V jednom uživatel tvrdí, že bance svěřuje své peníze, za vklad dostává 0,01prd úrok, zatímco banka je půjčuje na 8, 10 i 19% - takže z této nekolikatisíciprocentní obchodní marže by banka měla být schopná pokrýt veškeré náklady se správou jeho vkladu a služeb které mu poskytue - neb žádný jiný dodavatel si nemůže dovolit vést každému odběrateli (na jeho náklady!!!) separátní účet a účtovat mu za každou fakturu a za každou položku na ní a za každé odeslání faktury a za každé zaúčtování transakce atp, přestože s tím taky má nesporné nenulové náklady.
V druhém banka tvrdí, že uživatel si od ní objednává služby správy vkladu, odesílání a příjmu úhrad, přenositelnosti peněz, směny valut, atp - a za tyto služby jest mu platit.
The truth is somewhere out there - ovšem z pohledu čistě zdravého rozumu jsou rozdíly mezi úrokem a úvěrem v cifrách, že o takové obchodní marži se možná ani obchodníkovi s drogami ani nezdá. Proto mám spíše pocit, že banka by mi měla nejen vést vklad zadarmo a posílat moje peníze kam třeba bez poplatku - ale i když chci hotovost, měla by mi poslat taxika a otroka a peníze mi s hlubokou úklonou přivízt zadarmo až domu, a ještě se zeptat v jaké o chci měně a v jakých bankovkách. Asi jako když si koupim nějakej blbej nábytek v diskontu, nebo sekačku na trávu u Mountfielda - a věřím že oni rozhodně nenakupují za 0,1 při prodejní ceně 20.
> ovšem z pohledu čistě zdravého rozumu jsou rozdíly mezi úrokem a úvěrem v cifrách, že o takové obchodní marži se možná ani obchodníkovi s drogami ani nezdá.
Nejsou. Když se podíváte to výročních zpráv českých bank, zjistíte, že čistá úroková marže (rozdíl mezi půjčkami a vklady po odečtení nákladů za nesplácející dlužníky) je obvykle v intervalu 1-2 % p.a. Z těch, co jsem viděl, je jen marže České spořitelny někde mezi 3-4% p.a.
V žádném případě to není 8-15 %, jak by se zdálo z prostého odečtení viditelných úrokových sazeb.
to je opravdu legrační - rozdíl mezi příjmi a výdaji PO ODEČTENÍ VÝDAJŮ dokáže každý podnikatel stáhnout do záporných čísel a jistě by to dokázala i banka.
rozdíl mezi příjmy a výdaji (neboli obchodní marže) se zásadně počítá PŘED odečtením výdajů, to o čem mluvíte vy se říká čistý zisk. neni problém vytvořit jakékoliv náklady, když je z čeho.
tedy pro rozdíl mezi úročením vkladů (0,1%) a úročením půjček (průměrně 15%) má banka marži stopadesátinásobek neboli 15.000%.
pokud si půjčuje u bundesbanky tak ano půjčuje si někde kolem 3-4% - takže marže opět v řádu stovek procent, řekl bych tak 300-500%.
ukažte mi podnikatele který podniká alespoň s trojcifermou marží, s násobky nepodniká žádný obor kromě drog. veškeré náklady a odečtení nákladů za nedobytné pohledávky má samozřejmě opět každý podnikatel a samozřejmě si je kryje z té obchodní marže.
Nevím kolik ti je (tykám, jelikož tvůj věk odhaduji na 10 - 12 let), ale máš to trošku pomotané. Pokud tvůj tatínek "půjčuje" peníze bance prostřednictvím produktu zvaného běžný účet, pak chápu tvé názory - jablko očividně nepadlo daleko od stromu :-). Jinak pokud by tatínek skutečně půjčoval peníze bance, pak by samozřejmě žádné poplatky neplatil a úrok by se pohyboval někde mezi 3,5 a 4% p.a. (závisí na době "půjčky" a její výši - s 15 000 Kč celoživotních úspor, díru do světa prostě neudělá :-).
To sice neudělá, ale když má banka takových "tatínků" milión, tak je to jiná hudba, že?
Hlavně se nesnaž tvrdit, jak je ta banka chudáček, když musí obhospodařovat milión běžných ůčtů s 15k a ještě mít ty prachy pro všechny k dispozici!
Neměli bychom být vlastně rádi, že pro nás tu charitu ty banky dělaj?!