Článek se odkazuje na případ, který vznikl za platnosti "starého" Zák. práce. To nemohu posoudit, neboť od r. 2007 platí "nový" Zákoník práce. Tam je jasně definovaná doba MD - § 195 a doba rodič. dovolené - § 196.
Pokud žena nemůže nejpozději 1. prac. den po 3. naroz. dítěte zpět do zaměstnání, pak může zaměstnavatele požádat (s předstihem) o neplac. volno. To jí může, ale nemusí zaměstnavatel povolit čerpat. Nikde v Zák. práce (ani v příloze 590/2006 Sb.) není napsáno, že má tato zaměstnankyně nárok na poskytnutí volna, pokud nemůže po RD nastoupit zpět do zaměstnání (jak píše autor článku). To volno byste poskytl jaké? Placené, neplacené - dle jakého §? Neplacené volno nesmíte nařídit. a placené volno - proč by ho platil a dle jakého §?
Zaměstnavatel není charita, to, že žena nesežene pro dítě umístění v přešk. zařízení je špatné, ale to není věc zaměstnavatele. Je to vina státu, že spoustu předšk. zařízení před časem pod cenou rozprodal (rozdal), protože nebudou potřeba a nyní tato zařízení chybí.
Ještě k článku - chybou bylo, že zaměstnavatel dal v tomto příp. výpověď (dle jakého §)? Pokud nedocházela do práce po rod. d. delší dobu,okamžité zruš. PP by nemohlo být napadnutelné. Lepší by bylo, kdyby se na uk. PP dohodli.
To za chvíli absentéři (prostě se mu občas nechce do práce, tak nepřijde) se také budou dovolávat spravedlnosti, že je nemůže nikdo vyhodit.