Hlavní navigace

Mobilní bankovnictví pro chytré telefony: Co banky (ne)umí?

20. 8. 2012
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Skočte si do banky přes mobil. Co všechno aplikace nabízejí, kdo je má, kdo inovuje a které banky se na spuštění teprve chystají?

Nemáte čas chodit do banky? K vyřízení spousty věcí vám stačí jen mobilní telefon. Ani v dnešní supermoderní době ale není mobilní bankovnictví stále samozřejmostí. Jsou banky, které aplikaci pro mobilní telefon nemají nebo ji teprve připravují.

Protože o klasickém GSM Bankingu už toho bylo řečeno dost, zaměříme se tentokrát na smartbanking, tedy aplikaci pro chytré telefony. Co nyní na trhu najdete a kde se můžete těšit na novinky?

Poplatky? Žádné překvapení

Některým to bude znít jako samozřejmost, ale jen pro pořádek uvedeme, že banky nabízejí své aplikace bezplatně. Poplatky spojené s jednotlivými úkony se pak shodují s poplatky za klasické internetové bankovnictví.

Citibank

Citibank nabízí klientům aplikaci Citi Mobile, dostupnou pro platformy iPhone , Android, Symbian a Java (Nokia). Klient si může vybrat, zda do aplikace vstoupí přes svůj prohlížeč nebo přímo přes aplikaci, kterou si stáhne do telefonu.

Aplikace Citi Mobile vám umožní sledovat pohyby na běžném účtu, provést platbu v rámci ČR, založit termínovaný vklad nebo se informovat o kurzech měn či nejbližším bankomatu a pobočce.

Mobilní bankovnictví Citibank umožňuje správu běžných, kartových a investičních účtů a získáte z něj i informace o stávajících úvěrech. Služba nabízí také tzv. Citi Lokátor, který napoví o místech, kde můžete za platbu kreditkou čerpat slevy v rámci Citi Clubu.

Přístup k účtu probíhá přes SMS klíč doručený na mobilní telefon nebo přes bezpečnostní klíč. Informace jsou kódovány a přenášeny přes SSL protokol. Po pěti minutách nečinnosti vás aplikace automaticky odhlásí.

Česká spořitelna

Česká spořitelna, kromě standardně nabízené služby GSM banking pro starší typy telefonů, letos v únoru spustila aplikaci SERVIS 24 Mobilní banka. Ta je určena pro zařízení s operačním systémem iOS. Klientům nabízíme i novinku ve světě mobilního bankovnictví v ČR, a to skenování složenek a jejich úhradu pomocí mobilních zařízení s operačním systémem, řekl serveru Měšec.cz Jan Holinka z České spořitelny s tím, že v první fázi se banka zaměřila na systém iOS, ale letos v listopadu spustí i aplikaci pro telefony se systémem Android.

Kromě výše zmíněné možnosti skenovat a zaplatit složenku (aplikace umí převést číselné údaje na složence do platebního příkazu, který jen potvrdíte) můžete zadávat příkazy k platbě, prohlížet transakční historii či zůstatek, kontaktovat banku nebo najít nejbližší bankomat či pobočku a zjistit, kdy má otevřeno. Ani tato aplikace neumí zřídit inkaso a trvalý příkaz.

Operace probíhají přes šifrovanou komunikaci s tím, že každý požadavek je samostatně autentizovaný. Aktivní operace již klient nemusí autorizovat pomocí sms nebo jiných bezpečnostních prvků. Pro všechny klienty jsou definované denní a měsíční limity, doplnil Holinka.

ČSOB

Také ČSOB nabízí kromě aplikace pro starší typy mobilních telefonů (ČSOB Mobil 24 a Era mobilní bankovnictví) také ČSOB a Era Smartbanking pro iOS, Windows Phone a Android.

Smartbanking naproti tomu umožňuje zobrazit přehled účtů a zůstatků, informace o historii, o kurzech, o novinkách z banky a o příkazech čekajících na zpracování. Můžete zde zadat platbu, převod mezi vašimi účty, splátku kreditní karty a vyhledat bankomaty a pobočky ČSOB a České pošty. Aplikace umožňuje také vytvoření Image karty.

Po stažení aplikace smartbankingu proběhne aktivace pomocí identifikačního čísla, PINu a SMS klíče, přihlášení pak probíhá přes PIN. Komunikace je šifrována.

Equa bank

Equa bank nabízí mobilní bankovnictví pro telefony s operačním systémem iOS a Android. Aplikace umožňuje zobrazit přehled účtů s historií transakcí a výpisy, můžete přes ni provádět jednorázové tuzemské i zahraniční platby v cizí měně, případně upravovat platby, které čekají na provedení. Přes aplikaci najdete i všechny pobočky s potřebnými kontakty. Připravujeme možnost provedení Europlatby a také plnohodnotnou obsluhu debetní karty, tedy možnost blokace, nastavování limitů pro platby i výběry hotovosti, přehled transakcí na kartě ap., prozradila serveru Měšec.cz plány mluvčí Kateřina Pospíšilová.

Přístup do aplikace funguje přes přihlašovací jméno a heslo, transakce se autorizují za pomocí PIN kódu. Tyto prvky klient nastavuje v internetovém bankovnictví sám.

Fio banka

Fio banka nabízí aplikaci pro chytré telefony Fio Smartbanking s operačním systémem iOS a Android. I bez přihlášení se zabezpečeným přístupem můžete přes smartbanking navštívit Kalkulačku poplatků, vyhledat bankomaty a pobočky banky s jejich detailem a zvolit si jednu domovskou.

V zabezpečené části aplikace pak najdete vaše zůstatky a 3měsíční historii na účtech (verze 1.5 pro Android umí i disponibilní zůstatek a nezaúčtované transakce), dále pak detail transakce s možností opakování platby nebo novinky z banky.

Zadávat zde můžete jednorázové příkazy v korunách v rámci ČR a v eurech na Slovensko a platební příkazy v eurech v rámci eurozóny (TARGET2). V aplikaci vidíte také čekající a neuskutečněné platby. 

Verze 1.5 pro Android umožňuje také správu karet Fio banky, přesněji zobrazení detailu karty, zůstatek, nezaúčtované transakce. Můžete zde měnit limity a kartu dočasně blokovat a zase odblokovat.

V aplikaci lze nastavit doba nečinnosti, po které budete odhlášeni.

Přístup je zabezpečen loginem a heslem, které si volíte v internetovém bankovnictví. Transakce se autorizují PIN kódem (taktéž volitelný). Komunikace je šifrována.

GE Money Bank

GE Money Bank poskytuje kromě GSM Bankingu také aplikaci pro chytré telefony se systémem iOS a Android. Naleznete zde například vyhledávání poboček a bankomatů propojené s GPS navigací. Zkontrolovat si zde můžete zůstatky na účtu, odeslat platbu nebo dočasně povolit platby na internetu u vaší platební karty.

Platební transakce můžete buď zasílat na přednastavené účty, nebo i na konta mimo šablonu. Tyto platby jsou ale omezeny limitem 15 tis. Kč týdně.

Kromě toho aplikace obsahuje informace o nabídce produktů a služeb, kurzy měn i s převodníkem, kalkulačku výše měsíční splátky hypotéky či Expres půjčky a nejdůležitější kontakty a telefonní čísla. Najít zde můžete také formulář, přes který na sebe bance necháte kontakt, a pracovníci banky vám zavolají zpět nebo si rovnou domluvíte schůzku na pobočce. V krátké době plánujeme rozšířit služby mobilního bankovnictví o možnost sjednat si vhodné produkty či doplňkové služby. Klient bude mít možnost aktivovat přímo z mobilního zařízení např. cestovní pojištění apod., informoval server Měšec.cz mluvčí Pavel Zúbek.

Komerční banka

Komerční banka nabízí aplikaci Mobilní banka 2, která funguje na telefonech se systémem iOS 4 a vyšší nebo Android 2.1 a vyšší.

Aplikace umožňuje provádět platební příkazy, zobrazuje historii a přehled čekajících plateb kartou a výběrů z bankomatu, najdete zde také informace o bankovním poradci a domácí pobočce. Přes Mobilní banku můžete také dobít telefon nebo zaplatit fakturu společnosti Vodafone. Aplikace vám také najde nejbližší bankomat a to kterékoli banky.

Kromě toho si zde můžete přečíst novinky z banky a najít důležité telefonní kontakty a rovnou na ně zavolat (blokace karty, klientská linka přímého bankovnictví, infolinka, spojovatelské pracoviště).

mBank

mBank nabízí aplikaci pro iOS a Android, která uživateli poskytne informace o zůstatku a historii transakcí a o blokacích i plánovaných transakcích. Umožňuje také platební příkazy v rámci ČR a převody na předdefinované příjemce. Můžete zde zadat také trvalý příkaz a inkaso či SIPO.

Držitelé platebních karet zde mohou najít její detail, transakce, blokace, autorizační limity i detail smlouvy o kreditní kartě. Na tu je možné zastat přes aplikaci také splátku. Detail a historii transakcí můžete zobrazit také u vašich pořízených úvěrů.

Nastavit zde můžete blokování přístupových kanálů, vzhled či rychlý přístup k oblíbeným produktům banky. Najdete tu také seznam a mapu obchodních míst (pro Android s navigací od Googlu i navigaci na místo), kontaktní údaje a blog mBank.

Do aplikace se klient přihlašuje přes identifikační číslo a heslo, aktivní operace a úpravy je nutné autorizovat heslem ze zaslané SMS.

UniCredit Bank

UniCredit Bank nabízí aplikaci pro chytré telefony s iOS, Android, pro BlackBerry a dál pro systém Symbian a Windows Phone. Najdete zde přehled a historii na svých účtech i platebních kartách, zjistíte aktuální kurzy. Aplikace umožňuje provádět tuzemské platby. K dispozici je v aplikaci i číslo pro blokaci ztracené karty.

Pokud máte u banky účet v cizí měně, můžete zde zadávat platby i v cizí měně. Obsluhovat přes aplikaci můžete například i spořicí účet Prima.

Zabezpečení probíhá přes bezpečnostní klíč (mtoken), který časově omezeným kódem autorizuje přihlášení do aplikace i odesílání transakcí.

Které banky aplikaci teprve chystají?

Mobilní aplikace v současnosti vyvíjí Air Bank, která by je chtěla představit do konce letošního roku. První vlaštovky budou určeny uživatelům chytrých telefonů s operačními systémy iOS a Android a umožní i aktivní ovládání účtu.

O možnosti mobilního bankovnictví se zajímá také ING Bank, která by chtěla aplikaci v blízké době implementovat. Připravuje ji také J&T Banka, která zatím v pilotním provozu testuje pouze aplikace týkající se investic (tradingu) pro iPhone.

O zavedení aplikace mobilního bankovnictví uvažuje také LBBW Bank, která je ale zatím ve fázi analýz a proto uvažuje nad termínem spuštění až během roku 2013.

Také Raiffeisenbank připravuje aplikaci pro chytré telefony. Klienti se na ni mohou těšit v průběhu podzimu.

dan_z_prijmu

Do dvou let by s aplikací pro mobilní telefony chtěla přijít také Volksbank. Umožnit by měla základní platební styk v domácí i zahraniční měně, dále pak informovat o historii platebních příkazů a karetních operací. S aplikací by mělo být možné vyhledat bankomat i pobočku banky. Z ostatních funkcí chceme v rámci aplikace umožnit např. přehled důležitých kontaktů do banky, zprávy do banky ke svému bankéři, zprávy z banky, ale i blokace karty a speciální personalizované nabídky zákazníkům. Chystáme se podporovat nejpoužívanější mobilní telefony a tablety, řekla serveru Měšec.cz Kamila Nevěčná za Volksbank.

V řádu několika týdnů představí plnohodnotnou nativní aplikaci pro smartphony a iOS a Android také Zuno Bank. Umožní klientům přes aplikaci vyřizovat standardní operace jako přes internetové bankovnictví včetně zahraničních plateb v librách, amerických dolarech a eurech. Inkaso a trvalé příkazy zde ale nevyřídíte. Připojení bude zabezpečeno SSL certifikátem GeoTrust, samotné transakce budou autorizované přes SMS kód.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).