V článku zapomněli dodat, že
a) bez dotace by doběhl starý kotlík a nový by stál max. 50.000. Když je ale dotace a je třeba vypracovat seznam certifikovaných výrobků, tak musí stát nový kotel zákonitě 125.000 a více, protože i úředník musí vykazovat činnost, za kterou dostane plat. Vždyť by nám stoupla nezaměstnanost, kdyby si každý dělal co chtěl, ne? A co kybyste ten kotel náhodou přišroubovali necertifikovaným šroubem z Číny, to už by fakt spadnul svět.
b) pokud topíte peletkami, na které se nejdřív porazí strom, semele na prvočinitele a ty se teplem a tlakem znovu slisují do certifikované velikost peletek, topíte vysoce ekologicky. Pokud ale porazíte strom a nařežete ho na cirkulárce na polena, která pak růčo fůčo naštípete, je to vysoce neekologické a takový způsob topení je třeba zakázat. Protože co kdybyste k těm polínkům přihodili něco jiného, třeba staré fusekle a roztržené bavlněné tričko, které vám po svém roztržení recyklovaně posloužilo jako hadr na podlahu. Proto si musíte zakoupit ten úžasný nový kotlík, na který se Vám složí celá EU (ale tvůrci podobných srandiček zapomněli dodat, že dotace jsou na kotel, nikoli na palivo. Takže kdybyste příští zimu neměli na zakoupení paliva, může Vás místo kotle hřát vědomí, že jste přece udělali správnou věc).
lisuje se teplem, které vzniká tlakem.
při určitém teplu se totiž uvolnuje lignin, který váže dřevní hmotu. toto teplo se nejsnáze dosáhne prudkým stlačením dřeva, které je i jinak pro slisování peletky potřeba. málo stlačené peletky proto tvoří výbušnou směs (jednou se mi to stalo i s briketami z hornbachu)
j.
se to stlačí a přitom vznikne teplo, kterým se uvolní lignin, a ten se tlakem zalisuje. při uvolnění tlaku teplota poklesne ale lignin zustane.
více viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Lignin a násl.