Hlavní navigace

Na výdaje se školou stát přidá až 34 tisíc. Kdo může o dávku požádat?

2. 9. 2019
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Nástup do školy s sebou nese pro rodiče několikatisícové náklady, zvlášť jde-li o prvňáčka, kterému je třeba pořídit celou výbavu. Na kolik vyjdou výdaje letos a kteří rodiče mohou stát požádat o dávku až do výše třiceti tisíc?

Se začátkem září čekají rodiče žáků a studentů nemalé výdaje. Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma společnosti Czech Fund, rodiče prvorozených prvňáků letos poprvé vynaloží na všechny školní potřeby v průměru přes šest tisíc korun, a to i navzdory tomu, že růst cen se jich příliš nedotkl. Navzdory takřka tříprocentnímu obecnému zdražování, které je zřetelné například u potravin, energií či bydlení, zůstávají ceny řady školních potřeb oproti loňsku v souhrnu na srovnatelné úrovni, uvedl Kovanda.

Podle červencových dat Českého statistického úřadu sice meziročně zdražují učebnice, ale například školní sešity, pastelky a penály naopak zlevňují.

Paušální poplatek, za který školy nakupují pro žáky třeba pracovní sešity do prvouky nebo sešity na psaní, dosáhne podle Kovandy podobně jako loni v průměru částky jednoho tisíce korun. Školní aktovka, která bývá z potřeb do školy nejdražší, může vyjít i na dva tisíce. 

Výdaje na prvňáka (srpen–září 2019)
Výdaj spojený se školní docházkou Průměrná cena podle ČSÚ
Školní aktovka 2000 Kč
Pracovní sešity (paušál) 1000 Kč
Školní obuv – přezůvky, cvičky… 1000 Kč
Obědy (měsíčně) 650 Kč
Penál 290 Kč
Věci do penálu 200 Kč
Obaly 100 Kč
Družina (měsíčně) 100 Kč
Školní výlet 500 Kč
Další (svačinový box apod.) 300 Kč
Celkem 6140 Kč

Zdroj: Lukáš Kovanda, ČSÚ

Rodinám v obtížné finanční situaci může s pořízením školních věcí pomoci stát. Za celý rok mohou získat prostřednictvím dávky Mimořádná okamžitá pomoc na výdaje související se vzděláním nebo se zájmovou činností nezaopatřených dětí až desetinásobek životního minima jednotlivce, tedy částku 34 100 Kč. Zákonná hranice této nenárokové dávky platí na jednoho žadatele.

Jen pro osoby v hmotné nouzi

Nárok na tuto dávku může vzniknout pouze osobám, které jsou podle § 2 odst. 2 v hmotné nouzi a podle § 2 odst. 5 nemají vzhledem k příjmům a celkovým sociálním a majetkovým poměrům dost peněz na úhradu odůvodněných nákladů souvisejících se vzděláním nebo zájmovou činností nezaopatřeného dítěte.

Jedná se o dávku nenárokovou, kterou ÚP ČR poskytuje na základě celkového zhodnocení individuální situace žadatele a odůvodnitelnosti konkrétního výdaje, uvedla pro server Měšec.cz Kateřina Beránková, tisková mluvčí Úřadu práce ČR (ÚP ČR), s tím, že v řízení o přiznání dávky úřad posuzuje příjmy a celkové sociální a majetkové poměry rodiny.

Přiznání dávky předchází šetření přímo v rodině žadatele, občas i na základě spolupráce se sociálním odborem města.

Na penál i školu v přírodě

Protože úřad podle Beránkové při posuzování nároku na dávku bere zřetel i na problematiku začlenění dítěte do dětského kolektivu, dá se dávka kromě základních školních potřeb, jakými je aktovka, sešit či penál (ty, které nehradí škola), čerpat i na úhradu nákladů souvisejících se zájmovou činností nebo školní aktivitou, která přímo nesouvisí s výukou. Tedy například i na školu v přírodě nebo letní tábor.

Jak požádat o dávku?

Chcete-li požádat o dávku mimořádné okamžité pomoci, musíte se obrátit na pracovní úřad a vyplnit zde formulář žádosti o mimořádnou okamžitou pomoc. V elektronické podobě se na něj doklikáte přes integrovaný portál MPSV.

O dávku se žádá před vynaložením výdajů, nikoli zpětně. Do žádosti klient popíše sociální a majetkovou situaci rodiny, rozsah nezbytných požadovaných nákladů a jejich předpokládanou cenu. Dále žadatel doloží seznam pomůcek, které po žácích požaduje konkrétní škola, popsala Beránková a dodala, že úřad poté individuálně posoudí příjmy a celkové sociální a majetkové poměry rodiny. Dávka se přiznává s ohledem nejen na příjmy žadatele, ale i společně posuzovaných osob, takže kromě žádosti počítejte s tím, že musíte doložit příjmy a náklady posuzované domácnosti (nájem, energie, odpady apod.)

Jen do výše odůvodnitelných nákladů

Poskytnutá částka mimořádné finanční pomoci se stanovuje jen do výše konkrétního nákladu, takže neplatí, že by žadatel automaticky získal nárok na vyčerpání zákonného maxima. Úřad při posuzování žádosti také přihlíží k aktuálním cenám konkrétních školních pomůcek v dané lokalitě, upřesnila Beránková.

dan_z_prijmu

Pokud má jít příspěvek vyloženě na školní pomůcky, může se úřad spojit i se školou a poskytnout prostředky přímo jí, aby měl v odůvodněných případech jistotu, že se peníze použijí na stanovený účel.

V průběhu loňského roku podle Beránkové poskytl ÚP ČR celkem 6792 dávek mimořádné okamžité pomoci na úhradu odůvodněných nákladů souvisejících se vzděláním nebo zájmovou činností. Lidé podle ní žádají o tento příspěvek na školní pomůcky nejčastěji od srpna do října.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).