Hlavní navigace

MMF hraje proti Řecku tvrdou hru

8. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Ve stínu dohody EU s Tureckem zůstala včera trochu nepovšimnuta druhá důležitá schůzka – setkání zástupců EU a MMF k řeckému záchrannému balíku. A i zde se rýsuje podobné, ne-li větší drama.

V Bruselu se včera většina pozornosti točila kolem dohody EU s Tureckem. Ankara si přes nedávné razie proti novinářům může připadat silná v kramflecích – nevyslechla si prakticky žádnou kritiku a výměnou za pomoc s uprchlickou krizí si odváží příslib výrazné finanční pomoci, bezvízového přístupu Turků do Unie a urychlení přístupových hovorů Turecka. Ve stínu toho všeho tak trochu zůstala druhá důležitá schůzka – setkání zástupců EU a Mezinárodního měnového fondu (MMF) k řeckému záchrannému balíku. A i zde se rýsuje podobné, ne-li větší drama.

skoleni_29_6

Řekové mají představit reformy, které pomohou jejich rozpočtu do roku 2018 k primárnímu přebytku 3,5 % HDP. Boj se svádí o to, jak moc Athény přitlačit ke zdi. A zde se představy dost liší. Zatímco Angela Merkelová, která potřebuje spolupráci Athén v uprchlické krizi, je ochotna nad lecčíms přimhouřit oko, MMF je připraven hrát tentokrát tvrdou hru. I proto se poměrně výrazně rozcházejí ekonomické prognózy MMF a EU. Unie předpokládá, že i bez dodatečných reforem dosáhne Řecko v dohledné době lehkých primárních přebytků.MMF namísto toho čeká, že by řecký rozpočet zůstal v primárním deficitu okolo 1 % HDP. Chce proto vidět další tvrdé a pro Athény těžko skousnutelné reformy a současně výraznější odepsání/odpuštění mamutího řeckého dluhu, které zase v dnešní situaci doma horko těžko stráví Angela Merkelová. Reálně tak hrozí, že se MMF tentokrát rozhodne záchranného programu neúčastnit. To by byl ale pro řadu evropských zemí problém. Politici v Německu nebo ve Finsku podmiňují svoji podporu řeckému záchrannému balíku tím, že na palubě zůstane dál jako záruka jisté disciplíny i MMF.

Dají se tak očekávat pokračující tvrdá jednání. Podle Financial Times již MMF čelí sílícímu diplomatickému tlaku Německa a USA, aby svůj tvrdý postoj zjemnil. Včera to ale ještě znát nebylo a vyjednavači se proto vrací do Athén dojednat tvrdší reformy. K opravdovému vyhrocení situace může dojít opět v létě – Řekové mají v červenci splatit dalších 3,5 miliardy eur.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).