"U nově sjednaných smluv tak je možné každý rok splatit bez poplatku 25 procent ze ZBÝVAJÍCÍHO dluhu " Tak nevím jestli by nemělo byt 25% z původní částky úvěru - tj možnost po 4 letech splatit všechno. Kdyby to měla být čtvrtina zbývajícího dluhu, tak tu hypotéku mimořádnými splatkami splatite mnohem pomaleji.
Máte pravdu, zákon říká, že to je z celkové výše dluhu, opravím si. Viz § 117 odst. 3 f) <i>Věřitel nesmí požadovat náhradu nákladů za předčasné splacení podle odstavce 2, pokud předčasné splacení bylo provedeno u spotřebitelského úvěru na bydlení do 25 % celkové výše spotřebitelského úvěru během 1 měsíce přede dnem výročí uzavření smlouvy o spotřebitelském úvěru na bydlení.</i>
Dobrá je tabulka s aktuálně nabízenými úroky. Ale jinak už je to mlácení prázdné slámy, prázdná voda tradičně ochucená "kupujte... tentokrát ne nebudou, ale zdraží". Podstata je stále v tom, že dnes naprosto nemohu říci, jestli je lépe vzít 3 roky, nebo 10 let, protože neznám budoucí nabídku za 3 roky a za 10 let. Ale článek z té ochucené vody autor upekl, to zas ano.
Podstata článku je v tom, že sice nemůžu říci, jaké sazby budou za 3 nebo 10 let, ale o tom, že kdo chce mít jistotu pevné sazby a zvolí delší fix, tak že ten příplatek za tu jistotu je dnes stále malý, v řádu několika málo desetin procenta, což v měsíční splátce průměrné hypotéky dělá max. o pár stokorun měsíčně navíc.
Ano, výhodnost si pak zpětně můžete vyhodnotit, jaký byl váš odhad vývoje sazeb a jak jste se trefil s volbou příslušného fixu, ale pro někoho je výhodný už rovnou ten dlouhý fix, kdy třeba o pět let déle nemusí nic řešit, neb to má pevně dané, bez ohledu na to, zda to pak v součtu vyjde finančně lépe přes "alternativní" kratší fixy nebo ne.