Hlavní navigace

Mzdy v roce 2019 opět rychle porostou. Vrchol je ale už za námi

20. 12. 2018
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Česká ekonomika i v příštím roce poroste a těžit z toho bude i vaše peněženka. Analytici se v anketě shodují, že růst mezd sice nebude tak svižný jako letos, i nadále ale přetrvávají důvody pro optimismus.

Petr Dufek, analytik ČSOB

Poroste příští rok česká ekonomika? A bude to případně růst rychlejší, nebo pomalejší než letos?

Předpokládám, že ekonomika v roce 2019 poroste tempem okolo 2,7 procenta. Jejím hlavním motorem na straně poptávky bude spotřeba domácností, na straně nabídky maloobchod, doprava a některé další služby. Velkou neznámou jsou investice, které se budou odvíjet především od připravenosti projektů veřejného sektoru v oblasti infrastruktury. Hlavním rizikem je pak tvrdý brexit.

Porostou v příštím roce opět velmi svižně i mzdy? A jak to opět odhadujete v porovnání s letošním rokem?

V příštím roce nejspíše dojde k určitému zpomalení tempa růstu mezd, a sice těsně pod sedm procent. Hlavním důvodem by mělo být pomalejší zvyšování platů ve veřejném sektoru a tlak zaměstnavatelů na udržení mzdových nákladů. Napětí na trhu práce bude přesto přetrvávat a většina volných pracovních míst zůstane i nadále neobsazená.

Michal Skořepa, ekonom České spořitelny

Ekonomika i mzdy porostou v roce 2019 mírně pomaleji než v roce 2018. U obou ukazatelů však zpomalení bude jen velmi mírné, tedy lehce pod tři procenta, resp. pod osm procent.

Helena Horská, hlavní analytička Raiffeisenbank

Poroste příští rok česká ekonomika? A bude to případně růst rychlejší, nebo pomalejší než letos?

Česká ekonomika má svůj vrchol současného ekonomického cyklu za sebou. Chybí pracovní síla a využití produktivních kapacit je již na únosné hraně. Růst se bude muset více spoléhat na zvyšování produktivity práce. A to není snadné. Česká ekonomika je v tomto případě, v případě tzv. intenzivního růstu, schopná růst mezi dvěma až třemi procenty ročně. Ne čtyři procenta a více.

Prudké zpomalení růstu, které jsme zažili ve druhém a třetím čtvrtletí, bylo výjimečné – dané z velké části problémem s novými regulacemi v automobilovém průmyslu. Nicméně poptávka v automobilovém průmyslu má podle našeho názoru už také vrchol za sebou. Proto prostor pro další dynamický růst tohoto sektoru není tak veliký, jak byl na začátku tohoto cyklu. 

Pro příští rok očekáváme růst ekonomiky okolo 2,7 procenta v průměru. Podle naší prognózy mírně zpomalí tempo růstu výdajů vlády a soukromých investic. Zahraniční obchod bude i nadále brzdit hospodářský růst kvůli rychlejšímu růstu dovozu zboží ze zahraničí živeném stále solidní spotřebou domácností a dovozní náročností výroby v Česku. Hlavním zdrojem růstu zůstane spotřeba domácností. 

Z hlediska sektorů poroste zpracovatelský průmysl (automotive a elektrotechnika), stavebnictví a obchod. Zakázek je v těchto oborech ještě dost, ale nových už bude přibývat pomaleji. Koruna, která by neměla výrazněji posilovat, nebude komplikovat život exportérům. Naopak, pokud zůstane slabá, pomůže jim čelit rostoucím výrobním nákladům včetně mezd. 

Porostou v příštím roce opět velmi svižně i mzdy? A jak to opět odhadujete v porovnání s letošním rokem?

V tomto roce porostou mzdy průměrně o 8,4 procenta a v roce příštím toto tempo mírně zpomalí na 7,8 procenta. K tomu nemalou měrou přispěje i nedávno schválené navýšení minimální mzdy o 1150 Kč na 13 350 Kč, které má vejít v platnost od začátku roku 2019. Nezaměstnanost se v následujících letech zvýší, ale pouze nepatrně a v horizontu dvou let by neměla překročit čtyřprocentní hranici.

Proto očekáváme, že tlaky na zvyšování mezd v soukromém sektoru přetrvají i do budoucna. K tomu se přidávají i požadavky odborů na zvyšování mezd alespoň sedmiprocentním tempem pro rok 2019. Právě zvyšování mezd, jemuž růst produktivity již dávno nestačí, je jedním z hlavních proinflačních faktorů, který hraje do karet dalšímu zvyšování úrokových sazeb. To by podle našich odhadů mělo nastat hned při prvním zasedání ČNB v příštím roce, tedy v únoru 2019.

Je nejvyšší čas změnit práci či si vyjednat lepší podmínky. Čím dříve, tím lépe. Není na co čekat. Ekonomika zpomaluje a nových a zároveň zajímavých pozic nebude už tak rychle přibývat. Naopak postupně se zpomalením ekonomiky jich bude ubývat a růst mezd postupně zpomalovat.

Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

Poroste příští rok česká ekonomika? A bude to případně růst rychlejší, nebo pomalejší než letos?

Ano, poroste. Očekávám meziroční růst HDP v rozmezí dvou až tří procent, a to především s ohledem na vývoj ekonomické situace v eurozóně. Velmi bude záležet na tom, zda se současné zpomalení HDP eurozóny ukáže jen jako dočasné, nebo zda bude mít déletrvající charakter, což v tuto chvíli bohužel nelze jednoznačně říci. Riziko opravdu výrazného zpomalení českého HDP pod jedno procento, nebo dokonce riziko hospodářské recese, však nyní i nadále vnímám jako velmi nepravděpodobné scénáře. Hlavním zdrojem růstu domácí ekonomiky i v příštím roce bude primárně spotřeba domácností a investice.

FIN revoluce - tip do článku 1

Porostou v příštím roce opět velmi svižně i mzdy? A jak to opět odhadujete v porovnání s letošním rokem?

Určitě ano. Nahrává tomu jak situace na pracovním trhu s velmi nízkou nezaměstnaností a vysokým počtem nabízených volných pracovních míst, tak i avizované zvyšování platů ve veřejném sektoru. Průměrná hrubá nominální mzda však poroste ve srovnání s letošním rokem o něco pozvolněji, předpokládám mezi šesti až sedmi procenty. Rychleji mzdy, respektive platy, porostou zaměstnancům ve veřejném sektoru. Soukromý sektor již bude ve zvyšování mezd opatrnější, avšak i zde mohou zaměstnanci počítat v průměru se solidním růstem mezd.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).