Vlákno názorů k článku Může si obchodník účtovat poplatek za platbu kartou? od Majkl - Nevíte prosím někdo, jak to s minimální platbou...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 3. 2018 10:31

    Majkl (neregistrovaný)

    Nevíte prosím někdo, jak to s minimální platbou při platbě kartou? Může si obchodník zavést nějakou částku (např. 100 Kč), že když zákazník platí pod tuto částku, tak mu není umožněna platba kartou, ale jen v hotovosti?
    Děkuji.

  • 16. 3. 2018 10:50

    AML (neregistrovaný)

    Že všech zákonů, nařízení, směrnic, atd jsem nabyl dojmu, že toto legálně možné není. Pokud již obchodník akceptuje platební karty (zákonné platidlo v ČR) měl by mít povinnost přijmout libovolnou částku platební transakce. Na druhé straně by mohl určité zboží vyjmout z možností platit kartou, viz. výše zmíněné kolky s velmi nízkou marží. Případně akceptovat pouze kreditní nebo bussines karty, kde je možné poplatky účtovat (to ale nedovolí kartová asociace).

    Ale sám nyní bojuji s Vodafone, že jejich platební brána od ČSOB akceptuje pouze platební karty vydané finanční institucí v ČR. Moji kartu vydanou britskou bankou neakceptovali. Což je v jasném rozporu se základním principem EU (volný pohyb kapitálu). ČTÚ, Finanční arbitr, ČOI se vyjádřili, že to nespadá do jejich pravomocí.

    Celkově je článek velmi povrchní a autor toho asi z reality moc nezná.

  • 16. 3. 2018 12:51

    JK (neregistrovaný)

    Tohle je starší citace z jednoho článku, ale nová legislativa ji podle mě neupravuje: „Prodejce může odmítnout přijetí platební karty pod stanovenou peněžitou hranici. Má totiž povinnost přijímat pouze zákonné peníze, tedy tuzemské bankovky a mince. Přijímání platebních karet je jeho dobrovolnou aktivitou a může si proto určit pravidla. Odmítnutí karet tak není ani diskriminací spotřebitele. Ovšem spotřebitel o tom musí být předem informován,” upozornil Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

  • 16. 3. 2018 13:16

    AML (neregistrovaný)

    Ano, zákon 136/2011 Sb. o ČNB je pouze o hotovosti.
    Ale na platbu platební kartou by se mělo pohlížet jako na platbu elektronickými penězi, dle zákona 370/2017 Sb. o Platebním styku.
    § 4 Elektronické peníze
    (1) Elektronickými penězi je peněžní hodnota, která
    c) je vydávána proti přijetí peněžních prostředků za účelem provádění platebních transakcí.

    Za mě nahrazuje zákonné platidlo a tak by se na to mělo pohlížet.
    Ale je jasné, že názoru bude víc a můj nemusí být shodný s ČNB.

    Platí se chvíli, kdy obchodník akceptuje PK, nelze příjem PK vynutit.

  • 16. 3. 2018 16:19

    JK (neregistrovaný)

    Přesněji zákon 136/2011 udává povinnost brát BANKOVKY a MINCE. § 5 (1) „Každý je povinen přijmout tuzemské bankovky a mince …“
    Citovat zákon 370/2017 nemá smysl. Tento zákon upravuje povinnosti poskytovatelů platebních služeb (např. bank), nikoli povinnosti všech obchodníků. To že jsou zde elektronické peníze definovány, neznamená automaticky povinnost je přijímat "běžnými" obchodníky, aby to byla pravda, musela by být zde povinnost definovaná podobně jako v zákoně 136/2011.
    Pokud jste ty zákony propojoval. Tak elektronické peníze nejsou definované jako mince ani jako bankovky.

  • 16. 3. 2018 19:53

    AML (neregistrovaný)

    Nechci slovíčkařit, snad se chápeme. Vynutit povinnost přijímat elektronické peníze samozřejmě "zatím" není možné. Ale vydavatelé el. peněz, poskytovatelé platebních služeb, atd. musí 370/2017 dodržovat a tím zajistit, že obchodníci takovéto praktiky (minimální výše platby) nebudou provozovat, minimálně ve smluvním vztahu obchodník vs. poskytovatel a jeho VOP.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).