Je to jednoduché, oslovte Úřad na ochranu osobních údajů, ten vyšle kontrolu na pracoviště. Zjistí - li, že je něco v nepořádku, zahájí správní řízení. A pokuty jsou zajímavé. Vy si ale asi hledejte jinou práci, protože stát až tak důsledek neřeší a musíte se pak obrátit na soud, kde potřebujete peníze za soudní řízení a právního zástupce. Který zaměstnanec na to dnes vlastně má?
V bejvale firme jsem byl pod dozorem kamery celou pracovbi sichtu, pry ohledne bezpecnosti a kdyby se nahodou kradlo coz byla kravina jelikoz nebylo co ukract, a v kancelari vas asi vysokozdvih taky neprejede, nicmene ve firme bylo vice jak 50kamer umistenych vsude mozne na ktere meli pristup nadrizeni a mohli se kdykoliv podivat kamkoliv. Byly i situace kdy se jakoby nahodou zrovna sef sel podivat na to ci ono misto a nekoho nachytal ze prilis dlouho sedi atd. Na mista kam normalne nechodil no proste spiclovani pomoci kamer. Toto trvalo roky nakonec az odbory donutily vedeni k naprave a co vim dnes tak kamery sice stale jsou ale k zaznamum ma pristup pouze jeden clovek a tak se zamezilo spiclovani svych podrizenych nadrizenyma na pracovisti. Tod treba navod jak se branit.
V žádném případě by neměl být zaměstnanec šikanován, to je prostě svinstvo. Ale bohužel se děje, speciálně v českých pobočkách zahraničních firem. Na druhou stranu je potřeba respektovat, že mzdou si zaměstnavatel kupuje 8 hodin života zaměstnance denně a v těchto 8 hodinách si zaměstnanec nemá co co vyřizovat své soukromé věci a už vůbec ne pomocí techniky, která patří zaměstnavateli. Slušný zaměstnanec to chápe a dodržuje, slušný zaměstnavatel umí udělat nějaký kompromis. Osobně mám tu zkušenost, že je víc případů, kdy zaměstnanci proflákají na netu hodiny denně než případů šikany.
V zákoně by mělo být, že jestli chce zaměstnavatel sledovat, ať sleduje. Ale pouze za podmínky, že předem zaměstnance seznámí s tím, že sleduje a jakým způsobem sleduje.
Ať si potom každý rozmyslí, jestli chce pracovat za podmínek, kde může být proti němu kdykoli použito, že se podíval na e-mail, že si někde na chvílí sedl, že si na pozadí při práci pustil muziku na youtube, že si na lavici na chvíli protáhl záda, že se bude dohadovat zda se na stránku xxxx podíval v rámci shánění podkladů pro práci. Prostě to je jen nepohodlí a riziko, které by si měl nějakým způsobem ocenit, i ve výši mzdy.
Výhodou by byl i fakt, že se tím předem něco dozví o poměrech panujících ve vedení firmy, a tím i pracovních podmínkách, o tom jakým způsobem, podle jakých kritérií bude hodnocen..
České reálie jsou takové, ze v některých oborech, převážně ve státní správě, zaměstnanec 50% pracovní doby proflaka. V tom je ČR v cele zemi eu, úplné prvenství mají čeští zamestnanci v množství ukradeneho zboží, materiálu atd. Zahraniční firmy jsou z těchto reálií v šoku a nelze se divit tomu, ze kamery jsou úplně všude.
To je o efektivitě práce.
Podle mě je pracovat celých 8-12 hodin na maximum naprostá blbost, natož duševně, fyzicky se to ještě dá.
Ono pořád se míří na vyšší efektivitu, ale člověk nepracuje jen když "pracuje", člověk pracuje i při odpočinku a to zejména u profesí, kde se nedělá fyzicky.
Pokud člověk není "opičák" vezmi papír, dej razítko a zařad do kupky, což by mohl dělat i stroj, tak většina duševních prací, kde je třeba i myslet vyžaduje i čas odpočinku a nejlepší nápady pak přicházejí právě při tom odpočinku.
Pokud ovšem pak zaměstnavatel tyhle pauzy vyhodnotí jako neproduktivní čas zajistí si jen to, že ano zaměstnanci budou pracovat očividně celou pracovní dobu ale dojde k poklesu zlepšováků a všech metod kde je třeba opravdu myslet.
Myslím, že opakující se činnosti, kde myslet není třeba je možné nahradit strojem. A ty neopakující, kde je třeba myslet prostě nebudou Z VENKOVNÍHO pohledu nikdy 100 procentně efektivní, protože když zaměstnanec pracující duševně čumí "do blba" tak to neznamená, že nepracuje, ale třeba to, že nad něčím přemýšlí.
A o tom to je, paradoxně je lepší dát lidem víc času na to se realizovat, zdokonalovat, učit něco, vylepšovat a dávat to do praxe. A tu stereotypní práci je lepší řešit nejlépe automatizovaně. Protože i když se řeší růčo, tak je člověk jen komodita a bere minimum...
Naprosto s vámi souhlasím. Já sama jsem celou pracovní dobu na dvou kamerách stabilně, při pohybu po pracovišti na 6 dalších. Počítač je je stále na vzdáleném propojení a telefon systémem stejně tak viditelný na dálku. Absolutně mi to nevadí. Naopak, v případě potíží, které se někdy vyskytnou, mi může kdokoli z kolegů na "hlavním velínu" ihned pomoci a poradit. Práce je dobře placená a o všem z výše uvedeného jsem samozřejmě věděla předem. WC mi nikdo nepočítá, kávu a čaj si můžu vařit dle libosti, Youtube muziku mám k práci zapnutou ještě před spuštěním našeho interního softwaru. Ovšem kdybych místo odvádění práce vykecávala s kámoškou, byť na svém soukromém telefonu, byl by na každotýdenním meetingu Veeeliký šrumec. Jenže já nevykecávám, nešmejdím na FB, nedělám kokot..ny, normálně pracuju za podmínek z obou stran vpohodě nastavených. Myslím, že z komentářů čiší jakési nepochopení toho, kdo pro koho pracuje, kdo nastavuje pravidla a co z toho pro obě strany vyplývá. Nebo máme jen se svým zaměstnavatelem štěstí, že to bereme oba ze svého pohledu správně...
Dobrz den vsem,pracuji jako obsluha linky,ktera ne vždy potřebuje mou primou fyzikou pritomnost,Zalezi pouze na mne a mych zkušenostech jestli budu bezprostredne u masiny,nebo se vzdalim do prostoru me umoznenemu zamestnavateli,v tomto prostoru mam dohled nad linkou pomoci kamerového sysremu a vidim vse co se deje,kdykoli staci par kroku a jsem schopen problemu zabranit,ale i preze vse zamestnavatel mne pozoruje kamerovym systémem s nahravanim a pokud si třeba dam kafe,nebo ctu tisk,telefon a td.jsem zpetne pokutovan,co teda vlastne muzu a nebo musim?
Já bych pod kamerou dělat nemohl. Přišlo by mi, že mi zaměstnavatel nevěří a čeká jen na moji chybu. Nedokázal bych se na práci tak soustředit. Mně to ale nehrozí, protože podnikám, tak mě nemá kdo sledovat. Vloni jsem se rozhodl koupit firmu https://www.copra.cz/koupit-firmu/ , tak jsem svým pánem.