Vlákno názorů k článku Mirek Topolánek: Zákaz švarcsystému omezuje podnikání od autor - Minimalni mzda existuje v Britanii a dokonce i...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 5. 2006 13:04

    autor (neregistrovaný)
    Minimalni mzda existuje v Britanii a dokonce i v Irsku, kterym se udajne ve svem programu ODS inspiruje (pochybuji, ze to ODS mysli vazne, protoze tam je ochrana zamestnancu i spotrebitele na velmi vysoke urovni). Narozdil od pana Topolanka, ktery se Philipem Morrisem neštítí nechat sponzorovat a necha ODS hlasovat proti omezeni reklamy na tabak (komu to mimo vyrobcu cigaret ublizi? nikomu ani kurakum ne), v Irsku zavedli zakaz koureni v restauracich a co se stalo? Chodi do nich i nekuraci a utrati v nich mozna i vice penez, jen z casti za jine blbiny, kdyz ne za cigarety. Kdo prestat nedokaze, ceni si alespon moznost si s kuraky pokecat venku a seznami se i s vice novymi lidmi.

    Je hezke, ze predseda ODS uvadi priklady jakym je Nemecko nebo dokonce Dansko - tedy zeme, kde i pravice odmitla rovnou dan (nemecko) a s velmi vysokymi danemi (dansko). Zvlastni je, ze Dansko ac ma dane skutecne vysoke, tak ma 3/4 obyvatel ve stredni vrstve, ciste prijmy mnoho desitek az pres sto tisic CZK a (!) velmi nizkou miru korupce.

    Pokud tady mame radu nezamestnanych, tak zejmena nektere profese si zrusenim minimalni mzdy rozhodne nepolepsi. Naopak, pokud zde nebude existovat zakonem zaruceny rozdil mezi "zarucenym minimem pro nezamestnaneho" a "minimalni mzdou pro zamestnaneho" povede to k dalsimu prohlubovani nezamestnanosti a k demotivaci zamestnancu - proc by se namahali, kdyz pokud je vyrazi, budou na tom zhruba stejne, jako kdyz pracuji.

    Progresivni dane (velmi vyrazne progresivni jsou napr. i v Britanii) neznamenaji, ze je clovek demotivovan vydelat vice. Vzdy se mu vyplaci pracovat vice, jen z te casti vydelku nad urcitou hranici se odvadi vyssi procento dane. Kam ODS miri je jasne, za vlady ODS socialni davky byly vetsi nez minimalni mzda.

    Snizeni dani se na mzdach lidi vubec nemusi projevit, mzdy urcuje zamestnavatel a to nejen podle svych moznosti, ale v mnoha a mnoha pripadech take podle situace na trhu. Defacto se u mnohych skupin muze stat, ze zamestnavatel mzdu upravi, tak aby mel cisteho zamestnanec stejne jako dnes a rozdil dane si necha. Trapne je, kdyz ODS ve svych predvolebnich materialech uvadi cituji "ODS Vam prida" a vedle toho kritizuje za pouzivani pojmu "bezplatne skolstvi" jine.

    Prinos pro podnikatele - cela rovna dan a modra sance ma minimalni prinos pro mensi podnikatele, zejmena pak pro ty, jejichz zakazniky jsou opet zamestnanci. Na zaklade vyse uvedeneho se domnivam, ze vice penez zustane (oproti dnesnimu stavu) prave zamestnavatelum, mene zamestnancum, jenze zakazniky mensich podnikatelu jsou velmi casto prave zamestnanci a tedy dojde i ke snizeni jejich zisku. Velci podnikatele ale mohou jasat. Dlohoudobe takova politika muze vest k poklesu vyuzivani sluzeb (setrim, udelam si sam) a tedy i k poklesu poctu zivnostniku a zamestnancu.

    Mohl bych a mozna budu pozdeji jeste pokracovat, ale rad bych zminil posledni vec.

    Duveryhodnost ODS - nedavno v poradu OVM zastupce ODS z Brna mluvil o potrebe vetsi transparentnosti ve verejne sfere, jak byl v tomto poradu upozornen jinym ucastnikem diskuze, prave v Brne ODS odmita zverejnovat jak kdo hlasoval. Ona jedna vec je program a druha vec jsou skutecne ciny. Od ODS nic dobreho pro zamestnance ani zamestnavatele (to je symbioza, delit strany podle toho kym jste je nesmyl, obe skupiny potrebuji tu druhou) nelze cekat, ostatne to nam predvedla jiz v tomto volebnim obdobi, kdy navrhla vyvlastneni malych akcionaru a spolu s urcitym poctem šibalů i z jinych stran (cssd, kdu-csl) jej prohlasovala velkym % hlasu - hlasu poslancu ODS. Myslim, ze je jasne, co volici od ODS mohou ve skutecnosti, ne jen na papire, cekat.
  • 25. 5. 2006 14:21

    Jakub Vrána (neregistrovaný)
    ODS rozdíl mezi "minimální mzdou" a "životním minimem" neruší, ruší pouze jeho skokovost. Státem zaručený příjem podle ODS je 6000 Kč - 15% z hrubé mzdy. Při příjmu 0 Kč dostanu 6000 Kč, při příjmu 1000 Kč dostanu celkem 6850 Kč. Ať vydělávám jak chci málo, dostanu vždycky víc, než když nepracuji vůbec.

    Mě spíš straší to, že až do příjmu 10909 Kč státu podle ODS nezaplatím ani korunu a naopak od něj něco dostanu. To bude stát příšerně peněz.
  • 25. 5. 2006 15:04

    autor (neregistrovaný)
    No jestli to maji takhle, tak to uz je na bohnice. Socialismus s modrou tvari. Progresivni dan to samozrejme resi opacne a k zadnemu dotovani zamestnavatelova soukromeho podnikani statem nedochazi. Socialni davky podnikatelum, volte ODS. No comment.
  • 25. 5. 2006 15:16

    Petr Zámečník (neregistrovaný)
    Dobrý den,

    nepoužívejte prosím nick "autor" - matete tím čtenáře, kteří vás mohou snadno zaměnit za autora článku.

    Děkuji vám,

    Petr Zámečník
  • 25. 5. 2006 22:55

    prudic (neregistrovaný)
    musime doufat, ze lidi s prijmem do 11 kKc bude cim dal min. Ale ruku na srdce, neni lepsi prispivat po troskach, nez platit plne socialky? (zivotni minimum 4 clenne rodiny je myslim taky tech 11 kKc). Ja mam za to, ze stat ve vysledku usetri.
  • 26. 5. 2006 10:52

    Jakub Vrána (neregistrovaný)
    U čtyřčlenné rodiny ta hranice ovšem je 22040 Kč (součet příjmů obou manželů).
  • 25. 5. 2006 14:29

    Ondřej Antoš (neregistrovaný)
    Dobrý den,

    chtěl bych jen poznamenat, že ačkoliv pod předchozím příspěvkem stojí "autor", nejedná se o mne, autora tohoto rozhovoru. Tím se chci vyhnout případnému zmatení čtenářů.

    Ondřej Antoš
  • 25. 5. 2006 16:25

    magor (neregistrovaný)
    Více to nemuže nikdo zničit o to se postaral SOBOTKA.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).