Hlavní navigace

MMF dodal trhům sebevědomí

24. 4. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přečtete si Ranní zprávu z akciového trhu od analytika České spořitelny

Vzpruhu trhům dodala víkendová dohoda o navýšení zdrojů MMF (celkově se země zavázaly dodat 430 mld. USD a tím zdvojnásobit jeho kapacitu). Optimismus nevydržel dlouho…

Včera totiž vyšel v EMU PMI. A nebylo to příjemné čtení. Index se nečekaně propadl, z březnových 49,2 na 47,9. A to se čekal naopak mírný růst. PMI se tak dostal nejníže za posledních 5 měsíců. Na brzký návrat k růstu to tak zatím nevypadá, spíš nás čeká ještě nejméně jeden kvartál recese. A to v záloze stále čekají události jako jsou květnové řecké volby

Reakce trhů byla zřejmá – euro k dolaru oslabovalo, podívalo se až k 1,31. Německé a americké výnosy klesaly, desetileté až k 1,64 resp. 1,91.

Neutichá ani zájem o Španělsko, včera tamní centrální banka oficiálně potvrdila, že je Španělsko v recesi. Dnes ho čeká poměrně malá aukce, 1–2 mld. eur poukázek se splatností 3–6 měsíců.

Eurostat včera zveřejnil souhrnná čísla za rozpočty EU za rok 2011. V EMU se schodek podařilo snížit z 6,2% na 4,1%. Je vidět, že tlak na úspory funguje. Nejhůře jsou na tom Irové, Řekové a Španělé. Slušný posun se povedl Němcům, ti srazili deficit z 4,3% na 1%. Těm ale samozřejmě pomáhá slušný růst ekonomiky, o čemž si většina ostatních zemí může nechat jen zdát. Pokud jde o celkové zadlužení, to za celou EMU rostlo z 85,3% na 87,2% k HDP.

Dnes zasedá maďarská centrální banka. Sazby by měly zůstat na stávajících 7%. Stále platí, že podmínkou pro zahájení série cutů, je dohoda maďarské vlády s MMF o kreditní lince. Její osud je stále nejistý. Včera premiér V. Orbán obvinil MMF a EU ze zdržování v zahájení dalšího jednání. Některé z podmínek, kladených vůči Maďarsku, musejí prý být opuštěny, aby se mohl vůbec začít jednat. Na druhou stranu potvrdil důležitost dohody pro Maďarsko – kreditní linka by prý sama stačila ke stabilizaci ekonomiky. No, až takový optimisté nejsme. Dnes by se V. Orbám měl sejít s předsedou evropské komise J. M. Bartošem, ve středu by pak měla EK zaujmout oficiální stanovisko. Každopádně to vypadá, že se Maďarsko schválení kreditní linky dočká nejdříve ve 3Q12.

FIN21

Včera také maďarský ministr pro ekonomiku seznámili veřejnost se svými plány na snížení rozpočtového schodku. Celkově by úspory měly dosáhnout objemu 150 mld. forintů letos a 600 mld. v příštím roce. Maďarsko se tak snaží vyhnout zastavení toku prostředků z evropských kohezních fondů, na kterém se Ecofin dohodl v březnu.

Měny v regionu včera oslabovaly, hlavním faktorem byla nervozita přiživená slabým PMI v EMU. Z regionálních faktorů nepomohlo prohlášení V. Orbána (viz výše). Pokud jde o korunu, té samozřejmě neprospívá aktuální politická situace. Podle posledního vývoje to vypadá, že vláda v pátek podstoupí hlasování o důvěře a zřejmě jím projde. To by mělo kačku vrátit zpět pod 25,0

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).