Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Mýty o spolehlivém fungování státních penzí od Jarmila - Slušelo by se podotknout, že se změnila i...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 10. 2011 8:57

  Jarmila (neregistrovaný) ---.199.broadband14.iol.cz

  Slušelo by se podotknout, že se změnila i skladba rodiny. Zatímco před 2. sv. válkou pracovalo jen málo žen, protože tzv. rodinný servis (vaření, praní prádla, šití oděvů, úklid, péče o děti) byla práce pro 1-2 pracovní síly, byly vdané ženy většinou v domácnosti, v domácnosti střední třídy byla ještě k dispozici služka. A muži tuto domácnost na rozumné úrovni uživili.
  Po 2. sv. válce byla mužská pracovní síla zdecimovaná. K tomu, aby mohly ženy nastoupit do pracovního procesu, bylo třeba zajistit služby pro rodinu. Nejenom jesle, školky a školní družiny, ale třeba rozvojem používání elektřiny a s tím spojeného používání praček a elektrických sporáků. Zatímco před 2. sv. válkou musela žena ráno zatopit a poté uvařit oběd, totéž bylo s prádlem, po 2. sv. válce jen otočila knoflíkem. Záporem už ale bylo to, že rodinu uživil teď už ne jeden, ale dva pracující jedinci. Zároveň ale byli zabezpečeni staří lidé, kteří dostávali státní důchod (na který si předtím celý život platili).
  No, a dneska jsme se dostali do situace, kdy dva pracující jedinci mají dost do dělat, aby uživili sami sebe. Na pořízení dítěte si mají našetřit, pořízení vlastního bytu je pro ně celoživotní zátěž, k tomu si mají ještě našetřit na důchod. Já osobně čekám dost velký propad porodnosti. Pokud máme dojem, že zatím neklesá, tak si uvědomme, že porodnost nám zachraňují naši tmavší spoluobčané, kteří ale nebudou do systému nic odvádět, spíš z něj budou dlouhodobě čerpat. Je otázka, jak nám to ovlivní nejen důchody, ale i celý sociální systém. Mně osobně se to vidí dosti černě.

 • 3. 10. 2011 9:40

  MoB (neregistrovaný) ---.tieto.com

  To je dobrý postřeh, ale souvisí spíš obecně s posunem ke specializaci. Zatímco kdysi když měl někdo hospodářství, tak byl do značné míry soběstačný a kupovat musel jen to, co si nevyrobil sám, dnes je soběstačnost nedosažitelná, a to i na venkově (leda by si někdo oblíbil extrémně asketický život). Takže méně/nic si toho uděláme doma, všichni někde pracujeme a všechno si kupujeme.
  Ohledně skladby populace: bohužel, je to asi tak. Pro mě to je další důvod, proč nespoléhat na státní systém - ten se s takovým vývojem zhroutí mnohem dříve, než se dostanu byť i jen na dohled důchodu :( Co ovšem budou dělat ti, co si nemají z čeho našetřit, to je otázka - jenom se zdá, že politici na ni nemají odpověď (a vůbec, dělají, že nic neslyší).

 • 3. 10. 2011 16:27

  Jan Slanina

  Zapomenula jste podotknout, že životní komfort běžných lidí v současné době je na úrovni přinejmenším srovnatelné s vyšší střední třídou první republiky.
  Konkrétní příklad: můj pradědeček byl soudce (podle tabulky v článku velmi dobře placený člověk), ale přesto se čtyřmi dětmi, ženou v domácnosti (tehdy jak jinak) a snahou ušetřit na dům (který si nakonec ke stáru skutečně postavil) neměli maso na stole ani zdaleka každý den a prababička obracela v ruce dvakrát každé vajíčko.
  Když byl pradědeček soudcem v Jílovém a dědeček chodil na gymnázium do Benešova, chodil od vlaku v Poříčí do Benešova pěšky.
  Dědeček si první automobil koupil až jako docent, pradědeček ho neměl nikdy.
  A znovu zdůrazňuji, bavíme se o rodině soudce, tedy tehdy minimálně vyšší střední třídy.
  Myslím, že kdyby dnešní dělnické domácnosti byly ochotny přistoupit na takový životní standard, tak by jeden plat kvalifikovaného dělníka třeba plus vlastní výpěstky ze záhumenku pro rodinu často stačil.
  Samozřejmě, když má rodina mít každé dva roky pro každého člena nový mobil (a náklady na jejich provoz) a dohromady nejméně jednu novou televizi, k tomu jednou za několik let nové auto (a náklady na jeho provoz), pračku, myčku, příp. sušičku a každý rok zimní a letní dovolenou, tak ten druhý plat padne kolikrát jen jen na tyto vymoženosti, o kterých se rodině soudce za první republiky ani nesnilo.

 • 3. 10. 2011 16:42

  thr

  Ušetřil jste mi psaní, taky mě napadlo něco podobného, ostatně i vzpomínky mých pra(pra)rodičů byly podobné, přitom také spadali minimálně do střední třídy, někteří spíš do její vyšší části.
  Dovolím si tvrdit, že kdyby dnešní člověk i s mírně podprůměrným platem žil při stejném materiálním zabezpečení jako bylo obvyklé dříve, tak i při dnešním nárustu ceny bydlení a energií pořád většina z nich dokáže měsíčně odkládat možná i několik tisíc korun. Jenže nároky jsou holt dneska úplně jinde...
  Podle mě je zakopaný pes spíš v tomhle, nesmírně stouply nároky na "běžný standard".

 • 3. 10. 2011 21:29

  tisnik (neregistrovaný) ---.tmcz.cz

  Nelze než souhlasit. Znám poměrně dost mladých rodin a párů, které - podle vlastních slov - musí žít z ruky do huby kvůli hypotéce. Ve skutečnosti si ale alespoň dvě dovolené v zahraničí neodřeknou (Alpy all inclusive v zimě, Chorvatsko v létě), mobil, televize, PC, notebook je u nich samozřejmostí, ale podle měřítek mnoha lidí jsou vlastně socky a snad skoro chudáci, když musí ve 30 splácet hypo. Jinými slovy - buďme rádi, že se máme takto dobře a prakticky nikdo tady (CR, Evropa) neumírá hlady ani v zimě nezmrzne, většina ostatních věcí je těžký nadstandard.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).