Dobré ráno, klidně u mého článku nadávejte na poměry, sice je to mimo obsah tématu, ale k věci a našim starostem to patří. Jen prosím ne kecy, pletení pojmů s dojmy, nebuďme jako politici, nechť neplácáme jako oni, nepleteme si pojmy s dojmy. Prosím vaši kalkulaci - 75 %dní daň nebo aspoň 75 %ní odvody. Tak daleko ještě stát nedošel. Opište výplatní lístek a máme téma pro debatu. Připadáte mi jako jeden kamarád z hospody, řekněme v dnešní řeči, manažer, který tvrdí, že bere 10 000 Kč čistého, čemuž jsem odmítl věřit. Říkám, že kecá a on že ne, že mi to dokáže. Suveréně napříště přišel a přehledem, tudíž je jasné, že jej vytvořil střízlivý a ukazuje, tak podívej, že nekecám, podívej ty srážky:
Pojistné na SZ,
pojistné na VZP,
daň z příjmu,
příspěvek na stravenky,
splátka hypotéky,
platba úspor na stavební spoření,
platba úspor na životní pojištění,
výživné na dceru z 1. manželství,
splátka leasingu auta,
platba SVJ,
elektřina,
plyn.
No a zbude mi z mého platu 10 000 Kč. To je fakt svinstvo.
Nevím, jestli jsem se měl smát, nebo litovat. Kdo podle vás sázku o to, že jeho čistý plat je/není 10 000 Kč, vyhrál?
Nejste tak jako on?
Sorry jako, abych tedy jednou i já citoval Andreje Babiše: Nevěřím. To prostě nelze. V souladu s právem ne. (Ani kdybyste měl X exekucí na mzdu. Někdo by mohl jako kamarád Jirka započítat také exekuční srážky.) Nicméně, nemusím znát všechno, referente, jestli chcete, objasněte to, nebo mi pošlete na redakční e-mail kopii výplatního lístku. Jediná možnost, co mne v rychlosti napadá, je fingování trvání dohody o pracovní činnosti z důvodů, jež jsem popsal vloni ve svém článku o tomto pracovně-právním vztahu. Najdete někdy v červenci či srpnu 2016 v přehledu článků autora Fetter. Jinak fakt nevím, dám se podat.
Tak v takovéto debatě - v takto nevhodně vedené diskusi, pokud toto je opravdu odpověď na výše uvedenou hádanku a ne jen další pokus o její odpověď, jejímž smyslem tedy je, když už se tady citují starší české filmy, jenom "Jak napálit advokáta" (diskutujícího autora článku), abychom ukázali, o kolik jsme chytřejší než on (protože je tak hloupý, že nezná podobu našich výplatních lístků... a co by měl tedy ještě znát?) nebudu pokračovat. Byl jsem ochotný diskutovat o míře zdanění práce v ČR, ale by mne někdo "dostával" nulovou výplatou mzdy s poukazem na spoření atp., tak od toho tady fakt nejsem. Tak si dám dneska ještě jednou Andreje Babiše: SORRY JAKO.
Hezký vtip. Jasně. Beru. Ale my se tu bavíme vážně. Takový postup by nebyl v souladu s právní úpravou. I jako právník mám smysl pro humor, sice poněkud minoritní a svérázný, jak by vám potvrdil šéfredaktor tohoto serveru, což není dáno profesionální deformací, nýbrž povahou, nicméně já jsem nastolil otázku vážně. Opravdu chci vidět mzdové odvody v ČR ve výši 75 % nebo mzdu 0 Kč.
Ano, také jedna z možností,jak odpovědět na hádanku. Paní Jarmilo, omlouvám se, už mne to nezajímá, patrně tady nejde o zajímavou právní otázku nebo pochybení zaměstnavatele či nějakou kuriozitu, ale jen hloupé slovíčkaření... Znovu říkám, že pokud to tak míněno nebylo, jak jsem uvedl v zatím poslední předchozí reakci, pokud jste se jenom snažili hádat jako já, tak pardon, to se omlouvám za jistou míru otrávenosti, kterou jsem v diskusi projevil, ale jestli to fakt byl jenom pokus dokázat, předhodit mi, že mám znát i podobu vašich výplatních lístků, které fakt neznám a znát nemohu, tak už se bavte, milí čtenáři, pod tímto článkem beze mne. Tohle není ani debata o právním problému, ani můj šálek humoru, takže nic pro mne. Jistě se tu beze mne obejdete, střílet si můžete z někoho jiného. K tématu článku, tedy judikatuře NS ČR v oblasti negace darovací smlouvy, tu nic není. Škoda, mně to přijde velmi, velmi zajímavé, protože opravdu nejde o nějaké marginálii, ale opravdu častou situaci v rodinných vztazích. Případné vlastní postřehy, náměty na další témata v této oblasti uvítám na redakčním e-mailu.
Tak tam nepíše, že z výplatu mu stát sebere 75%, takže když s průměrným platem cca 27000 dostane čistou 15510kč, přitom firma za něj zaplatí na všech daních a odvodech 36180kč tak to je -42,9%.
A když si měsíčně nakoupí dostatečné množství cigaret, benzínu a alkoholu, tak bude někde u těch 75%.
Tak zkusme priklad cloveka s medianovou mzdou:
Superhruba mzda: 32000 kc.
Prime odvody statu: 13500 kc.
Elektrina mesicne 2500. Z toho cca 1000 kc podpora OZE + DPH
Benzin mesicne 5000. Z toho cca 2500 kc spotrebni dan + dph.
Rekneme, ze je clovek nekurak a abstinent, takze zadne dalsi spotrebni dane.
Takze zatim cloveku stat na danich sebral 17000 kc.
Za zbytek nakoupi zbozi s DPH 21 %, coz je dalsich 3100 korun pro stat.
Takze stat sebral obcanovi 63 % z toho, co si vydelal.
Kdyz bude ten clovek kourit krabicku denne, tak se dostavame na 70 %.
Pridame k tomu nejakou tu dan z nemovitosti, z prevodu nemovitosti, muzeme se dostat na tech 75 %.
Dobrý den všem,
v úvodu jsme byl otráven kam diskuze směřovala chápal bych pana Fettera, kdyby na diskuzi nechtěl ani reagovat, protože to nemá smysl.
Výše uvedený příspěvek je alespoň konstruktivní a snaží se dosáhnout oněch uvedených 75%.
Konstatování "Když nám z výplaty strhnou 75 procent na daních." se mi zdá přinejmenším zavádějící a tak jak je položeno s ním nesouhlasím.
Ano, vnímám, že si to lze představit i ze širokého pohledu a započítat tam i daně (OZE, DPH, spotřební, z nemovitosti, z nabytí nemovitosti atd...), ale to už je nad rámec výplaty a nikdo mě nenutí, abych tyto "služby a produkty" využíval a nebo ne v takovém rozsahu...
DPH-.... se nevyhnu, ale výše logicky závisí na mé spotřebě..
OZE - energie v domácnosti platí zpravidla jeden člen a o to více se zase se změní poměr u ostatních členů (za předpokladu že jich je více)
Spotřební - Benzin, alkohol cigarety a já nevím co ještě využívat nemusím a je to na mém rozhodnutí.
z nemovitosti - pokud jsem v nájmu tak ji neplatím
Určitě mám ve své úvaze nějaké nepřesnosti, asi tam něco chybí a možná se i mýlím, ale chtěl jsem poukázat, že i při použití širšího pohledu na věc a započtením ostatních daní, které nejsou závislé na výši mzdy či platu nelze jednoznačně konstatovat "nám z výplaty strhnou 75%" a závisí to na našem jednání :).
Každopádně přeji všem pěkný den.
Napsal jsem to nepřesně. Měl z něj udělat dominantní položku. Ačkoli vyskládat to z cigaret a alkoholu by vyšlo ještě lépe.
Nicméně celé je to nesmysl. Jak chceš srovnávat zdanění, když v jedné zemi máš v tom zdanění zahrnutu zdravotní péči, důchod atd., jinde máš "zdanění" menší, ale vše platíš "na dřevo". A i ten důchod vychází i v jedné zemi různě pro různé příjmové skupiny atd atd atd.
Celé je to od začátku nesmysl věcně. Šlo jen o to plácnout jakékoli, nesmyslné, ale co největší číslo.
ve svém příspěvku jsem uvedl "DPH-.... se nevyhnu, ale výše logicky závisí na mé spotřebě.."
Takže zde NEJSME V ROZPORU. I já jsem konstatoval, že se dani nevyhnu a že výše daně závisí na spotřebě (jak v absolutní hodnotě tak v relativní).
Hodně teoreticky, pokud jeden měsíc budu kupovat pouze jídlo, zajdu si do kina, divadla či fitka, koupim nějaké léky, budu využívat MHD, tak se pohybuji ve znížené sazbě DPH a zdanění tak bude nižší :).
Pokud druhý měsíc, si koupím televizi, auto se kterým budu jezdit atd..., tak na DPH odvedu podstatně více (absolutní i relativní hodnota).
No a v krajním případě a možná trochu zavádějící příklady:
Pokud využiji služeb neplátce DPH, tak mu zaplatím za jeho služby, ale už z toho neplatím DPH. Teda on jí má zohledněnu v ceně, protože např. z nakoupeného materiálu on daň zaplatí(a neodečítá jí) a o to je dražší, takže ve výsledku to vyjde podobně, ale neplatím jí přímo já :) (ačkoli v konečném důsledku je v ceně zahrnuta).
Pokud si objednám některé zboží do určité hodnoty ze zahraničí (např. z Číny tuším do 100 USD) tak zde DPH taky neplatím :).
Já se zase divím, že se může za autora nějakého článku vydávat někdo, kdo napíše takový paskvil jako "75 %ní". Nastudujte si to třeba tady: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=785
Daň samozřejmě není jen přímá daň ze mzdy.
Tady jsou údaje z roku cca 2004, ale moc se toho nezměnilo: byl to článek na tema, když vyděláte dvoustovku, co vám z ní zbyde:
U zaměstnance, který má podle statistického ústavu průměrnou mzdu ve výši 15 772,- Kč hrubého, činí povinné sociální pojištění placené zaměstnavatelem + 21,5% tj. 3 391,- Kč a povinné zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem + 9 % tj. 1 419,- Kč. Přímé mzdové náklady tedy činí 20 582,- Kč. Do celkových mzdových nákladů je ale třeba také započítat mzdové náklady po dobu placené dovolené - například při její délce 4 týdny je třeba do celkových průměrných mzdových nákladů za měsíc dopočítat čtyři dvaapadesátiny tj. jednu třináctinu průměrné mzdy. To máme dalších 1 583,- Kč. Celkem už jsme tedy na 22 165,- Kč mzdových nákladů měsíčně – pro průměrnou mzdu 15.772.
Zaměstnanci si z této částky mohou snadno spočítat také svou průměrnou hodinovou mzdu. Při pracovní době 8 hodin denně je pracovní doba cca 170 hodin měsíčně. Z toho vyplývá průměrná hodinová mzda při výpočtu z fiktivní, dnes na pásce uváděné průměrné hrubé mzdy 92,80 Kč, zatímco skutečné náklady na průměrnou hodinovou mzdu činí 130,40 Kč. Když nám tedy zaměstnanec firmy bude počítat za svou práci 200,- Kč za hodinu, tak ze 200,- fakturovaných Kč ještě firma odvede státu 22% DPH, což činí 36,07 Kč - takže na režii a veškeré zázemí a řízení firmy, kanceláře a její vybavení, telefony, administrativní náklady, vedení účetnictví apod; včetně nářadí, ochranných pracovních pomůcek, případně cestovních a dopravních nákladů, a u větších firem i management atd. - zbývá 33,50 Kč/hod (15%), což skutečně není mnoho. Když si ze své průměrné mzdy tento zaměstnanec pak dále odečte 13,5% na zdravotní a sociální pojištění, které platí ze své hrubé mzdy - a ze zbytku odečte ještě nezbytných 15% daň z příjmů, tak mu zbývá 68,20 Kč/hod čisté mzdy, což mu při mzdových nákladech zaměstnavatele 22.165,- dává čistou mzdu 11 594,- Kč měsíčně. Takže kdo si najme řemeslníka za 200,- Kč/hod, tak průměrně placený řemeslník dostane 68,20 Kč mzdu + 5,20 Kč na dovolenou, firma 33,50 Kč na pokrytí nákladů - a stát 93,30 Kč!
Pokud pak zaměstnanec těchto 68,20 utratí, tak z nich státu dále ještě odvede 12.30 (pokud nakoupí věci s DPH 22%) DPH. Takže jeho užitek z vydělaných 200 Kč je jen 55.90 Kč. Jestliže si ale zaměstnanec koupí pohonné hmoty, alkohol nebo cigarety, tak ještě několikanásobně méně – například při zakoupení dvou litrů benzínu mu z vydělané dvoustovky zbyde zaměstnanci užitných jen 16, šestnáct korun českých. Zbytek jsou daně.
Skutečné celkové zdanění je samozřejmě ještě vyšší, protože i v těch 16 korunách je zase již obsaženo povinné pojištění a zdanění zaměstnanců, kteří se podíleli na výrobě toho benzínu, několik DPH na vstupech subdodavatelského řetězce a zdanění jejich firem - toto číslo nelze exaktně spočítat, ale je dobré o něm vědět.
pokud tedy soud judikoval, že obdarovaný je násilím státu donucen darovat nevděčné příbuzné dvě koule na její exekuce, aniž by za to dostal nemovitost, která byla nesporné sjednána jako protiplnění za to - a to pouze kvůli nějakému imbecilnímu právnímu purismu, co nastalo dříve - nedivím se, že soudci postupně klesají ve společenské prestiži, spíš se divím že nezačínají mít strach.
soudu přece nic nebránilo, například oběma stranám nařídit vrátit si vzájemně své dary.