Hlavní navigace

Na všech frontách zlepšení

24. 9. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nálada v ekonomice se zlepšuje a je nejlepší od března minulého roku. Ekonomice více věří spotřebitelé i podnikatelé.

Nálada v ekonomice měřená souhrnným ukazatelem ekonomického sentimentu vzrostla v září podle českého statistického úřadu o 3,2 bodu na 1,2 bodu. To je nejlepší hodnota od března minulého roku. Důvěra se zlepšila jak u podnikatelů, tak spotřebitelů.

legislativni_zmeny_21

Nálada mezi průmyslníky v srpnu pouze stagnovala, září ale přineslo příjemné zlepšení, zvýšení z –7,7 bodu na –3,3 bodu. Podnikatelé v průmyslu lépe hodnotili jak svoji současnou ekonomickou situaci, tak úroveň poptávky.  Ta v září sice byla ještě s největší pravděpodobností pro větší část podniků nízká spíše než než vysoká (ukazatel zůstal stejně jako v předchozích měsících záporný), i tak se jedná o další malý krůček kupředu. Navíc v srpnu (zářijová detailní čísla nejsou ještě známa) bylo očekávání ohledně budoucích zakázek pozitivní. Výroba by měla pokračovat v pozvolném růstu, nicméně zatím bez potřeby náboru nových pracovníků. Výsledkem by měl být růst produktivity.

I ostatní podnikatelé v září dokázali najít důvody pro zmírnění pesimismu (stavebnictví), či navýšení optimismu (obchod, služby). Nejlepší je ale pohled na spotřebitele, který posunul laťku nálady na novou úroveň. Ta je nyní na –14 bodech, což je o 2,3 b lepší výsledek než v srpnu. Dopomohlo k tomu především snížení obav o vlastní finanční situaci.  

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).