Je zajímavé, že všichni debatující tu hovoří o tom, jak přibude nezaměstnaných, protože nejlacinější pracovní síla bude moc drahá. Paní ministryně tvrdí, že se dívali na statistiky a že se při minulých zvyšováních minimální mzdy nikdy nic takového neprojevilo. Ale co se divit diskutérům, když podobně zvráceně argumentuje i autor. Nejdřív ocituje ministryni, že statistiky žádné zvyšování nezaměstnanosti po navýšení min. mzdy neprokázaly. A místo aby to pak konfrontoval s daty, plácne tam citaci nějakýho teoretickýho vykuka, který samozřejmě nikdy ty statistiky neviděl, neboť to je na něj špinavá práce, jemu stačí si něco myslet s komentátorským davem. Když už jsem, milý pane Lazareviči, líný se na ty statistiky podívat sám, tak aspoň řadím argumenty od slabšího k silnějšímu: Tady náš mladý pan analytik tvrdí, že zvýšení minimální mzdy vede k nezaměstnanosti. Marksová ale tvrdí, že tvrdá data u nás existenci takového mechanismu nikdy v minulosti nepotvrdila.
Oboje je pravda. Tedy že se u nás za posledních 25 let zvýšením nezaměstnanosti zvýšení minimální mzdy neprojevilo. A také je pravda, že příliš vysoká minimální mzda nezaměstnanost způsobí.
Je v tom rozpor? Není. My se stále pohybujeme hluboko pod mezí, kdy by se minimální mzda projevila jako pro nezaměstnanostní faktor. V současné době se naopak pohybujeme v oblasti, kde zvýšení minimální mzdy přinese mírně vyšší zaměstnanost, protože pracovní místa neohrozí, ale přinese více peněz mezi lidi, tím mírně větší poptávku po zboží a službách.