Vlákno názorů k článku Může se stát stavební spoření součástí penzijní reformy? od Honza - "S přihlédnutím k demografickému stárnutí je však tento...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 1. 2011 21:24

    Honza (neregistrovaný)

    "S přihlédnutím k demografickému stárnutí je však tento model neudržitelný, protože roste (a bude i nadále) počet penzistů na úkor ekonomicky aktivních obyvatel."

    Tohle je sice pravda, ale je oblíbeným omylem, že se to týká jen našeho současného a jemu podobných systémů. Pokud tu bude spousta starých lidí a jen málo lidí, kteří na ně budou pracovat, tak to žádný důchodový systém nevyřeší. V extrémním případě - 100% důchodců a 0% pracujících bude už úplně jedno kolik mají ti důchodci ve fondech a co ty fondy vlastní.

  • 24. 1. 2011 17:40

    Vol (neregistrovaný)

    Opravdu? A jak jsi na to přišel?
    Pokud by tady byli samí důchodci a ti měli každý 10 milionů v drahých kovech a 10 milionů v celosvětově+oborově diverzifikovaném portfoliu akcií, tak by byl nějaký problém?

    Cokoli by si mohli nechat dovézt, gastarbaitři by vrněli blahem, že jim mohou převlíkat postele a utírat zadky.

    Nebo snad ne???

    Problém, který popisuješ, nastane pouze pokud penze bude nadále řídít stát. Protože ten ty další pilíře bude řešit tak, že ty fondy budou MUSET nakupovat dluhopisy tohoto státu. Čili to vlastně opět bude průběžný systém, jen trochu maskovaný: příjem z těch dluhopisů penzistům vznikne tak, že tento státní dluh včetně úroků bude splácet produktivní generace. Čili se to v podstatě nijak zásadně neliší od průběžného systém: když těch produktivních bude málo, nebo když prostě odmítnou platit dluhy, které nenadělali, nebo když stát prostě zkrachuje (v horizontu 30ti let se stane minimálně jedno z toho, ale spíš všechno), nebude na penze.

    Proto opakuji: jediné systémové řešení je dát lidem svobodu. Ať si SVOJE peníze na SVOU penzi spoří, jak ONI chtějí. Pokud budou rozumní, budou investovat chytře a diverzifikovně, nebudou jejich úspory závislé na tom, jak za 30 let bude tento stát "prosperovat" a svou penzi budou moct trávit třeba někde v teple.
    Každopádně každý má právo si spořit jak chce, je to jeho život a jeho peníze. Kdokoli mu v tom brání, je zločinec.

  • 24. 1. 2011 21:39

    AAA (neregistrovaný)

    Problem bude, ze nemecti duchodci budou mit v drahych kovech milionu padesat a pak ti gastarbaitri radeji pujdou utirat zadky jim...

  • 25. 1. 2011 17:52

    Host (neregistrovaný)

    To je trochu nesmysl, ne? Kdyby to tak bylo, tak u nás nikdo nepracuje a všichni pracujeme v Německu, kde má uklízečka víc, než je průměrný plat v ČR

  • 26. 1. 2011 7:12

    Pavel (neregistrovaný)

    A kde berete jistotu, že budou nějací gastarbajtři? Stejný problém se stárnutím má i Čína (díky politice jednoho dítěte), tam to navíc díky velkému přebytku mužů hrozí větším průšvihem. Růst populace se zastavil i v Indii, takže tam se do stejných problému dostanou v dohledné době. Jediná oblast, kde ještě je přebytek mladých, je Afrika, ale tam se stihnou vymlátit v kmenových bojích. Navíc "vyspělé" země budou pro gastarbajtry stále měné přitažlivé, protože ufinancování důchodů bude vyžadovat obrovské daně a devalvaci místních měn, zatímco jejich domácí ekonomika poroste. Už teď se ze západu Evropy a US stahují "gastarbajtři" z východní Evropy, zatímco do těchto zemí směřují jen lidé chtějící zneužívat jejich sociální systém, což problém jen zhoršuje. A toto bude pokračovat.

    A jestli si myslíte, že zásoby zlata doma vás nějak před tímto ochrání, tak to bych chtěl mít váš optimismus. Až půjdou státní finance ke dnu, stačí poslancům jedno mávnutí rukou (vlastně zmáčknutí knoflíku) a vlastnictví zlata zakážou. Pak sice můžete mít doma tunu zlata, ale jakmile je použijete, zaklepou na dveře nenápadní páni v kožených kabátach, zlato si odvezou a váz zavřou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).