Diskutéři, kteří nevědí jak to bylo před 30 lety a znají to pouze z negativního vyprávění starších jsou trošku mimo mísu.
Příkladem je, že pokud před těmi 30 lety byl důchod cca 1 000,- Kčs a dnes 10 000,- Kč, tak vychází téměř ve všech ukazatelích mimo kultury a bydlení vše levnější. tedy 1 ku 10. Před 30 lety 10 Kčs a dnes je to 100 Kč.
Dříve standardní obuv stála kole 200,- Dnes kolem 1 000,-, tak vychází dříve 5 páru a dnes 10 párů. pokud rohlík stál 0,30 Kč dnes 2 Kč, tak za dřívějších 10 Kč jsem si mohl koupit 33,3 rohlíků a dnes za 100 Kč 50 rohlíků. Pokud jde o televizi tak stála v průměru 4 000 Kč , takže jsem musel šetřit 4 měsíce, tedy 4 důchody k její koupi. Dnes stojí standardní televize do 10 000 Kč, tedy za jeden důchod si koupím televizi. Máslo stálo 8 Kč, dnes stojí 50 Kč vychází tedy, že dříve jsem si koupil jedno máslo a dnes si mohu koupit dvě. osobní automobil stál kolem 80 000 Kčs. Dnes stojí lepší kolem 300 000. Dříve jsem tedy na auto musel spořit 80 měsíců což je 6,6 roků. dnes 30 měsíců což je 2,5 roků. Banány stály 17 Kčs a dnes kolem 30 Kč, takže dříve jsem za 10 koupil něco přes půl kg. Dnes si mohu koupit 3,3 kg. Takto bych mohl srovnávat položku za položkou a vychází mi, že se máme o mnoho lépe a to nehledím na to, že dnes je vše a dříve jeden druh a to ještě ze známosti nebo dlouhé fronty. Pokud bych to srovnával s průměrnou mzdou v minulosti a dnes, tak to je vyjde lépe než u důchodů. Je mi 65 let, takže mám i nějaké životní zkušenosti a vím o čem píšu.
Zkuste si to propočítat s náklady které musí člověk vynaložit pravidelně každý měsíc. Voda, energie, bydlení, léky, atd.Řekl bych, že dříve se dalo více ušetřit. To co člověk nutně nepotřebuje je opravdu levnější, ale pokud je sám, tak má problém zaplatit to co potřebuje.
Mimochodem první barevná ruská televize stála asi 7000Kč a česká 13500Kč
No, je to sice pěkné, ale většina takovýchto "porovnávačů" standardně a s nadšením uvádí nejčastěji poměry cen potravin a spotřebního zboží. Ať porovnají taky ceny nájemného, všech energií, vodného a stočného, ceny léků, platby u zubaře, ceny dopravy, atd, atd. Banány nepotřebuju, boty si koupím jednou za několik let, televizi taky. Nevím, kdo je tady mimo mísu.
Koncem 80 let jsem v pražském družstevním bytě platil nájem plus energie cca 1200 Kčs (průměrnou mzdu jsem měl cca 2500 až 3 000 Kčs a dvě děti na krku). Dnes v tomto bytě stojí nájemné plus energie cca 8000 Kč. při průměrném platu nájemníka 25 000 Kč. Takže při poměru dříve 1 Kč rovná se dnes 10 Kč dříve zůstalo na ostatní potřebu cca 1800 Kčs a dnes 17 000 Kč. Takže za 1 800 Kč jsem si mohl dovolit koupit 6 000 rohlíků po 0,30 Kčs a dnes za 17 000 Kč 8 500 rohlíků po 2 Kč. Nehledě na to, že dříve jsem si mohl vybrat housku nebo rohlík jednoho druhu a nic víc. Dnes mám na vývěr x druhů. Pokud bych sestavoval tabulku z rohlíku ze supermarketu, kde stojí 1,5 Kč a někdy i méně, tak bych si mohl pořídit 11 333 rohlíků. Chleba stál v průměru 3 Kčs, dnes cca 25 Kč. Takže opět jsem si mohl koupit 600 chlebů a dnes 680 a to z x druhů o kterých se mi před 30 lety ani nesnilo. Dříve stála vepřový kýta 25 Kčs a dnes kolem 130 Kč. Takže opět dříve by to bylo 72 kg a dnes 141 kg. Obdobný poměr je u ostatních základních potravin nutných pro život. Tedy pro žití, když vypustím koupi televize, auta, ledničky a tak dal mi stále vychází to co jsem uvedl v původním diskuzním článku, že je lépe. Moje matka měla po celoživotní dřině v zemědělství starobní důchod 700 Kčs, tak si propočtěte co si mohla v těch oslavovaných létech pořídit po zaplacení nájmu a energií. Rozhodně ne to co si můžeme pořídit za zbytek dnes.
Toto hodnocení je opravdu hodně zkreslené a zjednodušené.Nevím jak k takovým výsledkům mohl někdo dojít.Takov.é důchody které se tady uvádějí měli pouze vybraní a to byla policie,armáda atd.Většina důchodů byla 5000Kč . Někdch důchoo se tu snaží tvrdit opak a zlehčovat postavení některých důchodců.Podle mně by se měly důchody vyplácet paušálně a skončit ty nekonečné tahanice o výši důchodů.Ten kdo má vysoký plat tak si může našetřit a tan kdo řádně pracuje a má odpracované leta měl by být důchod vyměřen paušálně a to podle ekonomiky státu.Každý nemohl vystudovat vysokou školu a mít lukrativní místo.Platy také nebyli dříve tak vysoké.Takhle porovnávat výši důchodu a co jsem si mohl koupit a co ne no to mi připadá opravdu hloupé.J.B.
V družstevních bytech se opravdu platí nájem :-). Viz § 741 zákona 90/2012 Sb. Byt totiž vlastní družstvo, a uživatel bytu má v tom družstvu majetkový podíl, vyjádřený základním a dalším členským vkladem, díky čemuž má na nájem družstevního bytu (obvykle podle stanov) přednostní právo před nečlenem. "Prodávate-li" družstevní byt fakticky převádíte za úplatu členský vklad a členství ve družstvu a s tím související právo nájmu. Předchozí právní předpisy to upravovaly obdobně.
Někde dole je jeden příspěvek o pokřivených cenách za socialismu. Myslím si, že jenom srovnávat ceny tehdy a teď nedává moc smysl. Pokud socialistický trh stanovil dlouhodobě cenu , např. jak píšete o chlebu, 3 ,- Kčs, tak je otázka , jaké byly skutečné výrobní náklady toho chleba. Takže tyto pevné ceny byly asi dotovány jinými penězi, které ten socialistický režim vzal lidem někde jinde. Balík peněz s určitou hondnotou je jenom jeden, jinak si jich každý stát může vytisknout kolik je libo. Ale pak ten chleba bude stát 100.000,- Kč. Takže znovu-porovnávat absolutní částky tehdy-teď nedává moc smysl. To bychom také mohli říct, že dnes jezdíme autem "téměř zadarmo", pokud tehdy stál litr benzínu 8,- Kč (nebo dříve dokonce kolem 4,- Kč) , pak by dnes musel nutně stát litr přes 100,- Kč. Ale to je samozřejmě nesmyslné porovnání když porovname ceny ostatních běžných výdajů.
Paveloti, v dřívějším družstevním bytě jste splácel i anuitu zahrnuto v nájmu, dnes již musíte vlastní byt hradit při koupi hypotékou, v Praze je to několik miliónů. Dříve jste tam bydlel s dětmi, takže spotřeba a poplatky byly na každého člena rodiny, takže vyšší. Dnes je vás tam kolik? Proto asi ten nižší nájem a poplatky za vodu a energie při jednom nebo dvou lidech.. Dříve jste měl daň 15%, dnes musíte připočítat ještě sociální a zdravotní pojištění. Takže mi vychází, že ten byt by byl pro vás nedostupným snem i pokud byste dál celou výplatu za hypotéku a poplatky za bydlení. Na jídlo by vám nezůstala ani koruna. Vaše maminka se 7sty Kčs by byla taky bez domova. Při vámi uváděných cenách. Mi to tak vychází a lidi o tom píší téměř v každém příspěvků. Jo pokud se stát za socialismu postaral o vaše bydlení, tak s průměrným důchodem i v tom bytě ,by vám na léky stravu a další náklady taky moc nezůstalo, cca 4-5 tisíc. Tak a nyní můžete propočítat ceny. Dříve cena léků na recept 1 koruna, kolik to dnes vychází ? Ceny na rohlíky a chleba si spočítejte sám. Pokud sám nezažijete, těžko pochopíte.