Takže porovnání potvrzuje, že zaměstnanci platí přibližně 2x tolik.
A co za to dostanou?
Dovolenou, odstupné, první 2 týdny nemoci atd. Nic z toho přece neplatí stát, takže je hovadina to pořád připomínat. Práci pro zaměstance v soukromém sektoru taky nesežene stát. Takže tam vidím pouze to ošetřovné, a možná někdy za x let vyšší důchod.
Máte samozřejmě pravdu. Většinu těch sociálních výhod zaměstnance platí zaměstnavatel, takže o to mu musí platit menší plat. Je to oblíbené míchání jablek s hruškami. Z pohledu odvodů do eráru je opravdu HPP chudák ( hlavně když je dobře placený) a OSVČ ne. Zaujatý nejsem, většinu peněz vydělávám jako OSVČ.
Jak zaměstnavatel?
Když přijmu tu demagogickou lež z článku, kterou přijímáte jako fakt, pak mmusíte říci, že celý odvod platí zaměstnavatel...
Takže pak musíte prohlásit, přímo že zamestnance neplatí nic, což jsou kecy. rozdíl mezi OSVČ a zasměstnancem, je že stát přikázal zaměstnavately to strhnout a OSVČ to dělá sám.
Když bych přijmul tu demagogiu, tak když si najmu OSVČ jako zedníka, pak platím jeho odvody vlastně já, ale v tomto gardu se to jaksi nepoužívá, nevypadá to cool když se to porovnává s odvodem zaměstnance...
To je jediné správné řešení. Stát totiž evidentně zdaňuje zaměstnance 2x více než OSVČ, ale aby se plebs nebouřil, maskuje to jako platby zaměstnavatele, takže málokdo ví, kolik skutečně státu musí platit. Z matematického hlediska je úplně fuk, jestli všechno zaplatí zaměstnanec, nebo jestli část hodnoty, kterou vytvoří, proteče místo mzdy skrze odvody zamětstnavatele.
"zaměstnanec mu na to musí vydělat"
Naprosto souhlasím. Kdyby za zaměstnance nemusel zaměstnavatel odvádět soc. a zdrav. pojištění, tak by mohl mít zaměstnanec vyšší mzdu (při stejném zisku zaměstnavatele). Jak už psali jiní, je to jen trik na hlupáky.
Byl bych proto, aby vše strhávali zaměstnanci. Pak by nemohli různí zástupci podnikatelů a živnostníků demagogicky argumentovat tím, že OSVČ platí víc větší odvody než zaměstnanci.
Takže porovnání potvrzuje, že zaměstnanci platí přibližně 2x tolik.
V průměru!
No jo, ale příjmy mají také daleko vyšší - v průměru, díky všem „managorům”, „ředitelům”, a ostatním přeplaceným trafikantům se zlatými padáky. Seriózní porovnání by muselo srovnávat odvody v závislosti na příjmech (= superhrubá mzda).
Takže zase „Nevěřím žádné statistice, kterou jsem si sám nezfalšoval.”
No jasně, když statistika nevychází musí se přihodit demagogické, je v tom plat ředitele nebo "část odvodů platí zaměstnavatel" apod. pohádkové řeči co nesouvisí s realitou...
co si přiznat, že stát krade tam kde se nejmín jde bránit? Zaměstnanec nemůže ovlivnit daně co mu strhnou ani načerno si nechat vyplůatit peníze "co stát nevidí", takže se tam strhává, kdežto OSVČ si nechá dát na ruku, když by stát moc strhával a to už nemluvím o podnikatelých v danovym raji co neplati uz viubec nic...
ale ale, no tak. Odstupné - pouze pro někoho a pouze v případě, pokud výpověď dá zaměstnavatel. Je logické, že by se měl zaměstnavatel aspoň trošičku "postarat" o zaměstnance, kterým povětšinou vyplácí jen MINIMUM z toho co mu zaměstnanec opravdu vydělá. Navíc jak vidíme má snad 3x nižší odvody!!!!! OSVČ u nás v LaBanana Republica Tcheca si nemůže opravdu na nic stěžovat - většinou. :-)
To se pletete, to vsechno stat predevsim garantuje. Pokud kuprikladu OSVC nedostane zaplacenou fakturu, tak mu stat nic neda. A pokud chce prislusneho neplatice pohnat k soudu, tak si to musi jeste dale zaplatit (napr insolvencni navrh stoji dalsich 50 000Kc, ktere se prictou k casto nevymozitelne pohledavce).
Pokud zamestnavatel nedostane vyplatu, tak ji zamestnanci proplati .... stat. A ten si sice pak muze vynalozene penize vymahat, ale vetsinou nic nedostane. Dtto pokud za zamestnance nekdo neodvede odvody, ve finale to opet zaplati stat.
Opět článek na toto téma, který se hrou s čísly snaží obhájit neobhajitelné. Např. nevím, proč rozdělujete platbu za zaměstnance a zaměstnavatele - opravdu si myslíte, že zaměstnavatel bude tyto odvody platit "ze svého", aniž by mu na to zaměstnanec vydělal. To asi těžko, zaměstnavatelé nejsou samaritáni.
Stejně tak je nesmysl porovnávat odvody na průměrného zaměstnance a průměrnou OSVČ. Srovnávejte osoby se srovnatelným příjmem ve stejné situaci a zde vychází výhodněji SVČ.
Srovnávejte osoby se srovnatelným příjmem ve stejné situaci a zde vychází výhodněji SVČ
Podobne jako ostatni nechapete, ze to neni ve stejne situaci. Vidite jen castku na konci, ale tech rozdilu je vice. Zamestnanec je daleko vice chranen (ma zajistenou mzdu i kdyz firma nevydelava, neruci celym svym majetkem, nevystupuje automaticky v roli vinika pred FU atd) a za to si logicky priplaci. Na tom prece neni nic sloziteho.
Faktická poznámka:
I zaměstnanec ručí za určitých podmínek celým svým majetkem.
A naopak OSVČ jen málokdy ručí celým svým majetkem. Protože tam, kde taková škoda reálně hrozí, jsou pojištěn, nebo práci vykonává přes s.r.o.
Dokonce dnes je na tom v mnoha případech zaměstnanec hůře, nežli živnostník. Je-li škoda sporná, či dokonce nevznikla vinou zaměstnance, stalo se v mnoha firmách zvykem, že ji napálí zaměstnanci srážkou ze mzdy, aniž by se ten měl jak bránit. Jednoduše. Dnes je zvykem dávat smlouvy s jednostranným stanovením mzdy, takže to oficiálně není náhrada škody, tedy si ji ani neuplatní ze své vlastní pojistky, ale stanoví mu na třeba 3 měsíce o 10.000 nižší mzdu.
Z pohledu managementu je to problém - opatření - úspěšně vyřešeno.
No a co se týče jisté mzdy, tak těch případů nevyplácené mzdy je spousta. Dá se i říci, že je na tom zaměstnanec hůře, protože v lepších dobách, kdy firma naopak hodně vydělává, si zaměstnanec nemůže tento zisk dát na horší časy stranou.
Automaticky v roli viníka? Co tím míníš?
Kdyz jste jediny v sro tak vas to ruceni majetkem nezbavi. Skoda nemusi byt jen vuci jinemu podnikatelskemu subjektu, ale i vuci statu.
Ano, nemuze platit skodu vice nez tri platy, coz je oproti OSVC stale velmi slusna pojistka (prakticky mu o nic nejde), kterou jinak nepokreje ani zadne komercni pojisteni. Stejne tak mu nehrozi ruzne pokuty a penale napriklad za smysleny "dluh" 0.80 Kc na pojisteni zpusobeny chybou pojistovny, ktery si pojistovna muze vymyslet az 10 let zpetne.
V pripade ze jste z neceho osocen FU neplati presumpce neviny, musite naopak dokazovat svoji nevinu.
Zjisti si, jaký je význam "společnost s ručením omezeným".
Jistě, není to tak úplně jednoduché, jsou tam i výjimky, ale v podstatě to znamená, že ručíš do výše hodnoty majetku firmy (zjednodušeně). A i naopak, v některých případech za to s.r.o. může ručit zaměstnanec do výše celého svého majetku.
Zaměstnanec platí, hovoříme ale o nejběžnějších případech, nikoli do výše 3 platů, ale 4,5 platů.
Že nekreje žádná komerční pojistka? Například já mám pojistku do 250.000 Kč, bez spoluúčasti. Zároveň tato pojistka je použitelná jako spoluúčast pro jiné vyšší pojistky, kde ji lze použít pro krytí spoluúčasti.
I v tom se mýlíš. Exekuci za 0,8 Kč za 30.000 Kč na tebe mohou provést jako na soukromou osobu, i jako firmu, není zde rozdíl.
Na to jsi přišel jak? Tedy pokud nemáš na mysli prostý fakt, že když si chci dát do nákladů cosi, tak to cosi musím doložit. To má být ta "presumpce viny"?
Zjisti si, jaký je význam "společnost s ručením omezeným".
http://www.nasepenize.cz/jednatele-s-r-o-budou-plne-rucit-svym-osobnim-majetkem-8943
Například já mám pojistku do 250.000 Kč, bez spoluúčasti. Zároveň tato pojistka je použitelná jako spoluúčast pro jiné vyšší pojistky, kde ji lze použít pro krytí spoluúčasti.
250k neni skoro nic.
To má být ta "presumpce viny"?
No a to je právě ta výjimka, ne pravidlo, platí to jen pro velmi specifické okolnosti. Typicky podvod. A ten jednatel navíc vůbec nemusí být majtitel, nebo provozovatel hlavní činnosti, ale může být zaměstnanec....
Znova: přistoupím na tvé rozšafné machrování, že 250.000 je nic. Takže znova: je to spoluúčast pro vyšší pojistky.
No vždyť je to to samé, co jsem napsal.
Takhle to dopadá, když se řídíš pouze bulvárními titulky a větami vytrženými z kontextu. Sbohem.
Ty okolnosti zase tak specificke nejsou, protoze v zemi gumovych paragrafu a nepredvidatelnych vyroku soudu (nedbalost neni totez co zamerny podvod) se to muze prihodit velmi snadno. V sro jednoho cloveka tech jednatelu moc nezbyva, ze.
Dobre, pokud je 250k spoluucast pro pojistku alespon 1 milion, ok.
Abyste srovnával srovnatelné, srovnávejte částky na začátku.
Dvě fyzické osoby (zdravé, nestudující, bezdětné) odpracují ročně hodnotu 605 tis. Kč ročně, náklady na výrobní prostředky a nezbytné dodavatele (např. účetní) mají obě 300 tis. Kč. Jedna je zaměstnanec, který odvede práci, za kterou spotřebitelé zaplatí včetně DPH 905 tis. Kč, druhá je OSVČ s fakturací 905 tis. Kč.
Zaměstnavatel prvního odvede DPH: na vstupu si odečte těch 300 tis. Kč nákladů, takže odvod DPH je jen 105 tis. Kč a zbylých 500 tis. Kč použije na odměnu zaměstnance. Zaměstanec tedy bude mít hrubou mzdu 373 tis. Kč. Čistá mzda bude 281 tis. Kč, zatímco souhrn odvodů bude 219 tis. Kč.
OSVČ si z faktura 905 tis. Kč (nemusí být plátcem DPH) zaplatí náklady 300 tis. Kč + DPH, tj. 363 tis. Kč, zbude mu čistých peněz 542 tis. Kč.
Pro daňové účely ovšem na volnou živnost uplatní paušál 60%, jeho základ tedy bude 362 tis. Kč. Odvody tedy budou činit 107 tis. Kč.
V kapse mu tedy zbude 435 tis. Kč: o více než polovinu víc, než tomu zaměstnanci.
Co se týče výhod a nevýhod: Vy zjevně vidíte jen výhody na straně zaměstnance, ale nevidíte výhody na straně OSVČ:
- zaměstnanec je sice chráněn, ale taky omezen. Když si OSVČ potřebuje v "pracovní době" jít do banky vyřizovat třeba hypotéku, prostě si jen vyhradí hodinu či dvě v kalendáři. Zaměstnanec si zpravidla musí vzít 1/2 dne dovolené. Vůbec dovolené má zaměstnanec 20 či 25 dnů a bez souhlasu zaměstnavatele si nemůže přeorganizovat práci tak, že v to zapíchne v jednu odpoledne, vezme děti ze školy a odjede na výlet. OSVČ si může výpovědní doby s klienty nastavit tak, jak se mu to hodí. Zaměstnanec má v podstatě nanuceno to, co je v zákoně, případně v kolektivní smlouvě.
- zaměstnanec sice neručí celým svým majetkem, ale je závislý na svém zaměstnavateli, zatímco OSVČ si může nasmlouvat spoustu klientů. OSVČ tedy platební neschopnost jednoho klienta nemusí nijak ohrožovat, zatímco zaměstnanec je při platební neschopnosti zaměstnavatele namydlený (samozřejmě, může ho poslat do konkurzu, ale tím získá tři či kolik platů od státu, ale přijde o práci).
- co se týče vystupování "v roli viníka" před finančním úřadem: zaměstnanec musí svou produktivitou práce vydělat na odměnu lidí, kteří pro zaměstnavatele tyto záležitosti vyřizují. OSVČ ši může vybrat, jestli si je bude vyřizovat sám (a realizovat úsporu, která mu zvýší zisk) nebo si zaplatit specialistu.
zaměstnanec je sice chráněn, ale taky omezen.
Ano, coz je pro mne ten hlavni duvod nebyt uz nikdy typicky zamestnanec - otrok. Financni vyhodu OSVC beru jako prijemny bonus.
jestli si je bude vyřizovat sám (a realizovat úsporu, která mu zvýší zisk) nebo si zaplatit specialistu.
Bohuzel ani specialista ho neuchrani pred vsemi stale se menicimi nastrahami. Zamestnanec je v tomto prave bezpecne izolovan. Coz je i zdroj nedorozumeni, protoze je pak mimo realitu teto podivne zeme a mysli si jak je to vsechno snadne a jak ke mu krivdeno.
Zrovna s tou flexibilitou pracovní doby je v reálu rozdíl menší, než by se zdálo - na jedné straně není právě málo zaměstnanců, kteří mají pracovní dobu poměrně volnou, na druhé straně je ale také spousta OSVČ, u kterých je ta "volnost" vzhledem k charakteru práce spíše jen hypotetická :-( Tohle se týká zejména delší dovolené, tam si dovolím tvrdit, že jsou na tom OSVČ dokonce hůře, protože riziko ztráty kšeftu je příliš vysoké velmi často.
U "krátkodobého vyřizování" připouštím, že "v průměru" asi v tomto OSVČ mírnou výhodu mají, ale ani zde to není zdaleka tak jednoznačné a samozřejmé.
Jinak ale podle mě hlavní výhoda zaměstnance je v momentu nemoci či úrazu - v tom momentu je rozdíl poměrně propastný, mimochodem v tu chvíli i začnou naskakovat rozdíly v nákladech na zaměstnance v oblasti pojištění, což rozdíl výše odvodu velmi rychle smaže.
Ne každý zaměstnanec si může vzít delší dovolenou. Naopak mnohé OSVČ dnes podnikají v ČR a přitom sedí na pláži v Portugalsku - zkuste si to jako zaměstnanec. Tj. tady rozhodně nelze hovořit o rozdílu mezi zaměstnanci jako celkem a OSVČ jako celkem, ale mezi konkrétními jedinci.
Co se nemoci a úrazu týče: OSVČ si může zvolit, jestli se bude účastnit nemocenského pojištění nebo ne. Výše odvodů na to není nijak velká. Zaměstnanec to má povinné. Přitom dávky jsou zastropované, takže pro zaměstnance s nadprůměrným příjmem je často nepřijatelné si vzít na týden neschopenku, a raději si bere dovolenou. Tj. třeba já to vnímám zase jako nevýhodu zaměstnance, protože platím (byť oproti ostatním odvodům to je relativně málo), ale nečerpám. U dlouhodobé pracovní neschopnosti je jediná výhoda zaměstnance (oproti OSVČ, která si nemocenské platí) to, že má zaručený návrat, zatímco pro OSVČ to může znamenat znovu budovat podnikání. Ale to je dáno velikostí firmy: pokud má OSVČ 20 zaměstnanců, je to jiné než když jede sám. Naopak firmu o 2 lidech může dlouhodobá nemoc klíčového zaměstnance položit a on se nemá kam vrátit.
Pleteš jabka s hruškama, OSVČ co sedí někde na pláži je naprostej blábol :D Takovej rozhodně neexistuje. To co myslíš ty, jsou právnické osoby a tam jsou úplně jiný daňový povinnosti a odvody.
Být OSVČ a mýt 20 zaměstnanců je naprostej nesmysl, to by udělal jenom blázen, zvlášť proto, že zaměstnanec něco pos*** a ty za to ručíš celým svým majetkem.
OSVČ jsou u nás nejvíce jednoduchý povolání jako kominíci, truhláři, instalatéři, elektrikáři, automechanici atd... Rozhodně né firmy o 20 zaměstnancích
No ano: kominík, truhlář, instalatér, elektrikář či automechanik bude těžko dělat svůj byznys z pláže.
Já ale několik OSVČ, které tři měsíce v roce sedí na pláži a svůj byznys vykonávají prostřednictvím notebooku a mobilu, osobně znám. A podíl tohoto druhu povolání stále narůstá.
Jsou to totiž tzv. svobodná povolání - právníci, programátoři a podobně.
A ve stejném ranku znám i OSVČ, které mají v řádu 20 zaměstnanců - například advokát se spoustou koncipientů a pár sekretářkami.
Kupodivu, zcela kazdy zamestnanec ma narok ze zakona dostat 20 dnu dovolene a ze stejneho zakona ma narok dostat minimalne 1/2 te dovolene v celku.
Kolik OSVC si muze dovolit jen tak na 14 dnu zmizet?
OSVC nemocenske neplati, a to jednoduse proto, ze za sve platby NIC nedostane. I kdyz si nemocenskou platit bude, dostane davky az od 15teho dne nemoci, navic vzhledem k odvodum smesne nizke, a prakticky libovolne komercni pojisteni mu poskytne lepsi podminky.
Drtiva vetsina nemoci se pak s prehledem vejde prave do tech 14ti dnu, kdy OSVC nedostane ani korunu.
Znám OSVČ, které si mohou dovolit zmizet mimo dosah mobilního signálu na měsíc. A znám spoustu zaměstnanců, kteří si nemohou dovolit zmizet mimo dosah mobilního signálu na týden.
Já jen říkám, že samotná skutečnost, že OSVČ se může rozhodnout si neplatit nemocenské pojištění, je obrovská výhoda. Protože zaměstnanec dostává z nemocenského pojištění úplně ty samé směšně nízké dávky, ale platit si ho musí.
Souhlasím. Nicméně jsem tu "směšnost" před několika lety počítal, a pokud se člověk rozhodne dobrovolně se pojistit, tak to státní pojištění byla jednoznačně, o 8 koňských délek, nejvýhodnější nabídka na trhu.
Podle mě hlavní výhoda mít možnost neplatit je v tom, že člověk nemusí shánět neschopenku, a v klidu může chřipku vyležet doma, namísto lítání po průvanu a bacilech v čekárně.
Ideální by bylo, kdyby se to státní pojištění nabízelo i ve variantě plnění až od prvního měsíce nemoci. Ono, a to i bez ohledu na cenu, pojištění neprošpikované výlukami na trhu vůbec není nabízeno, vyjma právě toho státního. Leda snad pro velkou skupinu by něco dokázal vyjednat makléř zcela individuelně...
A stejně tak jsou tu i rozdíly s opačným znaménkem. Když živnostník jede autem pracovat, má benzín, který na to spotřebuje, jako náklad, tedy fakticky levnější o daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění a DPH (pokud si to nenárokuje paušálem, ale to bude dělat jen tehdy, když se mu to vyplatí). Když jede autem pracovat zaměstnanec, platí plnou cenu včetně DPH ze svého čistého platu. Totéž ostatně platí i pro to auto a jeho údržbu (když bude živnostník poctivý, tak příslušnou poměrnou část).
Nevim proč něco jako zaměstnaneckej poměr ještě vůbec existuje. Přeci zaměstnanec taky pronajímá svůj čas a práci, tak ať si to tak taky fakturuje.
Stačí do živnostenskýho zákona přidat živnost - zaměstnanec a je to. Odvody se tím sjednotí a na konci roku si každej podá vlastní daňový přiznání a přehledy a všichni na tom budou stejně. Hlavně i takhle pracující člověk si bude moc uplatnit prokazatelné náklady, atd...
V Americe tenhle systém plátí už od nepaměti a nikdo si nestěžuje a nikdo neřiká, že má někdo víc nebo míň.
Zaměstnavatelům alespoň ubydou starosti se zaměstnancema, nebude muset řešit jejich dovolené, nemocenské, exekuce, srážky, výpovědi, odstupné, výpovědní lhůty, stravenky a podobný blbosti
+1
Ale muselo by se taky trochu zjednodušit to papírování, ne všichni by to zvládli. Třeba jako místo 3 daní z příjmu by se mohla zavést jedna, zrušit odpočty a slevy na všechno možné i nemožné atd. Potom by to bylo prima. A kolik by se na tom ušetřilo prachů i nervů a kolik účetních, daňových poradců, bab na finančáku, sociálce, zdravotní pojišťovně atd. by muselo začít dělat nějakou jinou a užitečnější práci...
"Nevim proč něco jako zaměstnaneckej poměr ještě vůbec existuje. Přeci zaměstnanec taky pronajímá svůj čas a práci, tak ať si to tak taky fakturuje."
Tomu se přeci říká "Švarcsystém". No a ten je zakázaný.
Proč je zakázaný? Protože takový člověk platí necelou polovinu toho, co zaměstnanec, a zhroutil by se rozpočet.
Proč člověk ve Švarcsystému platí necelou polovinu toho, co zaměstnanec? Protože to tak Kalousek s nesmyslně nastavenými paušály zavedl.
Proč se nevrátí hodnota paušálů před Kalouska, kdy to fungovalo? Jó, to já nevím.
Proč to v USA funguje? Však ono by jim to také přestalo fungovat, kdyby k tomu Kalouska pustili.
Zaměstnancům by se také v mnohém ulevilo. Nemuseli by s chřipkou běhat po doktorech, kde jsou stejně jen kvůli papíru, místo aby se vyleželi v posteli, a byli by tak zdraví klidně o 2 dni dříve.
Jen by to byla starost pro zaměstnavatele, protože ten by nevěděl, jestli mu tu zakázku bude mít kdo udělat, jestli i zítra přijde k němu do práce.
"Pokud by se ale nezapočítalo, co za zaměstnance platí zaměstnavatel, a bral by se čistý odvod zaměstnance, potom platí OSVČ o 44 % více než zaměstnanec. OSVČ musí zaplatit minimální pojistné 1797 Kč, i když nemá žádné příjmy, připomněl Havlíček."
Smutno je mi. A přitom ten článek začal seriózně. Odvody přepočtené na hlavní činnost, pouze čistí zaměstnanci a čistí OSVČ. Zdálo se to být dobré.
Ale proč najednou autorka pustí do článku takový hnůj? Ani nemám chuť dokladovat proč hnůj. Soudný člověk to vidí, hlupák nikdy nepochopí. A i kdyby pochopil, tak si nepřipustí.
Snad kdyby chtěla autorka napsat článek o lžích, propagandě a demagogii, tam by ten citát patřil.
Ale ono se jedná o vážnou věc. Jak má někdo brát ten spolek vážně, když jediné co z něj vypadává jsou nesmysly?
Přesně, taky si řikám.
A hlavně nechápu, že zaměstnanci většinou křičej: OSVČ maj víc peněz, ať platěj vyšší odvody!!! My všechno oddřeme!
Místo aby křičeli: My děláme stejně, přidejte nám!!!
Ale to je to naše český myšlení, né aby se všichni měli dobře, ale ať se máme všichni stejně blbě, protože to je jednodušší.
To je prosté. Živnostňák i zaměstnání jsou jen nějaké režimy, které se každé více hodí pro něco jiného. Například automobilku nejde provozovat jako živnost, ale potřebuješ zaměstnance. To je jejich vlastnost, a je to tak v pořádku.
Problém nastal až ne s živnostníky, ani se zaměstnanci, ale s politiky. Konkrétně Kalouskem, který k těmto dvěma odlišným, vzájemně se dolňujícím režimům, nasadil zcela odlišné zdanění. Představ si to tak, že prodáváš zmrzlinu, a daně platíš 1000 peněz. A tvůj konkurent zmrzlinář, taktéž z nařízení nějakého Kalouska, platí o 100 metrů vedle 435 Kč ze stejné činnosti a objemu prodeje.
Takže problém není v názvu, ale v neférovém zdanění.
Anebo snad nám tu budeš tvrdit, že kdyby byl konkurent zmrzlinář živnostník, tak výrazně odlišné zdanění shledáš férové, a když bude zaměstnanec, tak to shledáš neférové?
Ale bobánku já si to spočítat umím a proto nepřijmu tu demagogickou lež co kdákají takypravičáci jako ty.
Zajímavé, že kamoš kované pravičák má stejný názor na odvody a daně, ale když se u piva setkáma ze svazákem od TOP09 apod. tak najednou i když vystudoval pajdák, tak vykládá ekonomovi co jou to daně a odvody.
Co svazáku, já nemám problém třídně s podnikatelem či továrníkem co platí daně a není veden v daňovém ráji. Já a většina lidí má osobní problém se zloději a "odkláněči" co parazitují na těch co živí stát, to nění třídní boj to je boj proti oligarchův a jejich otrokům co je chrání v diskusích jako jsi ty...
Jednoduše proto, že některý byznys se vážně nedá dělat v jednom člověku s kapitálem z rozbitého prasátka. Představte si, že to auto, kterým jezdíte by montoval od začátku do konce jeden OSVC. Jak by asi vypadalo a kolik by ty auta asi stala. Proč myslíte, že Ford zavedl pasovou výrobu?
Kdyby to bylo tak jednoznačné, tak tu máme buď jen OSVČ, nebo jen zaměstnance. Cela diskuze je vyvolána jen proto, aby se dohadovali ti, co do systému přispívají a netěšili se ti, co do něj nikdy nepřispěli a nikdy přispívat nebudou. Jo a někomu se vláda chystá zase kousek vzít.
už tu nemáme bolševika a tedy každý si může svobodně VYBRAT, zdali bude vydělávat jako zaměstnanec, jako osvč nebo jako švarc. případně jako zaměstnavatel. tech pár nejubožejších hlupoňů, co jsou tak blbí, že je nikdo nechce a vybrat si nemohou, nemá smysl řešit nějak systémově.
otázka zní spíš tak, kolik je tech parazitů OSVČ, kteří si vozí prdel v sedmičkovém bávu, šidí na daních, do nákladů dávají i pastelky pro děti a mobil pro manželku, vydělávají kilo/měsíčně a měli by tedy platit pade/měsíčně na odvodech - přitom přiznávají minimální mzdu a platí z ní minimální pojistné, a mají ze všech srandu. kolik jich znáte?
dneska – živnostník určitě není boháč. často je to zoufalec, který se jinde nečapl. existuje tady velmi silná skupina podnikatelů v uvozovkách, kteří vydělají dvacet-třicet (padesát) tisíc měsíčně na obratu, a víc to prostě v daném místě nedá. po odečtení reálných nákladů jim i bez daňové optimalizace zbyde podprůměrný plat. podnikají jako poslední šanci před pádem do nezaměstnanosti, a neustále balancují na hraně, jestli ještě legálně pracovat, a nebo to zabalit úplně. přitom i v měsících, ve kterých si nevydělají ani korunu, platí si ze svých úspor to minimální pojistné. a i v měsících, ve kterých jim někdo zůstane dlužen, platí si ze svých zásob minimální pojistné. plátci DPH pak i odvádějí za podvodníky a zloděje neobdrženou DPH - a bude hůř. pokud reinvestují veškerý dosažený příjem do podnikání a pro sebe si nevezmou ani kachli, zaplatí si ze svých zásob minimální pojistné, na konci roku platí z tech reinvestovaných peněz daně jakoby z příjmu, tomu se říká odpisy. na spotřebních daních a DPH platí stejně jako kdokoliv jiný ve srovnatelné situaci - na silniční dani a zdanění PHM obvykle víc než tolik. přitom nevyžadují služby podpory v nezaměstnanosti, sociální nouze, příspěvků na bydlení a většiny sociálních podpor; nikdy nevyužijí podpory úročení hypoték ani stavebního spoření, nemohou si přidělit stravenky, příplatky na dovolenou, dotace z FKSP, nemají placenou dovolenou ani výpovědní lhůtu; jednou budou mít nižší důchod než si dokážete představit. mnozí z nich vytvářejí pracovní místa - a jejich zaměstnanci mají často lepší (a pravidelnou!) mzdu než pan "podnikatel", lepší sociální jistoty, pevnou pracovní dobu, a hmotné požitky o kterých se zaměstnavateli ani nezdá. chcete to? běžte si to zkusit, je to legální.
Máte pravdu, stačí se podivat na primácký pořad "Ano, šefé". Tam je občas krásně vidět jak zaměstnavatelé, nemaj kde brát a jsou z toho zoufalý, zatímco zaměstnanci jsou vysmátí a stačí jim předstírat, že pracujou.
V Americe běží podobný program "ano, šéfe s gordonem ramsym" a hlavní rozdíl když se na ty pořady podíváte je v tom, že v česku, když je tam špatnej kuchař nebo číšník tak se mu řekne ať se zlepší.
V americe když je špatnej kuchař nebo číšník tak se vyhodí a najme se jinej. Jenže to v našich podmínkách nejde. Platit někomu 3 platy odstupný by je totálně zruinovalo.
Prý zruinovalo. :-))))))) I slza by mi ukápla, kdyby tomu opravdu tak bylo. Jenže není. Ano šéfe jsem viděl několikrát a takoví ti majitelé(nájemci) restauraček, kteří se tam ukážou jednou za uherský rok a mají to v paži, protože mají x dalších podnikatelských aktivit, tak těm je to vyloženě jedno a opravdu je jeden nepovedený kšeft nezruinuje. Navíc se do takového pořadu přihlásí většinou jen ti, kteří mají nějaké problémy, za které si můžou sami. Navíc u nás je tolik restauraček a hospod, že když jeden den skončí jedna, druhý den se otevře druhá. Takže nula od nuly pojde a zaměstnanost je stále stejná. :-)))))))
Hlavně: on je zaměstnanec jen velmi málokdy dostane. Zákoník práce se dnes dodržuje jen ve velmi málo firmách. Ono vůbec není problém zaměstnance donutit, aby podepsal dohodu - která je bez odstupného. Těch možností má zaměstnavatel spoustu.
A hovoříme-li o 3-měsíčním odstupném, tak takové zákon připouští až za odpracované nejméně tři celé roky. A nikdo by si nedržel takového zaměstnance, jak ho zdejší agitka novodobých svazáků líčí.
Já jsem nikdy odstupné nedostal, naopak sám jsem musel po podání výpovědi zůstat do posledního dne, co zákon zaměstnavateli umožňuje zaměstnance držet, jednou mě pustili za 7 týdnů "dohodou".
Vlastně jednou jsem jedno měsíční odstupné dostal, při takové taškařici. Magor nařídíl šetříme, propusťte lidi. No práce nad hlavu, tak jsem byl propuštěn a za 6 týdnů, bo úkol propuštění byl splněn, a práce se sama mrška neudělá, a vedení firmy ji teprv neudělá, tak zase zpět. Mimochodem, prý nejsou kvalitní lidi. Bodejť by byli, když z takové firmy poté každý kouká utéci, jakmile to jen trochu jde. Dnes to tam mají samý absolvent flegmatik bez zkušeností, s morálkou padla a jdou domů, ani o minutu více. A vedení se strašně diví, jak je možné že termíny pryč, kvalita podle odezvy z externích firem pryč....
Bodejť bych jako zaměstnanec nešla domů, když mi padla, protože když jsem chtěla jít k zubaři, ptal se zaměstnavatel, jestli tam jít musím (a při pracovní době 8-17 těžko najdu zubaře, ke kterému můžu jít mimo pracovní dobu) a když jsem chtěla jít dítku na rodičovské schůzky do školy, tak to už nešlo vůbec, to bych si musela vzít půl dne dovolenou. Při dobré vůli bych si mohla ty dvě chybějící hodiny napracovat zítra, přišla bych o to dřív. Někdy ale platí, že je horší, když se nechce, než když se nemůže. Prostě když mi zaměstnavatel nedokáže vyhovět, proč bych měla vyhovět já jemu? Kdyby byl lidský, taky nepraštím prací, protože padla, ale v klídku ji dodělám. Takto jsem s prací klidně praštila a dodělala ji zítra.
Přesně tak. A pitomci se potom strašně diví, že se k nim lidé chovají tak, jak oni se chovají k lidem.
Jenže poenta je v tom, že jim to nikdy nedojde. Oni budou strašně ukřivdění, a nikdy jim nedojde proč se tak lidé chovají. Jen tu pitomci budou házet urážky, jaká je to pakáž, tihle zaměstnanci. Přitom to jsou majitelé, kdo nastavuje pravidla.
Přitom v té firmě to tak nebývalo... jenže já tam nastoupil v době, kdy tam ještě byli někteří lidé, co tu firmu vybudovali. Dnes už tam není žádný, všichni odešli znechuceni stykem s bílým koněm, zastupujícím skutečné majitele, a s každým odchodem to šlo více z kopce. Dnes už tam jsou jen kývači na jakýkoli nesmysl. Sranda je, že kývají, ale firmě pěkně pouštějí žilou do vlastní kapsy. Nakonec proč ne, když ten co se tváří jako majitel, o firmě neví nic. Potom je to snadné.
-
A když mluvíme o Pohleraichovi, tak tam byl zajímavý jeden díl. Zaměstnanci tam podle něho byli zcela pasivní. Prý s tímhle musí přeci přijít zaměstnanec sám, to mu nikdo nemusí říkat. Střih, a zaměstnaci říkali, že s tímhle, s tímhle, a s tímhle už v minulosti přišli, ale vždy zamítnuto, a nakázáno dělat jen doslova to, k čemu dostanou příkaz. Říkali, že se vším, s čím přišli, všechno zamítnuto. A Pohreich? Prý ty jsi majitel, tak musíš velet, a oni musí dělat co nakážeš.
Takže on je to asi dobrý kuchař, ale v jiných věcech bych ho nepřeceňoval.
Ty nemůžeš jako OSVČ provozovat restauraci?? A odkdy prosimtě?? A co takhle jí provozovat a eště tam bejt jako kuchař? to taky nejde??
Jenom by ses musel postavit do tý role podnikatele a pak by mě zajímalo jak bys mluvil o 3 platech pro zaměstnance co nic nedělaj. Nebo, že oni ti vydělaj několikanásobně víc.
Jenom první 2 roky bys brečel kde máš brát na vejplaty a kdyby se ti náhodou pak dařili tak by si teprve mohl mluvit, že to taky něco vydělá tobě. A to ani nemluvim o všech předpisech co musíš splnit abys vůbec restauraci mohl mít.
Většinou ten kuchař a zároveň vedoucí restaurace dá výplatu všem svým zaměstnancům a sám nemá pomalu nic. Takovejch tady je, ale o těch se nemluví.
hele porovnával jsem to s tím elektrikářem, který ze dne na den může skončit a začít makat na sebe a kšefty se mu jen pohrnou :-))))))))))))))))) To takový kuchař by to měl daleko těžší. :-)))))))). Ano určitě takových bude a né jeden. Ale takových bude opravdu minimum, protože tohle provozovat dlouhodobě si nikdo nemůže dovolit, teda pokud k tomu nemá dalších x aktivit, které mu vydělávají. V tom případě si dovolí provozovat restauračku i z min. ziskem :-)))))))
Inu já jsem reagoval na příspěvek, který se týkal pořadu Ano šéfe a stupidní kecy o tom, jak můžou zaměstnanci zruinovat chudáka OSVČ. A ten pořad se opravdu, ke tvému překvapení, týká restaurací.(ne přímo dvoukoláku) Chtěl si mně poučit, ale udělal si ze sebe totálního vola, gratuluji!!!!!!!!!
šmejd zaměstnavatel jste napsal Vy chachá. Tedy předpokládám, že reagujete na mně, ale musíte se podívat na celou diskuzi, víme?? Tam šlo hlavně o to, že tam dotyčný psal, že "Zaměstnanci ruinují zaměstnavatele" nebo tak něco a já jsem na to pouze reagovat tím, že když se tam neukážou jak je rok dlouhý tak se nemají čemu divit, že jim jde kšeft celkově do kytek :-))))))
ale ale to jsem tady nepsal, že je nějaký předpoklad, že se tam MUSÍ objevit. Samozřejmě, že nemusí. Ale když se tam neobjeví(objeví jen tak, aby se neřeklo), tak se nemůže divit, že mu to jde do kytek. Notabene, když si vybral neschopné lidi, kteří to vedou. A tom jsem psal. :-)
Já psal, že je ruinují když pracujou špatně a vy je nemůže vyhodit. Vám snad přijde normální, že já si mám nechat v práci kuchaře, kterýho už vaření omrzelo, u plotny jenom stojí a čumí, lidem prej plive do jídla. Neměl by bejt snad nějakej zákon abych ho mohl kdykoliv vyměnit a né mu dát eště 3 platy na památku? To si prostě normální podnikatel nemůže dovolit. Kuchař co dostává 20 tis. mě stojí 27 a já mu dám tří platy to je skoro 90 tisíc. Přijít o 90 tisíc je docela rána.
No tak ona je i Vaše chyba, že jste si do podniku takového lempla nabral a držel si ho déle než 3 roky. Ta zdechlost určitě nepřišla ze dne na den. To za prvé. Za druhé, máte mít ve smlouvě tyhlety zdechlosti ošetřené. Navíc když jen stojí a čumí. Ale ona je taky otázka do jaké míry Vám ten zaměstnanec dělá špatně a nebo si to jen myslíte a rád by jste se ho zbavil. A za třetí mám pocit, že z odstupného se odvody neplatí. Takže jen čistá mzda a ta bude ve Vašem případě 3x16tis. a to jsme opět někde jinde než na 90tis. A za čtvrté a to bych vyzdvihl nade vše. Za ty min. 3 roky Vám dotyčný musel vydělat daleko více než těch "ušmudlaných" 3x16, tj. 1333 za měsíc ( V případě prac. poměru 3 roky. Pokud je tam dýl tak ta měsíční částka je samozřejmě ještě nižší). Takže brečet, že aktuálně musíte dát 48tis., když Vám dotyčný vydělal daleko víc je přinejmenším směšné. No holt nepojedete na dovolenou v červenci, ale až v září. :-) A pokud je dotyčný opravdu takový lempl, tak jej lehce nahradíte, pracovitým kuchařem, který Vám na to odstupné "vydělá" co by dup.
PS: K tomu, abych uměl počítat nemusím být OSVČ :-)
Toť fakt, který tu nezazněl. Pracovní místo a jeho údržba také něco stojí. Zaměstnanec dostane židli, stůl, papír, ořezanou tužku a třeba i příspěvek aby se dopravil do práce a možná i stravenku aby neměl hlad a je mu řečeno co s tím má udělat a kdy to odevzdat. Veškeré náklady na dostatek papíru, ořezání tužky, úklid pracoviště, opravu rozlámané židle, nájem a ani věci kolem odbavování zakázek neřeší. OSVČ si musí židli se stolem koupit (pokud nepracuje doma v kuchyni), sehnat si zakázku, stavit se v papírnictví pro papír a tužku a začít tvořit s nejistým výsledkem, jestli zakázku dostane. Mezitím ještě přemýšlí, jestli mu vyjdou peníze, když musí koupit materiál, který platí hotově a zákazník má 60denní splatnost faktury. Nakonec mu FÚ neuznají papír s tužkou jako věci nutné k jeho podnikání a jelikož dostatečně neprokáže, že stůl a židli používá výhradně k jeho podnikatelské činnosti dovolí mu odečíst jen 30 % jejich hodnoty, za což slušně poděkuje, protože štvát FÚ se nevyplácí. :-)
co kdybyste napsal jak bezny zamestnanec resi po sve pracovni dobe firemni zalezitosti? myslite, ze tezce usina s predstavou zda odberatele uhradili faktury, jak se vyviji jednani o nove zakazce, kolik bude stat uprava it systemu pokud projde zakon xy menici podminky ....?
bezny zamestnanec si odpichne a ma firmu v p*deli az do prichodu do prace.
Pokud je tvá teorie správná, tak jsou majitelé firem naprostí hlupáci, protože platí naprosto zbytečné lidi.
Už jen zbývá vysvětlit poslední malou trhlinku tvé teorii: odkud majitelé firem berou peníze na výplaty zaměstnancům.
Snad z úspor (inu kapitalismu, od slova kapitál). Tedy Zaměstnanec si naspoří, a založí si firmu. Tu provozuje, dokud neutratí všechny úspory za platy zaměstnanců. Jeho zaměstnanec si naspoří (kapitál), a po čase založí firmu. Tu provozuje, dokud má kapitál. A tak pořád dokola.
:-)))))))))))))) Vzhledem k tomu, že v mém blízkém okolí jsou převážně zaměstnanci, tak se musím té tvé teorii o odkroucených 8 hodinám a následnému "nicneřešení" do práce jen smát. Konkrétní nebudu, ale jedná se o zaměstnance jak firmy čítajících přes 1000 zaměstnanců, tak firmy čítajících desítky zaměstnanců. Ano dělník odkroutí svých 8 a na vše může hodit bobek, to je pravda, ale je x desítek dalších, kteří jsou nad ním a ti povětšinou musí řešit různé záležitosti týkajících se firmy i doma. :-) Tvá bláhová představa, že zaměstnanec=odkroutím si svých 8 a pak nic neřeším, je přinejmenším směšná. :-))))))))))))))
ale jiste, proto jsem se jako solvinak z kolbenky od 93 zivil danarinou :)))
je to pouze osobni zkusenost stovek klientu se kterymi jsem za tech 20 let prisel do styku. navic firma kde jsem dodnes komplementar zamestnava 10-12 lidi a nasi provozuji hotel s cca 40 zamestnanci. tudiz tech zkusenosti se zamestnanci mam dost. 70% ma vsechno na haku a nic je nezajima, zbytek jaks taks a maximalne 1 z 10 si uvedomuje, ze prosperita podniku/firmy je i pro nej plus. takovy zamestnanec si pak zaslouzi nadstandardni jednani, pristup a mzdu.
Pratele, muzeme tu spekulovat jak chceme, ale nejvymluvnejsi je obvykle vlastni zkusenost, zatimco zkusenosti druhych lide prijimaji neradi. Ja jsem zazil oboji, byl jsem OSVC i zamestnanec a jak je v clanku zmineno, lide, kteri maji OSVC jako hlavni cinnost z toho utikaji a ja jim velmi dobre rozumim. Sam bych uz znovu do OSVC nesel.
Pokud jste zamestnanci, zkuste si sami polozit otazku, jestli byste prijali nabidku sveho zamestnavatele, ze vam bude platit vice, ale vy si vyridite OSVC a bude pracovat na smlouvu (neco jako Schwarz-system) nebo byste radeji zachovali stejny plat a stavajici zamestnaneckou smlouvu. Kamarad pred lety takovou nabidku dostal a zamestnavatel sliboval hory doly, jen aby si zmineny kamarad vyridil OSVC, ze bude dostavat vice penez, hodinky s vodotryskem a kulove s prehazovackou. Kamarad ale trval na klasickem zamestnaneckem pomeru a dobre udelal.
Za me osobne, system je nespravedlivy a OSVC by meli platit mene. Jestli se tohle nezmeni k lepsimu, tak opravdu podnikani bude v CR za par let jen privydelek k hlavnimu zamestnani a "prakticky nebude existovat".