Letmým porováním kurzu deviza prodej při výběru Eur třeba na Slovensku z debetní karty ČS a mBank mi vyšel rozdíl mezi těmito ústavy 40Kč při výběru 300 Euro, jako příklad kapesného cca na týden.
Při poplatku 6Kč u ČS a 0Kč u mBank mi nevychází mBank jako lepší, pořád ušetřím nějakých 34Kč s ČS.
Závěr: vždy prověřuji klauzuli ZDARMA
mBank žije na kurzových rozdílech a maržích, ale to je normální, tak jí to přejme. I tak se její karta vyplatí a kdo ji má ušetří hodně. OK, ostatní banky mají lepší kurzy, ale také to znamená náklady za vedení účtu a pod., takže z tohoto pohledu na tom mBank stále není špatně. Z něčeho přece žít musí, je to banka, ne sociální pojišťovna. Výběr z bankomatu stojí banku okolo 1-2 eur, takže buď to musí dotovat odjinud, nebo se poplatek rozpustí do kurzů, úroků apod.
Třeba takový luxusní AmEx vás zkrouhne nejen na poplatku, ale ještě při platbě mimo USD nasadí kurzovní přirážku 3 %, což je "maso" oproti CZ bankám včetně mBank. Přirážku mají i všechny německé banky u kreditek, opět normální.
Naše banky (kromě mBank a Citi) "nemají přirážky", ale provedou zúčtování podle svého kurzovního lístku. Ten je samozřejmě jiný (dražší) oproti původní částce, která dorazila do banky od karetní společnosti. Ale pro klienta je to přehlednější a výsledek je stejný, jen se to jmenuje jinak. Rozdíl z kurzu zůstává bance v kapse. U zahraničních bank je problém kurzovní lístek vůbec najít, takže do ceníku píšou o kurzovním poplatku.
Jo, ale mezitím mi ušetří pár tisícovek za bankovní poplatky na účtu, takže mě ty 2 % netrhají žíly. Alespoň nemusím přemýšet, který bankomat ano a který ne. Pořád je to pro mě výhodnější, než honit brko valutami za horší kurz než devizy mBank. Já to mBank klidně rád dám, už i tak mi ušetřili hodně peněz a denně v zahraničí nevybírám.
Každý nástroj je prostě na něco vhodný a na něco méně. Na výběry z bankomatu (bez nutnosti ověřovat jestli je členem "impéria" mé banky) je karta mBank bezkonkurenční, zvláště u malých částek. Naposledy jsem tohle dilema měl na přelomu května / června v Dominikánské republice. Byl jsem v takovém zapadákově, kde v obchodech karty nebrali, ve směnárně chtěli poplatek 10 % (plus výměnu dle "turistického" kurzu) a tak byl výběr z bankomatu moje záchrana.
Ohledně valut. Ano platí, že valuty v bankách jsou drahé, ale když člověk ví do jaké má jít směnárny, tak může opravdu dost ušetřit - kurzy lepší než devizové kurzy u bank. Tedy alespoň u hlavních měn (EUR, USD, GBP, CHF).
Nějaký tip na levné pražské směnárny byste neměl? Alfa už je docela drahá, Camfex zrušili a Aktivchange se ukázala jako pračka na peníze. Díky za tipy.