V tom je právě to kouzlo hrubé a superhrubé mzdy. Zaměstnanec nevidí své skutečné odvody.
A taky se už neříká, že OSVČ zas tak moc ze systému nečerpá. Nemoc si dovolit nemůže, pro výpadek příjmu následkem úrazu se radši pojišťuje komerčně, dostává malý státní důchod, takže se na důchod musí zajistit jinak...
Když už teda srovnání, tak by to chtělo kompletně vedle sebe postavit OSVČ a zaměstnance, dát příjmy, výdaje, státní odvody a příjmy od státu. Zaměstnanec nastoupí do firmy, nafasuje montérky a pracovní boty, postaví se k soustruhu a začne pracovat. OSVČ si za svoje koupí montérky a pracovní boty, posléze za své zakoupí soustruh a teprve poté může začít pracovat. Kde vezme prachy na soustruh a jeho případnou údržbu nikoho (kromě té OSVČ) nezajímá.
Poučení můžeme začít třeba tím, že zatímco zaměstnanci jsou v drtivé většině na plný úvazek, tak živnostenské listy má mnoho lidí třeba pro svůj vedlejšák co dělá občas v jinak volném čase, nebo jsou úplně neaktivní. Takže porovnávat "průměrný odvod" zaměstnance a živnostníka je nesmysl, protože ten je u každé skupiny za jiný (průměrný) počet hodin.
Jestliže MINIMÁLNÍ zdravotní pojistné OSVČ je odvozeno z poloviny průměrné mzdy, a to i tehdy, pokud má OSVČ příjmy nižší (jen na okraj, to odpovídá odvodu z cca 2/3 mzdy mediánové), zatímco minimální pojistné odvedené za zaměstnance je odvozeno z minimální mzdy, tak to zase takové zlomky nejsou. Při vyšších příjmech se samozřejmě za obě kategorie pojištěnců odvádí více, byť ten nárůst je u každé kategorie různý. A mimochodem, podle tohoto dokumentu: https://www.ispv.cz/cz/Vysledky-setreni/Aktualni.aspx lze celkem dobře dovodit, že za cca 330 - 360 tis. zaměstnanců je odváděno nižšší zdravotní pojištění, než je minimum pro OSVČ.