chce každý rok víc a víc
. Proto jsem si dovolil upozornit, že se sice ČT opravdu dožaduje každý rok navýšení, ale to hlavně proto, že už patnáct let žádné nebylo, což v praxi znamená, že reálný příjem klesá, donedávna pomalu, ale teď už hodně rychle.
Je velmi podstatné v jakém rozsahu je nutné zajišťovat "veřejnou službu TV, rozhlas" (dle zákona). Od státního aparátu očekávám, že bude velmi přísně hlídat, aby nedocházelo k "zbytečně zvýšenému čerpání" financí z vybraných poplatků nad rámec zákona a aby každý rok pečlivě revidoval minimální nutné výdaje na tuto službu. Případně tyto náklady snižoval. Doba se mění a existuje více možností jak informovat obyvatele. Nechcete mi přece tvrdit, že jsme všichni závislí na tom co odvysílá rozhlas! V dnešní době je možné poslat "důležitou státní zprávu" formou sms, podnikatelům do datové schránky (dokonce je ze zákona určené kdy to přečetli), zveřejnit na internetu a pod. ... Tedy že něco bylo potřebné před 50 lety neznamená, že to budeme udržovat pořád (a vybírat na to daně). Lidem nevadí platit za službu, kterou potřebují!! Lidem vadí, když je chce stát podojit protože se rozhodl a hledá cestičky aby to "politicky prošlo" (bez ztráty volebních preferencí).
7. 9. 2023, 12:04 editováno autorem komentáře
opačný pohled je, že roku 2008 byl ten poplatek nastaven nepřiměřeně vysoký, když jim tak dlouho vydržel a nevidím důvod to dorovnávat. Jediné měřítko dostatečnosti poplatku je to, zda s ním ČT dokáže plnit povinnosti ze zákona a zatím jsem si nevšiml, že by někdo doložil, že se současnou výší by ty povinnosti plnit nešlo. To že se něco reálně snížilo je naprosto irelevantní.
Jediné měřítko dostatečnosti poplatku je to, zda s ním ČT dokáže plnit povinnosti ze zákona a zatím jsem si nevšiml, že by někdo doložil, že se současnou výší by ty povinnosti plnit nešlo.
Že jste si nevšiml, že ČT už několik let musí odkládat nutné investice, vyčerpala velkou část rezerv a teď už musí omezovat i produkci a vysílání, to je spíš váš problém než problém České televize.
A teď taky trošku reality pane Kubečku. Celkový výnos (rozpočet) ČT je 7,4 mld Kč. To se vám zdá málo ??? Veřejnoprávní roli podle mého názoru stejně neplní a proto jsem ji už před mnoha lety přestal úplně sledovat. TV přijímač nemám a nevidím důvod proč bych měl platit toto výpalné jen proto, že mám telefon nebo počítač. Pokud mě k tomu donutí, tak je to jen skrytá daň a proto nechápu, proč nejsou placeny rovnou ze státního rozpočtu. Zákonem se to dá ošetřit tak, že to bude mandatorně určeno včetně navyšování o inflaci. O nezávislosti ČT ale stejně nemuže být a nebude řeči. Je to jen hlásná trouba části politického spektra.
Myslím si, že většina lidí nemá problém s navýšením kocesionářského poplatku, ale se skutečností, že po mnoha letech prodeje mobilů se na ně bude vztahovat koncese. Je to směšné a bylo by lépe přiznat stav věcí a nazvat to daň z mobilů, PC, tabletů a připojení k internetu. Koncese mají původ v době krystalek za 1. republiky a nejsem sám, kdo si myslí, že se přežily. Dále by se ČT jako veřejnoprávní TV měla chovat hospodárně. Rozhodně není věřejnoprávní vysílání spojeno s béčkovým sportem ani s propagandou komunistického režimu na zamýšlené obnově ČT3. Majora Zemana pro bývalé soudruhy nám rády poskytnou ty komerční.
Televizní poplatek se platí za zařízení vlastněné nebo používané? Např. já nemám vlastní (soukromý) telefon, ale mám služební. Ten tím pádem není mým majetkem, ale majetkem zaměstnavatele. Měl bych tedy požadovat výměnu za tlačítkový?
Jinak můj pohled na to je takový, že těm, kteří TV poplatek platí teď, nebude jeho zvýšení o 25 Kč tolik vadit. Těm, kteří ho dosud neplatili a měli by začít, to bude vadit o poznání více.
Já TV zrušil při přechodu na DVB-T2. Starou TV jsem vyhodil, novou nekoupil a poplatky odhlásil.
"Toto na diskuzi" jsem napsal z notebooku. Z mobilu ani z televize to nebylo.
V současnosti naštěstí neplatím za tu teoretickou možnost sledovat.
K čemu by mi byl monitor bez počítače? Za normální mobil (který bych asi někde vyhrabal) se podle toho návrhu snad platit nemá, jen za smrtfouny. TV jsem zrušil (jak jsem psal) a u tabletu jsem dosud nepřišel na to, k čemu by mi byl. Připojení k internetu mám kvůli služebnímu notebooku. A právě na to jsem se ptal v předchozím příspěvku, jestli se to týká zařízení vlastněného nebo používaného.
Jinak můj postoj k navýšení a rozšíření TV poplatků vystihuje věta, kterou jsem teď četl na internetu: "Ceny hnojiv klesají, tak proč chce ČT zdražovat?"
Přijde mi, že státní instituce už nepoužívají vůbec žádný rozum.
Proč nemůže být "veřejnoprávní zpravodajství" placeno přímo ze státního rozpočtu bez vybírání složitých poplatků.
A vůbec nerozumím tomu proč mají platit soukromé firmy. Přece zaměstnanec co tam chodí má pravděpodobně doma rozhlas nebo TV a už platí každý měsíc tuto službu. A když je na home-office tak v práci nemůže nic poslouchat = proč by za něj měla firma platit? Každá firma bude muset oddálit zvyšování mezd, protože musí poslat svoje účetní na školení "jak to všechno vyplňovat, evidovat, platit,..." a pak každý měsíc bude muset odvádět přesné statistiky kolik má aktuálně zaměstnanců a provádět výpočty kolik teda budou ty poplatky... Je to hodně drahá zábava. Pak bude chodit státní kontrolor a prověřovat, jestli všechno souhlasí... (taky drahá zábava).
A u leasingu auta je to ještě více "do očí bijící" nesmysl. Přece to půjčené auto si samo žádné rádio nepouští. V tom autě sedí (obvykle) český občan, který má rozhlas zaplacený z domu, podruhé ho bude mít zaplacený od firmy v práci (která to auto na leasing pořídila) a potřetí to bude platit leasingovka.
K zajištění "jednoho státem kontrolovaného zdroje informací" (1xTV a 1xrozhlas) by měl stačit JEDEN vysílací kanál. Nesouhlasím, aby se vše ostatní platilo z vybíraných daní (poplatků). Není potřeba aby veřejnoprávní TV soupeřila se soukromými TV stanicemi ve sledovanosti. Je to extrémní pokřivení podnikatelského prostředí.
Přeji hezký den bez televize a bez rozhlasu. :-)
Právě, že ten zdroj informací by státem kontrolovaný být neměl. Jinak to dopadne jako v Polsku, kde těsně před volbami státní televize "náhodou" vysílala v hlavních zprávách "reportáž" že když občané zvolí opozici, tak bude muset Polsko platit vysoké odškodnění rodinám (židovských) vězňů koncentračních táborů, co byly na území Polska za druhé světové války.
Proto obecně nená považována za vhodnou přímá platba ze státního rozpočtu, protože je pak pro politiky příliš jednoduché s ní manipulovat a pokoušet se veřejnoprávní televizi ovlivnit.
Teď se akorát mohou pokoušet nepohodlnou veřejnoprávní televizi "vyhladovět" nezvyšováním koncesionářského poplatku, což taky 17 let dělali. A i když to teď vypadá, že ho konečně zvednout chtějí, tak je ten návrh udělaný tak nešikovně, až si člověk říká, jestli to není úmysl - aby se proti němu zvedl velký odpor a politici mohli jen pokrčit rameny "My ho zvednout chtěli, ale lid nechtěl".
stačí dát financování ČT ze státního rozpočtu přímo do zákona místo poplatků a ta nezávislost na státu bude úplně stejná jako dnes s poplatky. Ono je totiž úplně jedno, jestli je v zákoně napsáno, že ČT dostane poplatek 135 od každého kdo má televizi, nebo jestli dostane 7mld z rozpočtu. V obou případech je možnost ovlivnit příjmy ČT a ovlivňovat její nezávislost úplně stejná.
Internet je něco jinéjo než jednosměrné šíření signálu vzduchem, kde se nedá zjistit kdo to všechno přijímá. Přes internet může být přístup jednoduše omezen pro ty co mají zaplacený poplatit, třeba přihlášením variabilním symbolem a nějakým heslem.
To by mi dávalo mnohem větší smysl, ale o to tu zřejmě nejde. Mám pocit, že lidi spíše přestávají sledovat lineární vysílaní obecně a není to jen problém ČT. Radši se podívám na co chci a kdy chci.
Internet má výpadky a zdá se mi pro sledování televize zatím nepřizpůsobený. Podle starých pravidel stačilo zatím do televize zavolat a říci, že v naší rodině za TV už platí někdo jiný, ale rozhlas byl na mě přísnější. Rádio vyžadovalo zaslání čestného prohlášení, že buďto nemám rádio, ale já rádio poslouchám, tak jsem jim za pomocí jedné úřednice zaslal vyplněný protokol, že za rozhlas už také platí někdo ve společné domácnosti.
Je pekne, ze nam redakce sdelila, ze se zvedaji castky za TV a rozhlas a ze se rozsiruje povinnost platit tyto poplatky na lidi, kteri si TV a Radio pousteji pres internet. Nikdo nam vsak nesdelil, jestli maji platit i lidi co dlouhodobe ziji v zahranici nebo vsichni lidi sveta, kteri jsou pripojeni na internet a tudiz maji moznost se na CT divat. Take nechapu, proc v tom zakone neuvedli, ze by CT a CRo meli zavest prihlasovani na jejich stranky a platit by meli ti co se tam zaregistrovali a prihlasuji se tam. Pokud CT a CRo davaji sve vysilani volne na internet, tak je jejich chyba, ze si sve vysilani nezabezpeci. Tady je problem, ze chybu toho razu, ze si sve vysilani nezabezpeci resi povinnou platbou lidi, kteri za nic nemohou.
Krome rozpoctu 7.4 mld Kc zde mame jeste dalsi cisla k zamysleni....pocet zamestnancu. CT ma cca 2900 lidi (2017 az do dnes)Takova TV Nova ale jen 863 (2017) a TV Prima dokonce jen 230 (2018). Jiste, CT muze mit radu dalsich funkci. Otazkou ale je, zda ja jako nedobrovolny koncesionar mam tyto funkce vsechny platit. Preci jenom rozdil o 2000 zamestnancu je dost ze? Presto stejne CT neplni svoji funkci verejnopravniho media dobre.
Pokud chtějí rozšířit povinnost platit koncesionářský poplatek i na ty, co mohou sledovat vysílání přes internet, tak jsem zvědavý, jak se vypořádají s tím, že u některých pořadů se přes iVysilání zobrazuje jen hláška "tento pořad není možné z licenčních důvodů vysílat/shlédnout přes internet".
Buď budou muset k převzatým pořadům kupovat taková práva, co jim umožní to vysílat i přes internet, nebo ti co platí by měli mít nějaký login a když ho použijí, budou moci sledovat vše, nebo by koncesionářský poplatek pro ty, co sledují vysílání jen přes internet měl být nižší, protože nebudou dostávat úplně plnohodnotnou službu.
To si radši vyklubu oči, než platit za nesledovaný obsah a zpravodajskou propagandu, kterou nesleduji již dekády. TV jsem viděl tak dávno, že si pamatuji pouze tohle : česká soda, stalo se, "estráda TV Nova - 200 hvězd", "rychlý prachy", "králiček Azuritek a budeš tady když se vrátím?", "jak to mám ráda? zezadu" (erot.linky). Jestli si někdo tohle pamatuje, tak to bylo dávno:)
TV balíček nemám přikoupen, DVB nemám naladěn. neznám ani www adresu ČT, teď jsem zadal ct.cz a přesměrovalo mne to na O2.
Prostě ne.
Již řeším zrušení k 31.12.2024 včetně mobilu.
Jen čekám co banka, když nebudu mít telefon.
Tahle zlodějská vláda nás posouvá do 50let minulého století, ale to opravdu nikomu nevadí.
Hlavně, že odstranili Babiše.
Myslím, že by stačil jeden pořádný bič a celou tu vlastizrádnou zlodějskou vládu vypráskat za hranice až na Ukrajinu nebo někam kam posílají naše daně.
Mám kolegu v práci co má na baráku internet jen z důvodu kamerového systému, aby se mohl v práci na firemním telefonu nebo v práci na firemním PC, podívat jestli se mu někdo necourá po zahradě. Takže vázat poplatky na internet nelze. Ten mi už říkal, že jim úplně s čistým svědomím napíše čestné prohlášení, že doma nemá nic na čem by šlo koukat na televizi i přes to že internet doma má. Pohoda
Ten ústav se měl už dávno privatizovat. Momentálně je to jen hlásná trouba režimu s propagandou, jak před převratem. Na chod ČT by současné poplatky bohatě stačily. A ještě by jim zůstalo. Jenže ČT sponzoruje z koncesionářských poplatků projekty, které s veřejnoprávností vůbec nesouvisí. Natažených rukou v ČT přibývá a tak je potřeba zdůvodnit opodstatněnost navýšení. Oni by chtěli být jako komerční TV, ale bez existenčních problémů. Ať si je platí ti, co se na ně koukají a ti, co na demonstracích vykřikují, že si ji nedají vzít. To samé OSA. Poplatky z prázdných nosičů. Miliardy za nic. Nejdřív zajistí, že mobil je nutnost daná dobou a pak ho zpoplatní. Uděláme Česko lepší.