Článek je dost mimo. Srovnává Španělsko se svým nepružným pracovním trhem, centralisticko-byrokratickou Itálii a ubohé Řecko s Japonskem, VB a USA a poukazuje na údajnou výhodu vlasního tištění peněz. Tisknout peníze si však mohou i jenotlivé Evropské národní banky, viz http://www.iness.sk/stranka/7595-Kto-si-tlaci-eura.html.
Uvolněná měnová politika je příčina krize, způsobuje pouze přerozdělování bohatství a chybnou alokaci kapitálu. Recese je čištění trhu, napravování chyb způsobených právě měnovou politikou centrálních bank, další balík levných peněz jen oddaluje nápravu.
Nevim, jestli si to jeste prectete, ale mel jste na mysli penize v podobe penezni nabidky - money supply, ze nemuzou poklesnout? Ja se nepovazuji za odbornika na inflaci/deflaci, takze se rad necham poucit a k tomu take diskuze ma slouzit, ale to se da i bez urazeni druhych. Pokud by ciste hypoteticky CB neustale snizovala rezervy bankovniho systemu, tak by nemohlo dojit k tomu, ze tempo rustu penezni nabidky bude negativni? Asi to neni uplne bezne, protoze cilem monetarni politiky by mela byt snaha o zachovani tohoto tempa s tempem rustu ekonomiky.