DPP smysl má, tedy jako zdroj přivýdělku, nikoliv jejich řetězení, které nahrazuje HPP ( a pak lidé brečí, že mají důchod nula nula nic ). Největší svinstvo je DPČ, které zaměstnanci nepřináší zcela žádnou výhodu ( dovolená, nemocenská ), ani úsporu ( daní stejně jako zaměstnanec na HPP ), výhody a úspory zůstávají pouze na straně zaměstnavatele. Takže pokud se přestane používat DPČ, jedině dobře ( pro zaměstnance ).
Bohatě si vystačíme s DPP ( pro občasné přivýdělky, resp. brigády ) a pokud zaměstnanec pracuje více a častěji, pak má mít úvazek , tedy HPP.
6. 6. 2023, 20:24 editováno autorem komentáře
Vládní návrh je naprostý paskvil. Jednoduchá a srozumitelná DPP je výborný nástroj pro přivýdělek, je to snazší než si zařizovat IČO a povinnou datovou schránku. Jádro pudla však spočívá jinde- v existenci odvodů na straně zaměstnavatele. Ty jsou důvodem přetrvávajícího švarcsystému, rozdílů v odvodech mezi zaměstnanci a OSVČ na IČO a nakonec i dohodáři. A přitom by stačilo, aby odvody byly jen na poplatníka a v případě zaměstnance by zaměstnavatel stejně jako dnes zajišťoval stržení odvodů z hrubé mzdy. Výše odvodů by byla stejná pro zaměstnance i OSVČ, tam myslím státu uniká mnoho peněz na daních i odvodech. Samozřejmě, z pohledu dnešní hrubé mzdy by přesunutí/nárůst odvodů o cca 33% (ty které dnes platí zaměstnavatel) znamenalo navýšit hrubou mzdu o stejných 33%. Jednorázově, celkový mzdový náklad na zaměstnance by se pro zaměstnavatele nezměnil. A systém by byl přehlednější a ubylo by možností k obcházení placení daní a odvodů. Lidé, kteří již pobírají starobní důchod, by odvody na sociální pojištění platit nemuseli.
Proč na HPP? Jistě rozumíte tomu, že dohody se neruší, takže Vás se to nedotkne. Pouze se bude komplikovat jejich zneužívání. Takže by se nemělo opakovat, že jeden měsíc Vás zaměstná jedna agentura, druhý druhá..., atd. pokaždé s jiným IČ, přitom že budete na jednom pracovním místě ve stejné firmě, odpracujete za rok běžný fond pracovní doby, větší část neoficiálně (tzn. nebudete mít papírově třeba 2500 hodin, ale jen 600, kdo by administroval 25 IČ, že ano, už 6 je hodně.
Takže nebojte.
Nejen ony. Kdo bude jezdit na Boltu a Uberu, když 90 % řidičů je na DPP u flotil, které pro ně jezdí? Rovněž velké množství řidičů náklaďáků a autobusů je na DPP, protože prostě jen vypomáhají. Všelijaké domovy pro seniory, hospice, tam se také frčí na DPP, protože nemají lidi a jsou rádi za kohokoli, kdo si "odskočí" z HPP. Bude to ještě divoké.
Častečný souhlas. Ale je rozdíl mezi výpomocí, (nebo částečný úvazek) to budou ti řidiči autobusů. A systémem jaký praktikují bezpečnostní agentury. Tam se pracuje i přes 200 hodin měsíčně. Jen se to rozepisuje na různá DPP a DPČ. Žádná nemocenská, dovolená, důchod. Při pracovním úrazu nic. Pouze na konci "bolestné". Tam už to došlo daleko. Pracuji ve správě budov jedné kulturní instituce. Každé 4 roky děláme výběrové řízení na bezpečnostní služby. Jediným kritériem je cena, takže vyhraje pod nákladová firma. Na HPP jen invalidní důchodce kvůli dotacím, a zbytek jen na dohody. Podle toho ty služby ale vypadají. To řešíme pořád. Ostraha spí, protože dělá 24hodin v kuse. Práce za 113Kč/hod na dohodu je šílenství. Jistá rácio ten návrh má.