Hlavní navigace

Na falešných stránkách České pošty je vir, může vás připravit o peníze

8. 8. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nejdříve obdržíte podvodný email, který vás dostane na falešné stránky České pošty. A pokud si nedáte pozor, můžete se stát oběti phishingu a přijít o peníze.

Na falešných stránkách České pošty je virus. K jeho šíření dochází tak, že lidé dostanou nejdříve do své emailové schránky zprávu s informacemi o problémech s doručením jim adresované poštovní zásilky. Součástí této zprávy je však také odkaz na podvodný web České pošty pro sledování polohy poštovních zásilek.

Když poté uživatel zadá na těchto podvodných stránkách bezpečností kód, je mu do počítače stažen ZIP soubor, který po rozbalení skrývá vir. Některé antiviry ho indetifikovaly jako „Gen:Variant.Symmi.17499“. Podvodný web se nachází na adrese: http://www.ceskaposta.net/cz/nas­troje/sledovani zasilky.php?id=YteHytVaQwhhdFfBxhmFam­jOmhUFBVHhwyHEUMUdYkONF.

Tip-chytre_podnikani_temata

Náhled emailu

Zavirované webové stránky falešné České pošty

Česká pošta upozorňuje klienty na podvodný email odesílaný z adresy cpost@ceskaposta.net. Důrazně se od tohoto emailu a textu v něm uvedeném distancujeme. Pokud vám takový email přišel, odešlete jej prosím na adresu info@cpost.cz. A v žádném případě na něj nereagujte. Česká pošta podává trestní oznámení na Policii ČR na neznámého pachatele a tyto emaily budou součástí tohoto oznámení, uvedla Marta Selicharová, tisková mluvčí České pošty. Vzhledem k délce odkazu také řada lidí přehlédne odlišnou koncovku domény, která je „.net“, nikoliv „.cz“.

Podle vyjádření jednatele společnosti  NETservis s.r.o. je to jeden z nejlépe provedených příkladů phishingu (podvodná technika sloužící k získávání citlivých údajů, především hesel, čísel kreditních karet apod) a dodává: Ačkoliv lze ve zprávě a na falešném webu narazit na několik pravopisných chyb a stylistických prohřešků, vypadá to poměrně důvěryhodně. Útočníkům také nahrává fakt, že se jedná o méně rozšířenou mutaci viru, kterou mnohé a hojně rozšířené antiviry zatím vůbec neodhalí.  Vir vás tak velmi snadno může připravit o peníze a to například tím, že získá číslo vaší karty a poté ho podvodník využije k odcizení peněz.

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).