Hlavní navigace

MMF chce další peníze, Řecko se snaží vyjednat dohodu s bankami

19. 1. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Globální trhy včera opanovalo uvolnění. Akcie rostly, dolar slábl a rizikové prémie na italském a španělském trhu opatrně klesaly.

Pohár optimismu naplnily dvě zprávy: Mezinárodní měnový fond chce doplnit zdroje o dalších 500 mld. dolarů a Řecko se údajně blíží dohodě se soukromými věřiteli. Obě dvě zprávy na první pohled vypadají báječně, uvnitř ale skrývají řadu nepříjemných problémů.

MMF odhaduje, že bude potřebovat v následujících dvou letech na pomoc s rozpočtovou krizí okolo bilionu dolarů a v současné chvíli má k dispozici necelých 400 mld. Není ovšem tajemstvím, že Spojené státy jsou velkým odpůrcem nových příspěvků do fondu a zastávají názor, že Evropa má dostatek zdrojů na to, aby své problémy řešila primárně sama.

Novým příspěvkům se vyloženě nebrání Čína, Brazílie a další velké rozvíjející se ekonomiky. Je ale otázkou, zda budou chtít tyto země samy přispět zhruba 300 mld. eur (Evropa se zavázala přihodit 200 mld.) a co za to budou chtít…?

Nejisté jsou také vyhlídky na dohodu mezi Řeckem a soukromými věřiteli reprezentovanými IIF (Institute for International Finance). Je bezesporu pozitivní, že Řecko se svými věřiteli znovu usedlo ke stolu a že se rýsuje určitá dohoda – podle Financial Times se blíží kompromis ohledně výše kupónu u nového náhradního dluhu (4,25 %), který ve finále bude znamenat odpis 68 % z čisté současné hodnoty řeckého dluhu.

Problém je v tom, že i když Řecko vypotí dohodu s IIF, řada věřitelů stojících mimo jednání se nemusí k dohodě připojit. Jedná se především o konzervativnější investory (pojišťovny, podílové fondy), kteří si v minulém roce pojistili své investice v Řecku prostřednictvím CDS (Credit default swaps) a dobrovolné odpuštění dluhu se jim hodně nevyplácí.

skoleni_8_6

Naopak, tito investoři si ve skrytu duše přejí, aby Řecko jednostranně přijalo zákon o omezení práv všech věřitelů, došlo ke klasickému bankrotu a oni dostali výplatu svého pojištění. Pokud se Řekům nepodaří přesvědčit všechny věřitele k dobrovolnému odpuštění dluhu, bankrot “natvrdo” již bude prakticky nevyhnutelný.

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).