Zajímavé je, že klesá počet obyvatelstva. I kdyby byl počet bytů stejný, nevychází z toho matematicky, že je bytů nedostatek. Není to spíše tím, že z malých obcí a malých měst, kde je nízká, téměř žádná zaměstnanost, se stěhují mladí lidé do velkých měst za prací? A není to tím, že všechny byty jsou v soukromých rukou podnikatelů, kteří lehce žijí jen z příjmů z nájmů? Tuto situaci můžete komentovat v tisíci článcích. Ale pravda je, že v Praze Pod Harfou bydlí starší žena, její dcera s manželem. Byt má koupelnu s klozetovou mísou, předsíňku, komůrku, jednu ložnici a jednu místnost, která je obývákem s kuchyňským koutem. Za toto platili před třemi lety měsíčně celkem i se zálohami na energie a vodu 15 000,-- Kč měsíčně. Nedokážu si představit, kolik by platili, kdyby matka bydlela ve své garsonce a oni v tom bytě sami. Na druhé straně, někde v Praze nebo u Prahy koupit svůj vlastní byt nebo domek, to jsou finanční výdaje v řádu milionů. Když si někdo ve třiceti vezme hypotéku na pořízení vlastního bydlení, stačí to splatit do své smrti? Jest něco shnilého v státě českém.
Jako nájmy jsou v Praze reálně vysoké, to je fakt. Sám bych se nejraději vymanil z nájmu, protože to už je lepší si pořídit něco vlastního problém je, že člověku dnes nedají zase hypotéku. Jedné co mi z toho vychází je hledat byty družstevní, to si myslím je dnes trend. Viděl jsem, že se na to hodně firmy zaměřují: https://www.info.cz/byznys/strateg-petr-morcinek-m-m-reality-za-tri-roky-postavi-15-tisic-druzstevnich-bytu-33074.html
Jenže neví někdo, jaké firmy nebo developeři staví nebo kde zkrátka sehnat družstevní byty v Praze?
Však jich také nedostatek není. Jen je mnohým umožněno je buď nevyužívat k bydlení vůbec (ani nájmem) nebo z nich naopak dělat hotely. To je celý problém "nedostatku", kde kupní síla místních kteří chtějí skutečně bydlet je mizivá, zatímco pro osoby ze zahraničí jsou to stále malé částky a nikdo se ani nezajímá o původ těch peněz.
Jest něco shnilého v státě českém.
Viz nedávná statistika, kde v Belgii stačí na pořízení bytu 4 roční platy a v ČR je to platů 13.
Toto je právě ten největší problém. Na jedné straně přebujelá buzerace a regulace (povolování výstaveb) a regulace žádná (AirBnB, sousta prázdných baráků, protože je výhodné s nimi jenom spokulovat) A ano, poměr počtu mezd na nákup nemovitosti v ČR je naprosto alarmující, a bojím se že to bude čím dál tím horší
Problém nedostatku bytů v Praze je podle mě v tom, že je masově skupují cizinci, hlavně Vietnamci a ze zemí bývalého SSSR, ale třeba i Izraelci. Svoje mnohdy špinavé peníze si takto pěkně uloží, a byt klidně nechají i léta prázdný. Někteří byty pak výhodně pronajímají přes AirBnb.
Těch problému je celá řada. Vyřízení povolení pro stavbu bytového domu prý zabere i kolem 10 let, nových bytů se za rok postaví asi tak třetina toho, kolik by bylo nových zájemců (to se asi týkalo Prahy), takže je bytů čím dál méně... To, že to kupují cizinci je další problém, ale ti co perou prachy si koupí spíš ty luxusnější byty (alespoň cenou :-)) za 10milionů atd. To by asi až tolik nevadilo, kdyby nebyly drahé i ty menší nové byty, které zase táhnou nahoru ceny starých bytů. Dneska bych bydlení fakt řešit nechtěl.
On Havla neuráží, to jen ty nechceš vidět pravdu. Havel byl notorik jak vyšitej, tomu nějaký Kalousek nesahal ani po kotníky. A navíc Havel byl velký idealista, co skákal tak, jak mu jeho kamarádíčci pískali. Všem slepě věřil, hlavně Američanům. On tak taky skákat musel, protože byl za socialismu na jejich výplatní pásce a prachy se nedávají z idealismu, lásky nebo pro jeho modré oči, prachy se dávají za protislužby, kapišto? Jak se postavíš proti, tak ideály neideály, letíš, někdy i mezi anděly. Podívej se, jak byl odešen třeba Kadáffí.
Dovolte mi jeden osobni dotaz - byli Vasi rodice cleny Komunisticke strany Ceskoslovenska? (nevycitam jim to, jen se ptam)
Srovnani Havla s Kaddafim je pro me ponekud pres caru, podle mych zkusenosti jsou nositeli podobnych nazoru prave lide kteri vyrustali v rodinach s komunistickou minulosti.
Nevím, přišla jsem o rodiče v dětství. Pěstouni členy rodné strany nebyli, ani nikdo jiný z rodiny. Já na to doplatila tím, že jsem jako nečlen strany nemohla sehnat práci, odpovídající mé kvalifikaci. Přesto si myslím, že některé věci měli soudruzi po xx letech zkušeností docela vychytané a rušit jsme je nemuseli. Nemuseli jsme třeba zplundrovat učňovské školství, za chvilku nebude nikdo, kdo by učně učil řemeslu, PowerPointovou prezentací se soustružit nenaučí a nenaučí se ani zdít nebo udělat rozvody plynu, stejně jako se cukrářka nenaučí péct, to si prostě musí osahat v praxi.
Nemuseli jsme překotně privatizovat kdeco, třeba lázeňství nebo minerální prameny.
Nemuseli jsme honem zrušit spoustu autobusových spojů a nahnat lidi do aut.
Mohli jsme zvýšit požadavky na maturity a nemusíme produkovat tisíce polovzdělanců.
Je toho hodně, co jsme mohli udělat jinak.
Těmi "zjevně jinými názory" jste mi připomněl jednoho z mých známých. To byl zarytý komunista, navíc se zeleným mozkem. Občas se zastavil na pokec a my do něj hustili pravicové názory a v řadě případů jsme ho přesvědčili, že jsou opravdu správné. On pak šel za soudruhy na okresní výbor a tam řekl to, co se dozvěděl od nás. Soudruzi se rozjásali a plácali ho po ramenou se slovy "vidíš, soudruhu, to je ten správný názor, tak má myslet správný komunista". Takže "jiný názor" může být jen nedostatek znalostí k problematice. Jen trouba nezmění názor, když se s věcí blíže seznámí a furt si trvá na svém stanovisku, byť už je dávno překonané.
A když se Vám nelíbilo přirovnání Havla s Kadáffím, uvedu Vám jiný příklad, z naší historie. On to věděl ostatně už i Karel Havlíček Borovský, že "nechoď, Vašku, s pány na led..." nebo "koho chleba jíš, toho píseň zpívej". Je známo, že od r. 1942 se v Rusku začínají formovat základy tzv. Svobodovy armády. Akorát nejvyšším velitelem byl Heliodor Píka, nikoli Ludvík Svoboda, který byl Píkovým podřízeným. Píka se snažil o nepolitickou armádu, Svoboda se kamarádil s Rusy. Po r. 1949 byl Píka nespravedlivě obviněn ze špionáže ve prospěch západních mocností a popraven. L. Svoboda jako ministr obrany tomu sice mohl zabránit, ale proč by to dělal, když Píka byl de facto i jeho nepřítel? Pokud bychom po r. 1945 nespadali do ruské sféry vlivu, ale do západní (francouzsko-anglicko-americké), mohl být místo Píky klidně popraven Svoboda. To je prostě Politika. Stejně jako třeba Babiš dne 17.11.2018 neletěl do Švýcarska za synem, aby ho ovlivňoval v kauze Čapího hnízda, ale proto, aby si s ním zahrál šachy (https://zpravy.idnes.cz/andrej-babis-capi-hnizdo-rozhovor-dlu-/domaci.aspx?c=A181118_190011_domaci_brzy) a jako na potvoru se hned poté v Národním centru duševního zdraví vznítila tiskárna (https://praha.idnes.cz/pozar-klecany-hasici-narodni-ustav-dusevniho-zdravi-pcd-/praha-zpravy.aspx?c=A181119_183235_praha-zpravy_mpl). Asi byla moc přetížená...
Počet obyvatel naopak roste. Hlavně díky migraci. Nicméně i přirozený přírůstek bez migrace je kladný.
https://www.czso.cz/csu/czso/obyvatelstvo_lide
"Ve velkých městech, jako je Praha či Brno, postupem času dochází k růstu obyvatel. Ideální by tedy bylo, kdyby úměrně tomu rostla i výstavba nových nemovitostí." Nechci se autorky dotknout, ale článek je plný keců. Není třeba stavět neustále nové a nové byty. Je třeba taky opravovat a rekonstruovat to, co již bylo postaveno. A to zvláště ve městech.
Dále: bytů je málo - skutečně je jich málo? Po r. 1989 se tisíce bytů změnilo na kanceláře, protože v té době zoufale chyběly kancelářské prostory. Nedávno jsem opět byla v Praze. Když se podíváte na zvonky činžáků třeba v ulicích kolem Karlova náměstí, ale i kolem Václaváku nebo Staromáku, tak jsou tam třeba jazykové školy, welness-studia, masážní nebo kadeřnické salóny..., bytů k bydlení už podstatně méně. Já to i chápu. Ty byty mají výšku místností i 3,60 m, dřív se špatně vytápěly. Já třeba bydlím v okresním městě a od lidí, co v těchto bytech bydlí, vím, že vytápění je pořád Achillovou patou. Centrální vytápění tam není, plyn tak není zaveden, vynášet uhlí do 4.patra bez výtahu je v dnešní době nesmysl (těžká práce, navíc nepořádek, protože to znamená vynést nejen uhlí, ale i dřevo na zátop a zpětně odnést popel, to už starší lidi dělat nebudou, protože to fyzicky nezvládnou). Byty jsou tedy vytápěny elektřinou, což je drahé a řada těch bytů je prostě prázdných, protože jsou v zimě prakticky neobyvatelné. Takže pokud se vyřeší vytápění starších domů a pak taky výtahy, tak by třeba přibyly byty i v centrech měst. Ty domy jsou většinou docela hezké, jen trochu zanedbané, ale myslím, že by za to stály.
V médiích se pravidelně střídají PR články, kdy jednou je nedostatek bytů, po druhé bytů je dostatek a několik stovek tisíc bytů leží doslova ladem. Praha je s cenou bytů blízko úrovně Vídně!!!
Průměrný byt o velikosti 70 m2 stojí v Česku 10,9 průměrných hrubých ročních platů, což je téměř o celý roční plat víc než druhé Brity. Ceny nových nemovitostí v České republice jsou nyní zejména kvůli klesající zásobě developerských projektů a volných bytů k prodeji výrazně vyšší než v sousedním Polsku nebo v Maďarsku. Zároveň máme v evropském porovnání stále relativně nízké mzdy, říká Petr Hána, manažer v týmu nemovitostí Deloitte. (V Praze budete potřebovat ještě připočítat několik ročních hrubých platů). V Německu průměrně tato doba je zhruba o 50 % kratší.
Dnes je trendem mluvit o sociálním bydlení, ale prioritou by mělo být dostat urychleně mzdy (podporovat především lidi aktivní a práce se nevyhýbající) na úroveň, kam dle HDP na obyvatele patří. O 30 - 40 % nahoru, ovšem bez nenažranosti OSVČ, kteří by obratem měli choutky ihned výrazně vše zdražit a pohnout silně inflací nahoru.
Co umíte Vy? Co můžete nabídnout zaměstnavateli v Rakousku, Německu, Spojeném království? Když zde odchází lékaři, zdravotní sestry a bratři, pečovatelé do uvedených zemí a nějaký novinář o tom podá stručnou zprávu, tak Vy budete pravděpodobně mezi prvními, co budou křičet. Vystudovali za "naše" peníze, co by chtěli, nepouštěl bych je nikam - až zaplatí "školné".-) Jen díky tomu, že Češi jsou velcí peciválové, situace není zcela kritická. V přepočtu na obyvatele jsme daleko za Poláky, Slováky, Maďary, Rumuny, Bulhary...Ona situace je zoufalá, ale to Vám například ministr zdravotnictví kterékoliv vlády otevřeně nemůže přiznat. Nebo je snadné se přihlásit k stomatologovi, nečekat dlouhé hodiny v ordinacích, nezavírají se v tichosti celá lůžková oddělení, nespojují se aby se nedostatek nějak papírově "pokryl"? Pracoval jste, byť pár let někde "venku"? Přečtěte si inzeráty s nabídkami práce na webu kteréhokoliv ÚP v ČR. Dělnické profese nejčastěji ohodnoceny mzdou kolem 12 až 17 tisíc hrubého. A to často i ve směnném provozu, včetně nepřetržitého. To je výsledek naší demokracie 29 let po "sametu".
Nemusím nikam odcházet, pracovat mohu i vzdáleně, i přesto že EU se to snaží maximálně zkomplikovat. Jenže to není řešení, protože až všichni odejdou (příkladem je Rumunsko, pobaltské země atd.) nebude to tu stejně místo k životu, i když máte nadstandadrní příjem. Pracoval jsem venku ... méně práce, více klidu a více peněz :-)
Mě ale nezajímá krátkodobé a krátkozraké řešení, tedy odejít, jenže tohle si většina uvědomí až bude pozdě (ještě úplně není). Tady se totiž vše řeší styem "ode zdi ke zdi", po totalitním režimu přišel přesně opačný extrém, kdy je vše ponecháno v rukou korporací a bez jasných pravidel, tak běžných právě na tom "západě", kam mají všichni utéct. Dá se říct, že tam vlastně neutíkají za penězi (to je jen sekundární důsledek), ale právě za těmi pravidly (u nás považovanými za omezující a levicové), díky kterým je tam taková životní úroveň.
Například omezený počet dnů v roce po který můžete pronajímat byt přes služby typu Airbnb (takže neovlivňuje nabídku dlouhodobého nájemního bydlení a nevytváří ubytovny v domech) nebo běžná nájemní smlouva na 7 let a ne jen na rok jako tady, když je diskuse o bydlení.
Pak samozřejmě trochu pružnější hypotéky, které můžete bez ztrát a pokut přerušit (například odjet do zahraičí, jít do nájmu apod.) a po té opět i v jiném místě pokračovat atd.
Dokonce je to 9 let a je to standardní smlouva. Zda zákonem nevím, ale to že vůbec existuje a je považován za běžný je značný rozdíl https://www.expatica.com/be/housing/finding-a-flat-or-house-to-rent-in-belgium_100076.html
The nine-year contract is standard, and a short-term contract will be converted into a nine-year contract if it is renewed for a second time or the tenancy continues after three years.
Belgium has strong tenants’ rights, and although the short-term and nine-year contracts may seem a little inflexible, they provide a secure lease where it is difficult for the landlord to evict a tenant without good reason. For example, if the building is sold, the new owner must respect any rental agreements which are already in existence.
"Ale božíčku, to přece vůbec není problém! Máte možnost přestěhovat se do jakéhokoli jiného státu EU, když je to u nás tak hrozné. Tak co, postavíte se za svoje slova a už balíte kufry, nebo jste klasický internetový kecka?"
První se z domu vystěhoval Berjev. Jsa původu kočovného, nedělalo mu to obtíží. Dvě peřiny, družku, garmošku, pod papachou něco vodky a ulétl do světa, sokol smělý.
Služby jsou drahé, protože živnostníci, kteří je často nabízí, se doslova utrhli ze řetězu. Jednoduché opravy spojené s návštěvou vašich domácností jsou neuvěřitelně kalkulované. Za doslova pár minut práce jde o částky v řádu tisíců. Kontrola plynového kotle, cca 15 minut 2.5 tisíce za jeden kotel, kdy se nic nemění, neopravuje, pouze zkontroluje). Výměna pákové baterie, 2 tisíce (nejlevnější pákové baterie, kterou se vám živnostník snaží udat za 2 až 3 předraženou cenu + cena práce, doprava). Moje zkušenosti jsou, že minimálně z 50 % vás přijeli pouze okrást. A jejich triky s účtenkou jsou stále stejné. S nebo bez, zazní téměř pravidelně. Takto dnes pracují řemeslníci v Česku.
To nevim kde žijete. K nám přijel plynoservisák. Když mi vloni kixnul kotel, nahodil ho. Asi hodinu se v tom vrtal, žádnou závadu neobjevil, tak ho alespoň pořádně vyčistil (holt ve sklepě se nám práší), napsal to jako revizi a i s cestou si vzal 7 stovek. Nevidim problém. Víc jak litr ročně za revizi, to bych ho hnal klackem.
Ale Bože, tak se tu práci naučte, udělejte si revizní zkoušky, inkasujte ty nehorázné částky a koupejte se ve zlatě sám! Co tu kuňkáte na netu? On ten revizák nepotřebuje auto, aby se k vám dovezl, to má jet tramvají? Kufr s nářadím poveze asi pěšo na kolečku, ne? On nepotřebuje co dva roky dělat přezkoušení, sledovat předpisy, a to nejenom ve svém oboru, ale třeba i kolem EET. On vám nemusí tu baterii dodat, kupte si ji sám v supermarketu, doneste si ji domů a řemeslník vám ji jen namontuje. Nebo si to udělejte sám, nářadí jistě máte svoje. A buďte rád, že toho řemeslníka ještě máme, když už jsme si zplundrovali učňovské školství, za nějakých 15 let budeme řemeslníky hledat lupou.
Ve druhé větě jste se pravděpodobně zamotal. Zřejmě jste chtěl napsat, že výhodnější je splácet hypotéku než platit nájem. A nezapomeňte, že ANO rozhodně není levicové hnutí. Jsou to těžcí pravičáci, kteří šli do politiky tvrdě hájit a rozmnožovat svůj byznys. Ti nikdy přehnaně sociální nebudou. Tím jen ošálili sta tisíce svých důvěřivých a naivních voličů. To byl také jejich záměr.
"Dokonce je vyhodnejsi splacet najem nez hypoteku..."
Lež to není, a pravda také ne.
Pokud má být hypotéka na 100% ceny, tak je to pravda. (A neřešme, že 100% dnes nikdo nedá. Stejně tak neřešme, že u nájemního bydlení musíš obvykle poslat obvykle začátku 3+1 nájmu.)
Pokud by byla hypotéka na 10%, tak je výrazně levnější.
Zlom mezi nájmem a hypotékou je obvykle kolem 33% u velkého bytu a 66% u malého bytu.
A to zanedbáváme další vlivy, obvykle ve prospěch vlastního bydlení. Úroky z úvěru na bydlení jsou daňově uznatelný náklad, nájem ne. Nájemní bydlení má obvykle vyšší náklady na topení a vodu, protože u nájemního bytu majitele měřáky, zateplení, lepší okna atd. nezajímají, protože energie a další náklady platí přímo nájemník.
Proto také solidní lidé, co jsou schopni něco našetřit, z nájmů utíkají. Zůstávají jen ti méně kvalitní (a ti co nedokáží počítat, ale ti obvykle nemají peníze).
A to zanedbáváme další vlivy, obvykle ve prospěch vlastního bydlení
Vlastní bude až se celé zaplatí, do té doby patří bance. Dále:
- praktická nemožnost se přestěhovat jinam bez výrazné finanční ztráty
- při výpadku příjmů přijdu nejen o bydlení, ale i nadále dlužím
- prakticky neřešitelná situace s případnými "nepřizpůsobivými" sousedy (z východu)
Nevím proč by měl být nájem "méně kvalitní", viz třeba Německo. To je zase jen přání těch, kteří pak nadávají, že přesně takové nájemníky přitahují.
Popis je vystihující. Zde se mezi lidmi rozšířena mantra, že vlastnické bydlení je na piedestalu rovnajícímu se úspěchu v životě. Každá forma bydlení má svá pro a proti. U nájemní formy oceňuji, že se prakticky kdykoliv mohu "sebrat" a jít o dům, místo dál. Nemusím se roky v noci budit, že jsem přišel o zdroj příjmu, že jsem se rozvedl (to je jistota pro zhruba 1/2 nově uzavřených manželství) a mám nad sebou Damoklův meč 20 - 25, 30 ročních splátek, co mě dusí. Tu odloženou spotřebu v podobě hypotéky si vlastně ani nemusím užít. Nastanou další a ne malé starosti, s nákladnou údržbou, investicemi do případné přestavby ... V minulosti se často stavěli podřadné nemovitosti, v případě RD i velmi nadimenzované plochou, prostorem. To vše bude násobit nároky na údržbu. Každý hlupák si pořídil velký bazén, dva psy, dvě - tři auta atd,
Tou minulostí mám na mysli zvláště 90. léta 20. století. Projděte si satelity, které jsou z velké části zasaženy a dlouhodobě poznamenány nemovitostmi jako někde z Dallasu, či Bavorska a Tyrolska. Na rozdíl od uvedených oblastí jsou u nás zcela cizorodým prvkem a navíc hodně "zfušovaným". O tom však jen trochu poučenější investoři již dávno ví.
Jenomže všechny ty investice, rekonstrukce atd. stejně platíte i v tom nájmu
O to špatné spaní kvůli ztrátě příjmu - pokud jste bez příjmu, tak v čem Vám nájem pomůže? Taky ho musíte platit, nebo jít pod most.
Ve spoustě větších měst je prostě realita, že splátka hypotéky (70% ) + náklady typu fondu oprav jsou +/- nastejno s výší nájemného s tím, že na rozdíl od nájemného už budou splátky jenom klesat. A pokud je rozdíl pár tisíc, tak pořád to platíte sobě (na svůj důchod) a ne pronajímateli.
Jakýkoliv mimořádný příjem lze v době fixace vrazit do hypotéky a umořit ji tak dříve. Nikde není napsáno, že musí trvat 30 let.
Pokud máte rozumnou rezervu, pak výpadek příjmu překlenete, nebo byt pronajmete (a sám půjdete pod most nebo do menšího nájmu). Cena nemovitostí roste, takže i případný prodej nemusí být ztrátový.
Drtivá většina lidí se stěhovat nepotřebuje (vazby na rodinu, práci, ...) a s hypotékou naopak ocení, že je nikdo z bytu nevyhodí, ani nebude chtít bezdůvodně více jen proto, že nájmy jdou nahoru a on může.
Ve vlastním (splaceném bytě) mám náklady +/- 6 tisíc včetně energií, ale nájem u souseda je 15 a to bez energií. Takže asi tak.
Problém je hlavně v NOZ.
Až v této banánové republice bude platit, že pronajímatel má minimálně stejná práva jako nájemce a že neplatiče lze do měsíce rychle vystěhovat, pak se možná nájemní bydlení dostane na taková čísla, jako je v cizině.
Spousta bytů je totiž prázdných právě proto, že vlastník nechce riskovat potíže s neplatiči a nechce se roky soudit.
Legální cestou jej vystěhovat je na roky a proto i vlastníci dávají krátké smlouvy, nebo nově podnájemní smlouvy.
Drtivá většina lidí se stěhovat nepotřebuje (vazby na rodinu, práci, ...)
Na tom je krásně vidět nekonzistence současné rétoriky, kde se na jedné straně tvrdí, že každý se má stát otrokem hypotéky na dalších 30 let, což znamená praktickou nemožnost se hnout z místa, ale zároveň že když přijde o práci, má být dostatečně flexibilní a za prací se stěhovat :-)
ani nebude chtít bezdůvodně více jen proto, že nájmy jdou nahoru a on může.
Totéž udělá časem stát s daní z nemovitosti, takže si nepomůžete stejně a hlavně se nemůžete bez výrazné ztráty přestěhovat.
Legální cestou jej vystěhovat je na roky a proto i vlastníci dávají krátké smlouvy, nebo nově podnájemní smlouvy.
Ne, přesně kvůli těmto smlouvám si takové problematické nájemníky už předem vyhledávají. Takže dostávají přesně to, co chtějí.
Zvedání daní z nemovitosti se rozhodně nebojte . Největší vlastník je ve vládě a sám si rozhodně dan zvedat nebude.
A na obci už s tím vubec nepočítejte . Tam je všude podmazáno a veksluje se s nemovitostmi (stavební pozemky) . Rozhodně nemají v umyslu si danit své vyšmelené pozemky a platit peníze do společného rozpočtu v obci.
Největší sranda je že máme prakticky neomezené sociální a zdravotní . Proto čtvrtina pracujících - vlastníci firem optimalizují daně . Výborné jsou právě v tom nemovitosti . Nákupem si tak sníží danový zisk a samozřejmě odpočet DPH . Zabijí tak dvě mouchy jednou ranou . Troubové zaměstnanci pak hezky platí sociálko a zdravotní v plné vyši a samozřejmě vysoké DPH . Ze sociálního jsou placeny duchody a z těch zase DPH . To je pak největším příjmem státního rozpočtu.
nákupem nemovitosti se optimalizují daně? prosímtě, můžeš nám vysvětlit, jak? pozemek se vůbec nesmí dát do nákladů, i když slouží k podnikání. a nemovitost se odepisuje 50 roků, podobně jako každé zhodnocení stavby.
jakože koupim byt za pět koulí, za rok odepíšu závratných sto táců odpisů - takže z investovaných pěti mega, uplatním do nákladů 19 tisíc daň? to je prudce lukrativní snížení zisku!!! troubo.
Problém aktuálního nedostupného bydlení má více rovin a sahá daleko do minulosti.
Regulace nájmů v 90. letech.
Obce a města masivně zbavovaly bytů pod cenou (privatizace).
Dehonestace nájemního bydlení (podporovaná zájmy bank a developerů).
Postupný úpadek družstevního bydlení („družstevně“ lze bytový dům postavit mnohem levněji)
Např. v Německu nebo Švýcarsku jsou družstevní nebo nájemní byty velmi rozšířené a funguje to velmi dobře (mají to dobře právně nastavené).
Bydlení má rozumný člověk vyřešeno již od cca 35 roků věku. Buď si pořídil, či podělil RD, byt nebo se zaháčkoval do hypotéky a platí do zhruba 50 - 55 let hypotéku. Jsem v klidu a po další nemovitosti neprahnu. Zvláště byty neodpovídají vlastní hodnotě. Pokud mám například RD v hodnotě 10 mil. korun, nemůže stát byt podobnou sumu. Nemůže i kdyby stál v širším centru Prahy. Nikdy nemůže být byt skutečně dražší než solidní RD s přiměřeným pozemkem. Nemůže. Tvárnice stojí prakticky stejně v Praze 1 i v Jindřichově Hradci.