Vlákno názorů k článku Může být používání kreditní karty výhodné, anebo je lepší karta debetní? od Rob - Ano, to je sen bank - rozsirit pouzivani...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 1. 2011 9:57

    Rob (neregistrovaný)

    Ano, to je sen bank - rozsirit pouzivani platebnich karet, nejlepe aby lide platili vsechno pres karty. Shrabnou pekna 2-3% z tohoto obratu a jeste vydelaji na terminalech pro sve obchodniky.

    Kdyby se klientum strhaval poplatek za pouziti karty primo, to by byl rev! Kdyz se to strhava obchodnikum, tak je to v poradku - co zakaznikovy oci nevidi, to zakaznika neboli.

  • 19. 1. 2011 10:06

    (neregistrovaný)

    Když obchodníci nejsou schopni nabídnout slevu za platbu v hotovosti ......

  • 19. 1. 2011 10:40

    guest (neregistrovaný)

    Je jich sice málo, ale někteří ji nabízejí. Tak tam platím samozřejmě hotově.

  • 19. 1. 2011 11:21

    Pavel (neregistrovaný)

    No, kdyby se měl poplatek strhávat zákazníkům, tak by taky obchodníci museli zákazníkům vyúčtovat náklady na zpracování hotovosti (které jsou taky nenulové).

    A ony asi ty poplatky za příjem platby kartou jsou víceméně shodné s náklady na hotovost - jinak by je obchodníci nepřijímali.

    Já mám ale opačný příklad - v e-shopu DatArtu je platba kartou zadarmo, ale platba hotovostí při převzetí za 15 Kč. To taky ukazuje, že i přes poplatky jsou karty pro obchodníky levnější než hotovost.

  • 19. 1. 2011 12:13

    Flasi (neregistrovaný)

    Nejdůležitější věc je uvědomit si, že není všechno u všech stejné. To, co platí pro jednoho, neplatí pro druhého.
    Různě velké obchody mají různé náklady s různými platebními metodami.
    Co to je náklady na hotovost? Pro malý obchod je to to, že pan majitel odpoledne vezme tržbu a odnese ji do banky. Kolik ho to stálo? No z jednoho pohledu 30 minut práce, takže třeba 1000 Kč na ušlém zisku (mohl dělat něco jiného), z druhého pohledu vůbec nic, protože přímé náklady tam být nemusí (pokud jim tam nedonesl pytel drobných). Různí majitelé jsou různě vytížení a u některých by ten teoretický ušlý zisk vůbec nešel proměnit v reálnou tisícikorunu.
    Navíc obchod hotovost přijímat MUSÍ, takže fixní náklady na zpracování hotovosti jsou dané a nemůžete se jich zbavit. A třeba u toho malého obchodu jsou variabilní náklady na zpracování hotovosti (téměř) nulové, protože majiteli je jedno, jestli do banky nese 10 nebo 100 tisíc. A ty fixní náklady pochopitelně zákazníkům účtuje - v ceně zboží. Stejně jako je v ceně zboží započítán nájem a elektřina a plat pomocného prodavače.

    Pokud se malý obchodník rozhodne přijímat platby kartou, tak to VŮBEC nemusí znamenat, že má náklady na platby kartou víceméně shodné s náklady na hotovost. Prostě si ekonomicky spočetl marginální zisk z takového kroku. A třeba mu vyšlo, že ty náklady budou 3x takové - ale při zvýšení obratu celkově pořád vydělá - takže to zavede. Čili v praxi je to tak, že malí obchodníci, kteří přijímají platební karty, tak preferují tu hotovost, protože je pro ně levnější (fixní cenu už mají zaplacenu za hotovost i za karty, ale u karty mají variabilní náklady, které u hotovosti téměř nemají).

    Situace u obřích obchodů a řetězců je naprosto odlišná. Hotovost fakt nemůže nosit ve volné chvíli do banky majitel. Musí si nasmlouvat přepravní službu a její cena se (kvůli pojištění) zásadně odvíjí od množství té hotovosti. Čili řetěze mají s hotovostí velké variabilní náklady a přijmout platbu v hotovosti vs. kartou už je pro ně jenom rozdíl mezi jedním a druhým variabilním nákladem.
    Pozorováním praxe lze zjistit asi následující: Ty náklady na platby kartou nejspíš budou i pro řetězce o něco vyšší, než náklady za platbu v hotovosti, protože řetězce přistupovaly k zavádění přijímání karet postupně - např. Kaufland to zavedl snad někdy až loni, nebo předloni. Nejspíš poté, co si díky své velké síle dokázal vyjednat lepší podmínky.
    Stejně tak e-shopy prodávající zboží s velmi malou marží (typicky počítačové komponenty) začali přijímat karty velmi postupně - až se hodně zvětšily a hodně rozšířily záběr prodávaného zboží. Navíc většinou dlouho platbu kartou nějak znevýhodňovali (čili evidentně zřídili platbu kartou, aby získali více zákazníků a zvětšili si obrat, ale platba v hotovosti pro ně byla výhodnější).
    Variabilní náklady na přepravu hotovosti jsou nepochybně značně nelineární a obchod (který se snaží prodávat levně) musí být evidentně hodně velký, aby kartu a hotovost "plně zrovnoprávnil".
    Příklad s datartem, který znevýhodňuje platbu v hotovosti na pobočce je ojedinělý. Pokud nějaký e-shop znevýhodňoval nějakou platbu (na pobočce), tak to byla karta. Těžko říct, proč to datart tak dělá - ne všechno má přímočarou logiku. Zažil jsem, že jeden obchod zkracoval otvírací dobu, aby měl menší obrat a zisk - aby spadl do jiného daňového pásma a paradoxně vydělal více. Třeba má datart tak postavené smlouvy na přepravu hotovosti, že je u prodejen blízko nějakým limitům a kdyby je překročil, tak platí mnohem více a tak se snaží nenavyšovat množství hotovosti na prodejnách o hotovost z e-shopu.

  • 20. 1. 2011 19:38

    A. (neregistrovaný)

    kdyz zminujete pocitacove komponenty... tohle mi udelala t.s.bohemia. Po 10 letech zavedly platbu kartou a po mesici provozu (asi jim tam pak zacali chodit lidi nebo co) rekli, ze za platbu kartou bude castka o 1% vyssi. Ale je to jedine j obchod, kterej takovou podivnost ma, ted nevim co si mam myslet. Zrovna tam, kde clovek plati tisice az desetitisice :/

  • 19. 1. 2011 19:05

    Patrik Chrz

    Jak píše kolega, náklady na příjem a zpracování hotovosti jsou do značné míry fixní. Pracoval jsem v jednom řetězci, kde tržbu odnášela do banky vedoucí, v době, kdy byla prodejna méně vytížená, nebo v/místo polední pauzy či po pracovní době (když nestíhala). Náklady na práci tedy 0. Náklady na vklad hotovosti na účet nevím, některé banky mají i zdarma.

    Něco je to u hyper-super-mega marketů, které ale platí bance naprosto jiné poplatky.

  • 20. 1. 2011 3:04

    J, Novák

    To je věcí obchodníků. není přeci nic tajného na tom, že každý obchodník má sjednány s bankami jiné podmínky. A ty podmínky jsou pečlivě střeženy před zveřejněním. Pečlivěji, než státem utajované "přísně tajné". A většina obchodníků je samozřejmě ráda, když zákazník platí kartou, neb statisticky nakoupí více, než když musí hlídat, aby měl v peněžence dost hotovosti.

  • 20. 1. 2011 6:40

    Patrik Chrz

    Ja bych ty podminky oznacil spise jako neverejne, nez prisne tajne, ale budiz.
    K velikosti nakupu - to neni jednoznacne. Je sice pravda, ze vetsi nakupy jsou ty, ktere jsou placene kartou, ale na to se da divat z opacneho konce (ne kazdy plati ii korunovy nakup kartou jako ja :) ). Zakaznik navic nemuze utratit vic, nez jsou jeho prijmy; muze si sice pujcit, ale pujcku musi zase vratit a to ii s urokem a o to muze priste nakoupit mene. U prodejcu zamerenych na turisty je to jasne (ten kolikrat ii pujde jinam, kdyz nebude moct zaplatit kartou) u bezneho zakaznika to tak jednoznacne byt nemusi. Bude sice nakupovat vice impulsivne, ale v souctu to nebude vic.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).