Hlavní navigace

Názor k článku Mýty o spolehlivém fungování státních penzí od Jan Slanina - Zapomenula jste podotknout, že životní komfort běžných lidí...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 10. 2011 16:27

  Jan Slanina

  Zapomenula jste podotknout, že životní komfort běžných lidí v současné době je na úrovni přinejmenším srovnatelné s vyšší střední třídou první republiky.
  Konkrétní příklad: můj pradědeček byl soudce (podle tabulky v článku velmi dobře placený člověk), ale přesto se čtyřmi dětmi, ženou v domácnosti (tehdy jak jinak) a snahou ušetřit na dům (který si nakonec ke stáru skutečně postavil) neměli maso na stole ani zdaleka každý den a prababička obracela v ruce dvakrát každé vajíčko.
  Když byl pradědeček soudcem v Jílovém a dědeček chodil na gymnázium do Benešova, chodil od vlaku v Poříčí do Benešova pěšky.
  Dědeček si první automobil koupil až jako docent, pradědeček ho neměl nikdy.
  A znovu zdůrazňuji, bavíme se o rodině soudce, tedy tehdy minimálně vyšší střední třídy.
  Myslím, že kdyby dnešní dělnické domácnosti byly ochotny přistoupit na takový životní standard, tak by jeden plat kvalifikovaného dělníka třeba plus vlastní výpěstky ze záhumenku pro rodinu často stačil.
  Samozřejmě, když má rodina mít každé dva roky pro každého člena nový mobil (a náklady na jejich provoz) a dohromady nejméně jednu novou televizi, k tomu jednou za několik let nové auto (a náklady na jeho provoz), pračku, myčku, příp. sušičku a každý rok zimní a letní dovolenou, tak ten druhý plat padne kolikrát jen jen na tyto vymoženosti, o kterých se rodině soudce za první republiky ani nesnilo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).