Hlavní navigace

Názory k článku Můžeme přerušit a sloučit smlouvy ve III. pilíři spoření na penzi?

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 26. 3. 2012 7:53

    dfghj (neregistrovaný) 80.188.27.---

    Nevím jestli jsem to pochopil správně? Jaké jsou tedy aktuální možnosti změny PF, mimo přechodu na nová pravidla a následně změně PF po 1.1.2013?

    Lze současnou smlouvu přerušit, založit ihned nové PF podle starých pravidel a po 1.1.2013 původní PF vysypat do nového PF při zachování doby pojištění a výhod současného systému PF?

  • 29. 3. 2012 16:28

    logger (neregistrovaný) 212.118.224.---

    dle zákona 42/1994 sb. je možné přerušit smlouvu až po 36 měsících řádného placení.

    Pokud tedy máte takovou smlouvu, tak ji můžete přerušit a novou smlouvu uzavřít ještě dle podmínek zákona 42/1194 sb. Klasický převod mezi fondy ale již možný není, nicméně pro smlouvy vyhovující té podmínce 36 měsíců vlastně nijak nebrání přejít alespoň takto.

    co se týče převodu prostředků ze staré (již zmrazené) smlouvy do nové jsem narazil na zajímavou věc.

    v novém zákoně 427/2011 sb. jsem nenašel, že by byla tato možnost převodu povolena. Spíše je tam v §190 odst. 2 řečeno, že to nepůjde. Domlouval jsem se proto s MFČR a bylo mi řečeno toto:

    =============­========================­==============

    Omezení nároku na převod prostředků účastníka penzijního připojištění podle § 190 odst. 2 zákona znamená, že nebude možné, jako je tomu doposud, uzavřít další smlouvu o penzijním připojištění a na tuto prostředky převést. Je to dáno skutečností, že nová právní úprava, kromě výjimek uvedených v § 191 odst. 1 zákona, uzavírání smluv o penzijním připojištění neumožňuje. Omezení se ovšem netýká převodů prostředků na již existující smlouvy o penzijním připojištění v transformovaném fondu.

    Pokud tedy účastník penzijního připojištění bude chtít převést prostředky k jiné penzijní společnosti a nebude s ní mít uzavřenou smlouvu o penzijním připojištění, bude muset nejprve převést prostředky do účastnického fondu na základě uzavření smlouvy o doplňkovém penzijním spoření (tzn. bude se jednat o změnu podmínek) s penzijní společností, u které již má stávající penzijní připojištění, a až poté přejít do účastnického fondu k jiné penzijní společnosti. Tento postup vyplývá z ustanovení § 191 odst. 3 zákona, který stanoví, že převod prostředků z transformovaného fondu do účastnických fondů je možný pouze v rámci jedné penzijní společnosti.

    Penzijní fondy byly prostřednictvím svých zástupců v Asociaci penzijních fondů České republiky s názorem Ministerstva financí seznámeny.

    Závěrem upozorňuji, že se jedná o výklad zákona Ministerstvem financí. Ministerstvo financí ovšem nemůže závazně nařizovat penzijním fondům (resp. budoucím penzijním společnostem) určité chování.

  • 29. 3. 2012 17:02

    logger (neregistrovaný) 212.118.224.---

    k autorovi:

    přečetěte si zákon 427/2011 sb.
    zejména §190, odst. 1
    pro přehled cituji zde:

    =============­========================­===

    Nelze být současně účastníkem doplňkového penzijního spoření podle § 2 a účastníkem transformovaného fondu, s výjimkou případů, kdy byla účastníkovi transformovaného fondu zahájena výplata dávky a jiţ neplatí příspěvky do transformovaného fondu; nejdříve však k prvnímu dni kalendářního měsíce bezprostředně následujícího po dni zahájení výplaty dávky.

  • 3. 10. 2013 17:43

    Ital (neregistrovaný) ---.tmcz.cz

    Vedoucí klient. centra ČP LUCIE SOUČKOVÁ >LŽE AŽ SE PRÁŠÍ< VYHROŽUJE ZTRÁTOU PODPOR

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).