Pane Právníku, mám rád Vaše "rozsáhlejší" články. Tenhle je ale příliš stručný. Mohl jste se více rozepsat z pohledu praxe a uvést nějaké příklady s odkazy. Určitě se najdou případy, kdy byl zaměstnanci ukončen PP za hrubé porušení pracovní kázně, opakovaná napomenutí, následné dohady soudní cestou ... Pro doplnění přehledu by potěšil výčet programů pro špionáž zaměstnanců.
Jen tak dál a děkuji za dobrý článek.
Dobrý den, předně Vám děkuji za kladné hodnocení mých příspěvků, myslím, že to není poprvé, co je zde necháváte. Ale musím Vás tentokrát velmi zklamat. Jednak už nemohu zasahovat do vydaného článku, to redakce připouští, jen zcela výjimečně, a to když v rámci redakčního zpracování dojde k nějaké závažné chybě, která zkreslí nebo změní obsah nebo smysl příspěvku. Tento materiál je skutečně - a klidně uveďme povýtce - stručnější, a to záměrně, nechtěl jsem opakovat svá dříve podaná vyjádření, chtěl jsem je jen doplnit. Případy rozvázání pracovního poměru, které zmiňujete, jsou poměrně četné, máte pravdu. Je to možná moje chyba, ale není mi znám žádný případ, který by byl uzavřen Nejvyšším soudem ČR. Ve svých příspěvcích se zabývám zásadně jen judikaturou NS ČR s ohledem na její význam. (Viz 24. 8. 2010: Co je to judikatura aneb Poučné příběhy ze soudních síní.) Rozhodnutími soudy nižších stupňů jen velmi výjimečně, nadto k takovým rozhodnutím, jak jistě chápete, nemá běžný občan - tedy i já - alespoň prozatím přístup. Zajímavá je v tomto ohledu praxe Úřadu pro ochranu osobních údajů, na níž si Vás dovoluji odkázat. Nicméně mám důvody (dovolte mi je prosím neuvést), proč se jimi nechci a nechtěl jsem v tomto příspěvku zabývat. Jestliže objevím nějaký zajímavý judikát NS ČR k dané problematice, slibuji, že se jej pokusím zpracovat a bude-li zájem ze strany vedení Měšce.cz, tak výběr z něho nebo komentář k němu nabídnu k uveřejnění. Děkuji za pochopení. Věřím, že se Vám budou zamlouvat mnohé z dalších témat, která jsem pro tento server připravil, ale která čekají na vypublikování.
Díky za obsáhlou reakci. Určitě pokračujte ve své činnosti a pište pro nás dál, protože tento server hodně obohacujete. Články jsou podnětné k zamyšlení se a cenné díky odkazům na konkrétní příklady.
Určitě je hodně fajn vstoupit se čtenáři do diskuse.
Zvažte nechat se inspirovat před psaním nápady čtenářů, stačí založit diskusní vlákno k dané problamatice a brainstorming čtenářů dá nástřel na kde co. Není nad to napsat na míru lidem to co chtějí k běžnému článku. Čtenáři to spolehlivě ocení v diskusi.
Dovolím si trochu poukázat na "nešvar", v podobě snahy některých autorů, kteří se snaží produkovat články velmi často ale stručné povrchni kvality obsahu. Já si rád počkám raději na článek 1x za týden nebo 14 dní ale pořádný a kvalitně napsaný, promyšlený křížem krážem a s oporou příkladů z praxe včetně odkazů. To mi dá nejvíce. Snad Vás to potěší, ale Vaše články si čtu opakovaně a vracím se k nim. Jen tak dál a vytrvejte ve psaní, má to smysl, i když lidé tolik pod články nediskutují. To se může změnit ...
I já Vám děkuji za reakci. Mám zrovna čas, tak proto obsáhlá. Také si ji zasloužíte - čtenářů jako Vy si velmi vážím!!! Váš podnět ale odmítnu, mám s podobným přístupem velmi špatné zkušenosti. Obvykle čtenáři nestojí o debatu, ale o odpovědi na své otázky, které jsou často zoufalé, nesrozumitelné atp. Debata se pak zvrhává v nějakou právní odpovědnu: Čtenáři bombardují otázkami a nárokují si právní pomoc - neuspokojíte všechny, některé rozladíte, stejně se nezavděčíte a v neposlední řadě je to velmi obtížné - korespondenčně nelze řešit konkrétní případy, však jistě víte sám. Nemluvě o tom, že mám vlastní práci a starosti. Občas, mám-li čas, se zapojím do diskuse pod články. A podněty čtenářů beru velmi vážně - jako inspiraci. Sice jsem někdy nereagoval bezprostředně v debatě, ale na základě otázek či podnětů jsem sestavil nové téma, které později vyšlo. Hezký den!
Naprostý souhlas. Někteří zaměstnanci svoji výplatu berou jako samozřejmou povinnost zaměstnavatele a někdy mám pocit, že pracují jen za mimořádné odměny. Většina článků o vztazích zaměstnanec versus zaměstnavatel je psána z pohledu zaměstnance. Zaměstnavatel z této konfrontace vychází jako zloduch, který zaměstnancům pouze škodí. No co kousat ruku, která nás krmí je pravděpodobně národním sportem. Nemám vůbec nic proti vyřízení mailové korespondence. To zabere minimum času. Větším problémem je surfování po stránkách. V práci jsme proto, abychom vytvářeli nějakou hodnotu za kterou náleží plat. Pokud zaměstnanec stráví třetinu a více své pracovní doby soukromými aktivitami, tak proč bych ho měl za to platit? Pracovní smlouva je dobrovolný akt, kterým se obě strany zavážou ke dvěma konkrétním věcem. Zaměstnanec bude vykonávat určenou práci a zaměstnavatel mu za tuto práci bude platit. Neviděl jsem žádnou pracovní smlouvu, která by hovořila o proplácení času nevěnovanému práci. Pokud se vám milý zaměstnaci nelíbí kontrola vašich aktivit v pracovní době, tak řešení je jednoduché. Dejte výpověď založte si vlastní firmu, najměte si zaměstnance a nechte je brouzdat internetem do alelúja. V takovém případě vám přeji hodně podnikatelských úspěchů.
jsem v praci zavrenej od rana do vecera, kdy si mam jako vyridit sve soukrome veci a emaily v plynulem tempu, kdyz nechci na nejaky email odpovidat jednou za 24 hodin? Co firma povazuje za skodlive, at rovnou zablokuje a ne ze je vsechno pristupne a jenom sleduje, kam vsude mozne chodim. Pro mne je cteni zprav urcite odreagovani od stereotypni oblbujici prace za pocitacem. Ale na FB zasadne pres firemni net nechodim, to max zkouknu pres mobil.
Tuhle jsem čet, že v Anglii si ani pan ředitel nedovolí v pracovní době poslat soukromý email. Musí to stihnouv poledne v rámci polední pauzy z nějaké internetové kavárny.
No, já bych tak přísnej nebyl. Když budu mít zaměstnanou mámu s dětma a nedovolím jí zavolat nebo zamailovat domů, co a jak dědi dělaj, tam bude elá nesvá a udělá práce polovičku.
Jenomže se nesmí nic přehánět.
Nevidel bych to vubec jako problem ze si nekdo v praci odskoci na internet,nebo si da na pul hodiny slofika a relaxuje ,coz ma urcite priznivy vliv na vykonost .O tom neni pochyb v nasem stresuplnem a moronskem state.Vzdy se da domluvit,nejhorsi je delat pro idiota.Have nice day.
Nu, pracuju jako učitel na VŠ a na nějaký veký internetování nemám čas. Tedy myslím tím, na nějaké nevhodné stránky. Každý den si během pár minut proletím zpravodajské weby, mrknu do banky, prolítnu odborné sekce, projedu konfrdy a končím, musím makat. Na pitomosti typu Fejsbůk nemám ani náladu ani věk. Ovšem je tu i druhá věc, když chcete druhého omezovat a kontrolovat, musíte to taky umět. A chtěl bych vidět, jak nějakej podnikatel bude omezovat lidi ve firmě a nebo nějakej šéfík poddané na úřadech. Dělám trochu do zabezpečení IT a dovolím si tvrdit, že ve většině firem je takovej bordel, že ani kolikrát neví, kolik vlastně za Internet platí, natož aby věděli, jak jej třeba omezovat a případně hlídat. Loggery, antiviry, firewally to jim přijde jako nadávání a když se dozví cenu, hodí to téměř vždycky za hlavu. Navíc by si museli najmout profíka. A to stojí povětšinou mnohem víc, než nějakej sem tam Fejsbůk sekretářky, která si u toho vypije kafe. Firma, kde lidi mají čas rejdit celej den po netu, dělá asi něco špatně a prvního bych vyhodil šéfa.
jako prvni po prichodu do prace si dam kafe a jdu zkontrolovat logy, pokus o komunikaci na jine proxy, nebo dokonce pptp, na mne z toho logu bude rvat, jak na byka rudy rucnik, nehlede na to, ze bych to mohl u tveho nadrizeneho deklarovat jako naruseni bezpenosti, tedy poruseni pvinosti zamestnance, ci zavazne poruseni pracovni kazne
Nesouhlasím s obsahem článku. Tedy teoreticky má právník pravdu, ale jen v případě, že není používání informačních prostředků nějak definováno pracovní smlouvou resp. jejími přílohami a firemními standardy.
Např. je AFAIK možné stanovit, že firma nemá "elektronickou poštu", ale že má "firemní komunikační platformu", kde veškerá komunikace patří firmě a firma si s ní může dělat co chce, tj. klidně ji celou lustrovat. Znamená to ovšem také brát za ni zodpovědnost, tj. potom je třeba dávat např. automatické server-side patičky k mailům o odpovědnosti atd. (vidno zejm. u velkých zahraničních společností).
Zaměstnavatel může použít v soukromou počtu (umožňují-li mu to další pravidla) pouze např. pomocí webmailu. A tuto soukromou poštu pak číst zaměstnavatel nesmí, a to ani nadpisy atd. Chce-li to zaměstnavatel zakázat, má k tomu dostatek technických prostředků (zákaz webových stránek a protokolů).
Podobně tak u webů.
Mě připadá nemožnost monitorovat firemní poštu zaměstnanců jako příliš rigorózní. Firemní pošta je firmy a když bude někdo komunikovat s klientem o čemsi prostřednictvím firemní pošty, bude to klient považovat za oficiální stanovisko. Už tohle není moc dobré (dopisy většinou musí podepsat či spolupodepsat nějaký nadřízený. Když si jako šéf nebudu moci zkontrolovat, co vlastně moji podřízení vykorespondovali, tak je to na hlavičku, ne?
Papírovou počtu také otevírají na podatelně. Jenomže když mi do firmy pošle někdo něco soukromýho, napíše moje jméno na první řádek adresy a je vystaráno. Tohle bohužel e-mail neumí.
Protože páni šéfové nechtějí, aby si zaměstnanci soukromě mailovali v pracovní době, zakážou jim přístup do soukromých mailů na Seznamu aj. Co udělá zaměstnanec? Začne zneužívat firemní mail pro soukromé účely. Aby mu do toho nikdo nemoh kecat, tak odboráři a jiný komunisti prosadí do zákona, že šéf nesmí kontrolovat firemní poštu. A je taky vystaráno.
A když zaměstnanec onemocní a nepřijde do práce, tak se k jeho rozpracovaným věcem nikdo nedostane.
Tak já nevím...
Ja uz ho zakazal, kdyz delal 30% HTTP traficu. Pochopil bych jeste zalogovani, prohlednuti a nasledne odlogovani, ale kdyz nekdo necha tuhle kravinu zalogovanou celej den, aby generovala trafic, tak ma smulu.
Zaroven jsem tam nahazel i jine weby.
Druhy den jsem jen pri telefonatech, ze nejde internet, polozil dotaz, ktere stranky nejdou a uz bylo od te doby ticho po pesine.
Kamos mi doporucil tady toto: www.youtunel.com
Ted uz clanky na tema "Může váš šéf kontrolovat v práci internet?" cist nemusim.