Názory k článku Minimální mzdu na maximum!

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 12. 2002 11:15

    Petr (neregistrovaný)

    Zkuste někdo informovat jak je to s minimální mzdou třeba v Rakousku, když už musíme do té unie. Ať je vidět jak to vypadá tam.

  • 4. 12. 2002 12:36

    Veronika (neregistrovaný)

    Nejsem si zcela jista, jestli by pomohlo a vůbec se mohla snížit podpora. Podpora je snad ve výši životního minima, ne? Tak co potom chcete snižovat? Životní minimum? Tak to snad ne....chtěla bych vás vidět jak s takovou troškou výjdete, ale nic...
    Tento článek byl proti zvyšování minimální mzdy, ale na druhou stranu má to něco i pro...
    Jsou bohužel i zaměstnavatelé, kteří by sice mohli dát, ale nechtěj... Tak proč je tu minimální mzda?

  • 7. 12. 2002 2:01

    ZIL (neregistrovaný)

    Vážená Veroniko,
    reaguji na Vaší větu : "Jsou bohužel i zaměstnavatelé, kteří by sice mohli dát, ale nechtěj... ". Myslím, že žijete v přesvědčení, že zaměstnavatel si najímá pracovníky proto, aby se (pracovníci) měli dobře.

    Podle mého názoru si je najímá proto, aby mohl realizovat určitou práci, zakázky, apod. Lze očekávat, že jim nedá ani o korunu víc, než musí. Stejně tak lze předpokládat, že zaměstnanci nebudou pracovat za méně, než je skutečná hodnota jejich práce.

    Tolik teorie. V praxi je trh práce ovlivněn ještě dalšími faktory (zajímavé zaměstnání, blízkost od místa bydliště,...). Pravděpodobně ale se mnou budete souhlasit, že pokud to dojde tak daleko, že zaměstnanec celý měsíc místo práce "pročeká" na výplatu, nezaslouží si soucit on ani jeho zaměstnavatel. Ještě horší je případ, kdy se taková věc děje v (polo)státním podniku, kde se pak na ztrátě podílíme všichni.

  • 4. 12. 2002 17:00

    turzin@seznam.cz (neregistrovaný)

    v nemecku na pracaku dostanete 900 euro, to je 27 000 korun. za to ze sedite doma, Proto existuji lidi ceske narodnosti, s nemeckym pasem, kteri jsou extremne vysmati. a jeste se jezdi posmivat svym krajanum pokazdy v jine ojetine :))))

  • 4. 12. 2002 17:06

    Roman (neregistrovaný)

    Loni ve Francii před Vánocemi stávkovali nezaměstnaní za vánoční dávku 3000 FRF (přibližně 15 000 Kč). A dostali ji.

  • 4. 12. 2002 17:55

    Petr (neregistrovaný)

    Nechápu, jak můžou nezaměstnaní stávkovat. To jako že nejdou do práce, kterou nemají ?

  • 5. 12. 2002 10:53

    Dusan (neregistrovaný)

    Vzhledem k tomu jaky je ve Francii bordel, tak bych si to predstavoval asi tak, ze si pujci od momentalne nestavkujicich zemedelcu traktory a zablokuji hlavni silnice. :-)

  • 6. 12. 2002 10:48

    Petr (neregistrovaný)

    Kéž byi i u nás byl takový "BORDEL" jako ve Francii - o něm se nám může velmi dlouho pouz zdát Dušane ???????

  • 4. 12. 2002 18:10

    Libor (neregistrovaný)

    Zajímalo by mě, jak by se autorovi tohoto článku líbilo chodit (nebo i dojíždět) do práce za takovou směšnou mzdu, jako je 6000. Podnikatelé, kteří nabízejí takovou mzdu nechť zkrachujou, protože buď jsou opravdu neschopní vytvořit zisk anebo jen zneužívají tíživé situace mimopražských lokalit a o to víc si ulívají do vlastních kapes. Já sám jsem odešel dělat do Prahy, stěhuju se z podnájmu do podnájmu, mám dvakrát větší plat než je celostátní průměr a stejně to není žádná legrace s penězma vyjít i když jsem na tom relativně dobře. Nikdy bych ale nesebral odvahu a drzost jako pan autor - kázat vodu, když sám piju víno..

  • 4. 12. 2002 22:09

    Bonifác (neregistrovaný)

    Zkuste si chvíli podnikat a zaměstnávat lidi. A pak něco napište. Uvědomte si, kolik ve skutečnosti stojí zaměstnávat jednoho člověka. A kolik z těch skvělých zaměstnanců si na to je schopných vydělat. Možná vám to nezní zrovna libozvučně, ale jsou i tací, kteří jsou za těch 6200 (plus to všechno navrch k tomu) drazí. Teď ještě chytré hlavy vymyslely, že zaměstnavatel bude zaměstnanci hradit tři týdny nemocenskou. Jestli se schválí i to, je to konec malých a středních firem v Čechách. Možná se pletu, ale nevypadá to tak trochu jako záměr?

  • 5. 12. 2002 9:36

    Radek (neregistrovaný)

    "Zakonem" o minimalni mzde skodite nejvice tem, kteri vzhledem ke sve nizke produktivite (zadna praxe, nizke vzdelani, zdravotni potize, ap.) na stanovenou mzdu (+ statem vynucene odvody za zamestnance) nedosahnou. Takze prijmove slabym nepomahate, ale skodite. Zadnym zakonem nebo vladnim narizenim totiz nelze zvysit produktivitu prace. Zamestnavatele nedokazi vyplacet lidem vyssi mzdy jen kvuli vladnimu narizeni. Znemozneni uzavreni smlouvy mezi zamestnancemm a zamestnavatelem z titulu "zakona" o minimalni mzde vede k poskozeni OBOU stran. JEDINYM dusledkem KAZDE minimalni mzdy stanovene nad trzni urovni je NEZAMESTNANOST. Toto tvrzeni je LOGICKY spravne (snazit se ho empiricky potvrdit je stejne smesne, jako snazit se opakovanym merenim stran a uhlu trojuhelniku potvrdit platnost pythagorovy vety - vzkaz pro ekon. pozitivisty/empiristy).

  • 5. 12. 2002 9:59

    K. (neregistrovaný)

    Libore, asi jste úplný mimoň. Každý člověk se může rozhodnout, jestli nastoupí k místnímu zlému podnikateli za 6 tis. nebo si vydělá jinde, víc. Každý člověk má svou cenu, a ta je často i pod těch 6 tis. Zkuste podnikat a zaměstanávat pár lidí, ono Vás to přejde.

  • 6. 12. 2002 12:09

    Libor (neregistrovaný)

    Ono v takové zapadlé vísce je asi hodně z čeho vybírat, že ? Vy měšťáci to vidíte všechno strašně jednoduchý. Chce si vydělat víc, ať se odstěhuje do města, že ? Nejlépe do vašeho pražského státního bytu, který mu pronajmete za deset tisíc a sami si z toho budete spořit na chatičku.. No dobře, já jsem to dle této vaší rady udělal. Už mnohokrát. Stěhoval jsem se už víc než desetkrát. Kolikrát vy ?
    Ale není to žádný šlágr jít za prací jinam a nedivím se těm, kdo chtějí žít tam, kde bydlí odnepaměti. Chápu, že je pro vás těžký to pochopit, když vám stačí dát výpověď a namísto tramvaje 10 jezdit do práce na druhou stranu tramvají 20.
    Podnikáním si přivydělávám a zaměstnávat bych začal až když by práce bylo hodně a zisky velké. To zatím není, takže nezaměstnávám. Nemá mě co přecházet. Opravdu si myslím, že většina podniků zaměstnávající za minimální mzdu jen zneužívá toho, že lidé nemají volbu.

  • 7. 12. 2002 2:24

    ZIL (neregistrovaný)

    Pokud dobře čtu, tak děláš, Libore, v Praze. Tím vlastně ukazuješ řešení problémů zapadlé vísky. Je pochopitelné, že mladý muž, ve snaze vydělat spousty peněz, se rozhodne být raději burzovním makléřem, než traktoristou. S tím ale souvisí dvě věci:
    1, Burza se do zapadlé vísky nepřestěhuje, takže bude muset spíš on do Prahy.
    2, Na to, aby dělal burzovního makléře toho bude muset moc a moc umět. A to je PERFEKTNÍ. Hlavní přínos vidím v tom, že se od revoluce poněkud zhoršila vedoucí úloha dělnické třídy. Takže je méně pravděpodobné, že by například krejčí zopakoval kariéru Vasila Bilaka.

    Jen na závěr: vážím si každé lidské práce a uvědomuji si její důležitost. Nebýt třeba popelářů, za chvíli bychom se utopili v bordelu, který si sami produkujeme. Na druhé straně, nebýt burzovních makléřů - kdo by něco poznal ? Ale řeč není o důležitosti práce, ale o odměně za ní. A ten příznivý posun vidím v tom, že už není zcea samozřejmé to, co jsem zažil jako mladý inženýr: můj plat v kategorii "T" byl asi o 20% nižší, než mé manželky, která ač mladší, zaměstnána v témže podniku, ale v kategorii "D".

    Story o služebním postupu a zásluhách vynechme. Uznávám pouze plat za vykonanou práci za předcházející měsíc.

  • 11. 12. 2002 9:28

    mirek (neregistrovaný)

    Jenže ne každý to má do Prahy tak blízko, aby mohl pracovat v tomto městě snů. A bydlet? Uznáte snad všichni, že všech cca 10% nezaměstnaných - tedy 600 000 lidí asi dost těžko může pracovat v hlavním městě. Když tuto myšlenku dovedu do absurdního konce, velký nával žadatelů o práci by zákonitě vedl k dramatickému snížení platů v jednotlivých kategoriích (zákon nabídky a poptávky) a tudíž by ani nešlo bydlet a ani dojíždět za prací (naopak by nájmy začaly logicky růst - velká poptávka po bytech). To je totiž odvrácená strana mince. Souhlasím s názorem, že pokud zaměstnavatel není schopen svým zaměstancům zajistit slušně placenou práci ( a tou 6.000Kč rozhodně není), pak opravdu nemá na trhu co pohledávat. Trh sám určí, zda takovýto podnikatel přežije. A jestli chci podnikat a vyrábět např. zboží konkurence schopné jen na základě nízkých mezd, pak vám všem garantuji, že tudy cesta nevede. Žádný stát v Evropě není totiž schopen konkurovat v cenách Dálnému východu - Korea, Honkong,Čína - tam totiž neplatí tak tvrdá omezení pro bezpečnost, hygienu a i všeobecná úroveň tamějších zaměstnanců je na nižší úrovni.A proto tudy cesta nevede - toť vše.

  • 11. 12. 2002 11:30

    ZIL (neregistrovaný)

    Souhlasím s Vámi. Číně lze těžko konkurovat v cenách. A v ostatním určitě také ne.
    Napadá mě ale otázka (která sem tématicky nepatří, ale přece..): Jak je to s bezpečností při práci v JV Asii? Jaká je tam četnost pracovních úrazů ve srovnání s ČR ? Nevím, kde to zjistit, ale určitě by stálo za to, znát reálný přínos všech těch žluto-černě namalovaných rohů, schodů, sepisování směrnic a abslovování školení bezpečnosti práce. Realizace těchto opatření stojí podnikatele mnoho času a peněz a přínos by šel možná srovnáním s JV Asií (kde se to údajně neprovádí) vyčíslit.

  • 4. 12. 2002 18:47

    René (neregistrovaný)

    Vy všichni (mimo autora) si neuvědomujete co stojí podnikatele jeden zaměstnanec.Neni to jenom ta Vaše minimální mzda, ale také odvody (ne ty co vidíte na výplatní pásce), ale ty který nevidíte a to jsou ze skoro 6.000 Kč další 3.000 Kč pro Špidlu a jeho bandu. A to nemluvím o dalších "pijavicích a parazitech" jako je bezpečák, hygiena, EKO-KOM, hasiči, ... a mnoho dalších které musíte živit aby jste mohli vůbec existovat jako podnikatel. Pokud si myslíte že je to tak snadný sehnat práci pro lidi a hlavně za ni peníze - což je mnohdy úctyhodný výkon, tak to zkuste a neseďte na pracáku a neberte naše daně!

  • 4. 12. 2002 22:56

    °hany-hany (neregistrovaný)

    V minulých letech jsem podnikala a zaměstnávala 2 lidi, potom pracovala jako zaměstnanec a dnes jsem OSVČ. Absolutně nejsem pánem svého času, jak si myslí hlavně ti, kteří tu podporu berou. To právě oni mohou pracovat, když chtějí a nemusí, když se jim nechce. Minimální mzda je švindl, jakému není rovno. Znám osobně desítky lidí, pro které je minimální mzdy (a odvodů) škoda, protože pracují "do výše platu" a tím vlastně hodnoty ve výši tohoto platu nevytvářejí. Ba naopak: snaží se aspoň si soukromě "zdarma" telefonovat, něco ukrást, pokud možno zaměstnavatele pumpnout jinak, když jim nechce přidat. Já chci zaměstnat člověka, kterému mohu dát víc peněz, ale musí mi ze všech sil pomoci tyto peníze vydělat. A proto nikoho nezaměstnávám a dřu jako kůň 20 hodin denně 365 dnů v roce. To je řešení? Pan Špidla z nás chce udělat otroky. Ale dnešní mladí nechtějí dřít, chtějí taky žít a mají pravdu.

  • 2. 1. 2003 8:17

    Pavel (neregistrovaný)

    Pokud jsi zaměstnávala lidi, pro něž je minimální mzdy škoda, pak se zamysli nad sebou, zda si umíš pracovníky vytypovat a neschopné propustit. Vybrat schopné zaměstnance při dnešní výši nezaměstnanosti lze. Špidla nechće z nikoho dělat otroky tím, že stanovuje minimální mzdu na úrovni alespoň nízké životní úrovně a tím i donutit zaměstnavatele odvádět za ně minimální taxu daní. Mnoho zaměstnavatelů nevykazují dlouhá léta žádný zisk, ale ztráty aby neodváděli žádné daně a žijí si na úrovní západních podnikatelů ale sociální nároky využívají. Ti západní však majetek vytvářeli celé generace,bez možností "české privatizace"

  • 5. 12. 2002 6:31

    Fredy (neregistrovaný)

    Pokud jste to ještě nepochopili, tak u moci je socialistická vláda. Vláda, kterou jsme si zvolili, ať přímo, či nepřímo. Vláda, která se rozhodla, že bude každému dávat. Aby mohla toho dostát, tak musí někde brát. Že ubírá, svým způsobem, každému z nás, moc nevidíme. Je to cesta do pekel. Nejhorší na tom je to, že této zlodějně tleskají i ti, kteří jsou rovněž okrádáni státními "výběrčími daní". Je to o tom, že tomu nerozumí. Velice úrodná půda pro různé manipulátory a dezinformátory. Všechny politické partaje se ohánějí ve svých programech, podporou malého a středního podnikání. Mnoha takových politiků jsem se ptal, co si pod tímto sloganem představují? Odpovědi byly úžasné, ale zároveň smutné. Málo který politik totiž ví, o co jde. Jestli si někdo myslí, že zvýšením minimální mzdy se vyřeší problém, tak je na omylu. Možná se mnou nebudete souhlasit, ale podle mě je zaměstnanec "výrobní prostředek", jako cokoliv jiného. Pokud si kupuji nějaký stroj, tak mám zkalkulovány náklady na pořízení, provozní náklady a kolik mi takový stroj vydělá. Totéž je u zaměstnance. Mám spočítáno, kolik mi musí zaměstnanec vydělat, abych měl na pokrytí všech provozních nákladu, jeho mzdu přímou i tu "druhou", kterou dám státu na daních, na jeho rozvoj (školení, firemní výhody, rekreace apod.) a přiměřený zisk. Příjmovou stránku většinou znám a tak se snažím omezovat tu výdajovou. Úsporou nákladů, kde je to jen možné. U zaměstnance je těch nákladů opravdu hodně. Proč myslíte, že mnozí zaměstnavatelé platí své zaměstnance tzv. na černo? Proto aby s radostí okrádali stát a tím si zvyšovali zisky? Nikoliv. Aby bránili sami sebe před státem, který je "okrádá", kde může. Zaměstnanec si na své stejně přijde. Tento jev neobhajuji, ale dobře mu rozumím. Cesta z tohoto bludného kruhu nevede přes zvyšování minimální mzdy, ale přes podstatné snížení daní a daním podobných odvodů. A jsme zpět u socialistické vlády. Může tato vláda, s "Jánošíkem Špidlou" v čele, mít něco takového v programu?

  • 6. 12. 2002 10:31

    Pavel (neregistrovaný)

    Dám Ti radu, nenechávej se okrádat Jánošíkem Špidlou a nezaměstnávej žádné "výrobní prostředky" za než musíš odvádět daně. Jen je třeba aby stát řádně ocenil zaměstnavatele za "černé pracovníky". Umění podnikatele je především v tom, že si umí vybrat takové zaměstnance, jež si na sebe a firmu vydělají a za to mají nárok na mzdu k slušnému životu. Podnikatel, které umí podnikat pouze za minimální mzdu a podbízí se nízkou cenou není pro tuto společnost žádoucí. Je třeba si zkusit žit jako rodina s dětmi s 2x 5700 korun příjmů, pak pochopíš smysl minimální mzdy. |S výši daní máš sice pravdu, ale má persektivu v případě, že všichni si své daňové povinnosti budou plnit tak, jako je běžné v evropských zemích, a ne v zemi kde podnikatelé si s BMW vykazují ztráty a minimální příjmy a nárokují zdravotní a sociální péči.

  • 7. 12. 2002 3:46

    l. (neregistrovaný)

    Milý Pavle. Pokud ti nestačí 2x5700 Kč, proč se nepustíš do podnikání sám? Velice snadno by sis tak vydělal na vlastní BMW a budeš moci předvést své rodině své schopnosti! Problém asi bude v tom, že na to nemáš, viď?

  • 10. 12. 2002 15:57

    Karel (neregistrovaný)

    Ctu si clanek i nazory a zasnu! Minimalni mzda je skoro vsude. Proc je teda u nas kolem ni ted takovy povyk?
    Proto, ze u nas je vsechno jen napul. Napul jeste socialismus, mapul kapitalismus 1í.stoleti. Prostredi, kde zlodej nesmi byt nazvam zlodejem, poskozeny se prav nedovola a pravo je pojem tak pokrouceny, ze brzo bude patrit mezi sprosta slova.
    Vememe si to po poradku:
    1. Muze se i slusnemu cloveku, ktery ma zejem pracovat stat, ze bude bez prace - bez penez?
    Doufam, ze souhlasite, ze se to stat muze, treba na prechodnou dobu, ale muze to potkat kazdeho z nas.

    2. Ma pomahat stat lidem, kteri se do vyse uvedene situace dostanou? Nebo je nechame osudu, at postupne prodaji vsechno co maji a kdyz se jim nepodari slusne placenou praci sehnat, at se stanou bezdomovci? Nez odpovite, predstavte si sami sebe jak zijete s rodinou v nektere oblasti, kde prace moc neni, byt a SIPO platite, potraviny nejsou nejlevnejsi! Opravdu si myslite, ze by Vam stat nemel nijak pomoci? Myslim, ze vetsina rozumne uvazujicich lidi rekne, ze ten, kdo se nechce vyhybat, praci si nezaslouzi, aby zkoncil na ulici. Z toho nam vychazi, ze podpora v nezamestnanosti by mela byt. Treba v naturalni podobe, kdy clovek hotove penize nedostane, ale je mu zarucen jakz takz dustojny zivot nez se z toho dostane.

    3. Vyse popsana situace pokracuje tim, ze si hledate praci. Pokud mate stesti, ziji v kraji sami uvedomeli podnikatele, kteri plati zamestnancum podle jejich zasluh, samozrejme v zavislosti na tom co vyprodukuji a na trhu realizuji do financni podoby. Jenze je velka konkurence, kdyz neni stanovena pro zamestnavatele minimalni mzda, muze snizovat sve naklady az na naproste minimum, tim ziskava zakazky proti drazsi konkurenci. Cena prace je na minimu. Ale co ten zamestnanec? Zase si predstavte tu opacnou stranu. Nejste podnikatel, jste zamestnanec a dostanete 5000 cisteho. Nebo i mene, kdyz nebude zadna hranice. Do prace musite jezdit, doprava dnes rozhodne neni zadarmo, stravovat se taky musite, stejne jako manzelka a Vase deti, boty obleceni a dalsi zivotni naklady. Vyplati se Vam chodit do prace, kdyz jste na tom hur, kdyz jezdite nekam daleko za praci nez, kdyz zustanete doma? A co podnikatel? muze Vam pridat? Nemuze, jiny podnikatel sve lidi odira jeste vice, protoze v jeho pusobisti je o praci jeste vetsi nouze. Kdyz chcete byt jako podnikatel fer a zvysite mzdu na uroven slusneho ziti, musite bud ziskat opravdu lukrativni zakazku s velkym ziskem nebo to date ze sveho. To taky nejde. Z toho plyne, ze i slusny podnikatel by mel mit zajem na tom, aby byly dodrzovany stejne podminky pro vsechny (a nedodrzovani tvrde trestano).

    Vsude kolem nas v civilizovanych statech sposta veci, ktere u nas "nejdou" uplne bezne funguje. Bohuzel po revoluci vznikl dojem, ze krast je vlastne druh podnikani a neporusovat zakony je pro smich. Dokud se nejak nezmeni cernobile mysleni lidi, budeme se porad bavit o tom, ze my mame sva specifika. Tesim se na den, kdy uz konecne vetsine lidi dojde, ze jsme stejni jako Rakusani, Nemci a odlisnosti jsou minimalni, co plati jinde v Evrope musi platit i u nas

  • 10. 12. 2002 20:09

    Bonifác (neregistrovaný)

    Něco pravdy je na vašem tvrzení, že je to u nás tak napůl - napůl kapitalismus, napůl socialismus. Ten socialismus hlavně v nás, našich zvycích, v našem uvažování.

    Doložit to jistě lze i tím, že se u nás podnikatel považuje za příživníka, který neví co s penězi a jeho největší rozkoší je odírat chudáky pracující.

    Každý má nárok na takovou mzdu, jaká je cena jeho práce. Jestli si na sebe zaměstnanec nevydělá, nemůže dostávat jakoukoliv státem nadirigovanou mzdu, i kdyby se jmenovala minimální.

    Vaše sociální cítění je chvályhodné, ale je třeba neplést si práci a podnikání s charitou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).