Hlavní navigace

MMF dodal trhům sebevědomí

24. 4. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přečtete si Ranní zprávu z akciového trhu od analytika České spořitelny

Vzpruhu trhům dodala víkendová dohoda o navýšení zdrojů MMF (celkově se země zavázaly dodat 430 mld. USD a tím zdvojnásobit jeho kapacitu). Optimismus nevydržel dlouho…

Včera totiž vyšel v EMU PMI. A nebylo to příjemné čtení. Index se nečekaně propadl, z březnových 49,2 na 47,9. A to se čekal naopak mírný růst. PMI se tak dostal nejníže za posledních 5 měsíců. Na brzký návrat k růstu to tak zatím nevypadá, spíš nás čeká ještě nejméně jeden kvartál recese. A to v záloze stále čekají události jako jsou květnové řecké volby

Reakce trhů byla zřejmá – euro k dolaru oslabovalo, podívalo se až k 1,31. Německé a americké výnosy klesaly, desetileté až k 1,64 resp. 1,91.

Neutichá ani zájem o Španělsko, včera tamní centrální banka oficiálně potvrdila, že je Španělsko v recesi. Dnes ho čeká poměrně malá aukce, 1–2 mld. eur poukázek se splatností 3–6 měsíců.

Eurostat včera zveřejnil souhrnná čísla za rozpočty EU za rok 2011. V EMU se schodek podařilo snížit z 6,2% na 4,1%. Je vidět, že tlak na úspory funguje. Nejhůře jsou na tom Irové, Řekové a Španělé. Slušný posun se povedl Němcům, ti srazili deficit z 4,3% na 1%. Těm ale samozřejmě pomáhá slušný růst ekonomiky, o čemž si většina ostatních zemí může nechat jen zdát. Pokud jde o celkové zadlužení, to za celou EMU rostlo z 85,3% na 87,2% k HDP.

Dnes zasedá maďarská centrální banka. Sazby by měly zůstat na stávajících 7%. Stále platí, že podmínkou pro zahájení série cutů, je dohoda maďarské vlády s MMF o kreditní lince. Její osud je stále nejistý. Včera premiér V. Orbán obvinil MMF a EU ze zdržování v zahájení dalšího jednání. Některé z podmínek, kladených vůči Maďarsku, musejí prý být opuštěny, aby se mohl vůbec začít jednat. Na druhou stranu potvrdil důležitost dohody pro Maďarsko – kreditní linka by prý sama stačila ke stabilizaci ekonomiky. No, až takový optimisté nejsme. Dnes by se V. Orbám měl sejít s předsedou evropské komise J. M. Bartošem, ve středu by pak měla EK zaujmout oficiální stanovisko. Každopádně to vypadá, že se Maďarsko schválení kreditní linky dočká nejdříve ve 3Q12.

zmeny_v_mzdove_uctarne20

Včera také maďarský ministr pro ekonomiku seznámili veřejnost se svými plány na snížení rozpočtového schodku. Celkově by úspory měly dosáhnout objemu 150 mld. forintů letos a 600 mld. v příštím roce. Maďarsko se tak snaží vyhnout zastavení toku prostředků z evropských kohezních fondů, na kterém se Ecofin dohodl v březnu.

Měny v regionu včera oslabovaly, hlavním faktorem byla nervozita přiživená slabým PMI v EMU. Z regionálních faktorů nepomohlo prohlášení V. Orbána (viz výše). Pokud jde o korunu, té samozřejmě neprospívá aktuální politická situace. Podle posledního vývoje to vypadá, že vláda v pátek podstoupí hlasování o důvěře a zřejmě jím projde. To by mělo kačku vrátit zpět pod 25,0

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).