Zajímalo by mě, jaký by měla "přínos" minimální mzda na zaměstnanost, kdyby díky nucenému navýšení mzdy u zaměstnance byl důvod pro dáni výpovědi tomuto zaměstnanci. Ano, byla by to mnohdy záminka. Na druhou stranu zaměstnavatel uzavřel vztah se zaměstnancem za určitých podmínek a náhle jsou podmínky jinde. V tuto chvíli by se třeba raději rozhodl danou práci řešit strojem, programem.
V současné době zvýšení minimální mzdy má okamžitý přínos na odvody, protože je potlačen okamžitý vliv na zaměstnanost, který se projeví až v delším horizontu.
A navíc podporuje uniformitu, příplatky a odměny, úkolová část odměny se částečně přetaví do minimální mzdy, zvláště ve školství a zdravotnictví.
Přijdou o práci, resp. hůře ji budou shánět. Být invalidou obvykle znamená mít nějaký handicap a proto i pracovní výkonnost bývá snížena. Kdo jim bude ochoten více platit? Budou většinou bez práce, odkázáni na částečný invalidní důchod a o starobním důchodu si budou moci nechat akorát zdát, protože na něj nebudou mít nárok - nebudou mít odpracovaná leta.
Už to skoro vypadalo, že se komančů zbavíme, a je to ještě horší, Marxová je dokonce ve vládě a svému jménu nezůstává nic dlužná.
Když si k téhle minimální mzdě připočítáte kromě odvodů ještě např. náklady na dovolenou, nemocenskou (ta asi u těch invalidů nižší nebude), atd., tak si to každý rozumný podnikatel propočítá a podle toho se zařídí. A bude mít smůlu nejen spousta invalidů, ale i zdravých, protože vydělat na sebe není zase tak veliká sranda.
Druhým důsledkem bude to, že to v podstatě zlikviduje spoustu pracovních míst, hlavně v obchodu a službách, což zase zvedne ceny a sníží rozsah a úroveň služeb, a to dopadne už na každého. A málo kvalifikovaní pracovníci místo toho, aby aspoň něco dělali, tak se budou válet na podpoře.
Problém s minimální mzdou u nás je, že ve skutečnosti jen strašně málo lidí pracuje skutečně za minimální mzdu. Ve skutečnosti je jim často dopláceno různými způsoby "bokem".
V případě takového člověka samozřejmě navýšení minimální mzdy nepovede k jeho nezaměstnanosti, ale k tomu, že se jeho dosavadní odměna nějakým způsobem přerozdělí, aby bylo zákonu učiněno zadost.
Tudíž dokud existuje takováto rezerva, zvyšování minimální mzdy se v ekonomice skoro neprojeví. Jakmile ale dojde k překročení této hranice, vznikne problém. Tam, kde to jde (třeba výpomoc v domácnosti) dojde zcela jistě k přesunu do šedé ekonomiky.
Kdyby stát přehodnotil odvody z mezd, dosáhl by asi stejného výsledku (přestalo by se vyplácet fixlovat).
Ono to dopadne docela jednoduše: zaměstnavatel lidi propustí, ale protože chce, aby práce byla udělána, tak je pošle na vlastní živnosťák. Oni se budou tvářit jako OSVČ, ale de facto to budou zaměstnanci. Co si budeme vykládat, když to jde ve Sněmovně, proč by to nešlo i jinde? Víte, co je různých obchodních zástupců, účetních, programátorů, grafiků a dalších profesí, kteří jsou skytými zaměstnanci? Když může být i fotbalista OSVČ, proč by to nakonec nemohl být i soustružník? Skrytí zaměstnanci jsou i v obchodu, takový doplňovač zboží jede klidně na vlastní ŽL a doplňuje zboží pro jednu firmu třeba v pěti obchodech. Česká kreativita v tomto nezná mezí.
Tím si nijak nepomůže. Švarcsystém se u minimální mzdy, vzhledem k zákonným minimálním odvodům, nevyplatí. Tam je to, ale jenom tam, s odvody zaměstnanec / OSVČ šul nul. Švarcsystém se vyplatí až od cca dvojnásobku minimálního platu, do cca 4 násobku průměrného platu, protože poté se zase uplatňují stropy na odvody.
Myslím, že jste nepochopil předchozího přispěvatele. Půvab švarcsystému zde nebude v nižším odvodovém zatížení, ale v tom, že prostě budete platit v absolutním čísle méně. Zaměstnanec prostě musí dostat minimální mzdu 9 900 Kč, což znamená včetně odvodů něco jako 13 000 Kč měsíčně. Když z něj uděláte švarcíka, tak mu klidně můžete dát méně.
Jinak švarcsystém se vyplatí i u příjmů vyšších než čtyřnásobek průměrné mzdy, protože jsou sice stropy na sociální pojištění, ale nikoli na zdravotní a navíc švarcsystémem si snižujete i samotnou daň.
V podstatě jste to vystihl. Tam kde se nárůst minimální mzdy dostává nad ekonomické možnosti zaměstnavatele dochází k "outsourcingu" příslušných činností živnostníkům proto, že smluvní odměna pro OSVČ není směrem dolů nijak omezena.
Excelují v tom i státem ovládené podniky (třeba Lesy ČR u pěstební činnosti), kdy "vysoutěžené" zakázky jsou za takové ceny, že by to při dodržení lety prověřených výkonových norem a minimální mzdy sám zadavatel nebyl schopen vůbec realizovat.
Ovšem člověk dlouhodobě nezaměstnaný a ve finanční tísni je často ochoten, přistoupit i na výdělek pod úrovní minimální mzdy, je-li výsledek snažení aspoň trochu rozumný v poměru k dávkám.
No to právě platit "v absolutním čísle" méně nebude. A napsal jsem i proč. Nezbývá, nežli to zopakovat: kvůli minimálním zákonným odvodům.
Kolik mu zaměstnavatel dá fakturačního, je zase úplně jiná věc. A o té vůbec nemá smysl spekulovat. Protože zaměstnavatel mu může dát méně i jako zaměstnanci. Například mu napíše 2/3 úvazek za 1 a 1/4 úvazek. A ber, nebo nech ležet. Což je sice nezákonné, ale to Švarcsystém také.
Jistě že se to vyplatí i nad 4 násobek. Však jsem nenapsal, že nevyplatí. Ale ten vzájemný relativní rozdíl OSVČ / zaměstnanec se tam už trochu zmenšuje. Ten 4 násobek je přibližně bod zlomu.
Minimální zákonné odvody jsou necelé 4 000 měsíčně. Konec konců, u zaměstnance jsou zhruba na stejné úrovni.
Ale zatímco u zaměstnance na plný úvazek prostě musíte z kapsy vytáhnout těch 13 tisíc, u švarcíka můžete vytáhnout třeba 11 tisíc či 12 tisíc.
Samozřejmě, zkrácené úvazky mohou přinést podobný efekt.
Ale ale to jsou zase představy. Když už se takový vykořisťovatel rozhodne platit minimální mzdu, tak ji platí. Ono dát 9 ofiko a třeba 2 bokem je stejná almužna a stejně směšné jako samotná minimální mzda - co si budeme povídat. A představa, že se zaměstnanci s ofiko minimální mzdou dostanou třeba na dvojnásobek(9 ofiko+9 na černo)je přinejmenším směšná. Takovýchto případů bude je v promilích.
I u zaměstnance, který dostává minimální mzdu 9 plus 2 bokem to znamená, že je prostor pro optické zvyšování mzdy. Prostě bude dostávat třeba 10 a 1 bokem nebo 11 a 0 bokem. Když byla minimální mzda 8, dost možná dostával 8 a 3 bokem. Ale pokud bude minimální mzda 12, tak je problém, protože najednou by měl stát víc, než doposud.
Jo s tímhle přístupem jsme tam, kde jsme.
S tímhle přístupem lidé, co si chtějí přivydělat pravidelněji, se na to mají ... Protože mají mít živnosták a platit minimální odvody. A to i v případě např. doučování. Takže jedou dost často na černo.
A to nemluvím o tom, že dost často ty lidi ta práce baví a zlevňují zboží a služby kupujícím, viz fler apod.
Takže se naučí nedělat a naučí se natahovat ruce, ach jo...
Pokud si přivydělávají k zaměstnání, tak žádné odvody platit nemusejí, platí až podle dosaženého ročního příjmu. Takže si klidně přivydělávat můžou.
Krom toho můžou klidně pracovat na dohodu (DPP nebo DPČ). Pokud vím, tak třeba na dohodu se roznášejí noviny, protože např. u Mediaservisu to zabere cca 1,5 - 3 hodiny denně po 6 dnů v týdnu.
jaké doučování, člověk, který bere minimální mzdu nebude ve svém volném čase po práci nikoho doučovat, protože nebude mít co doučit. Už vidím jak nějaká uklízečka, která bere minimum bude někoho po práci doučovat, možná tak radit, který saponát na podlahy je nejlepší :-)))))))))))))))))))
Jinak opravdu nevím co to melete, těmi malými podnikateli jsem jistě neměl na mysli někoho kdo si přivydělá pár tisíc po práci - tam se ani ta minimální mzda neřeší. Ale měl jsem na mysli ty podnikatele, kteří sami zaměstnávají lidi za almužny. Jenže tady jde zas jen o fňukání, protože pár stovek by položilo opravdu jen drtivou menšinu podnikatelů a takové podnikatele za podnikatele ani nepovažuji. Jak říkám tady jde spíš o brečení a o to, že budou muset svým zaměstnancům pár stovek přidat a pak vyhrožují, že budou muset propouštět, že na to mít nebudou. No a nejhorší je, že jim to mnoho lidí baští a potom papouškují, že lidé budou natahovat ruce na sociálce. Čím větší rozdíl mezi dávkami a minimální mzdou tím lépe. Zase, ale to nemyslím tak, že by ta minimální mzda měla být třeba osmičku a přídavky dvojku, to ne. Tam se musí posunout hranice minimální mzdy směrem nahoru, klidně snížit objem dávek. Ale vše bych udělal tak, aby se při případných dávkách zohledňoval počet let bez jakékoliv dávky atd. Určité podpory a jistoty pro ty co chtějí dělat, a náhodou po x letech práci ztratí, být musí. Pro ty co v životě nedělali bych zavedl tak nízké dávky, že by začít dělat museli a né, že si naše romské etnikum do svých 30 let naš.ká 5 dětí a pak státe postarej se. Taková ženská v 35 pro práci někde v továrně je téměř nepoužitelná a jen natahuje ruce - tak pro tyto případy bych ty dávky osekal takovým způsobem, že by musela jít někde uklízet a ono by si to sedlo.
Je zajímavé, že všichni debatující tu hovoří o tom, jak přibude nezaměstnaných, protože nejlacinější pracovní síla bude moc drahá. Paní ministryně tvrdí, že se dívali na statistiky a že se při minulých zvyšováních minimální mzdy nikdy nic takového neprojevilo. Ale co se divit diskutérům, když podobně zvráceně argumentuje i autor. Nejdřív ocituje ministryni, že statistiky žádné zvyšování nezaměstnanosti po navýšení min. mzdy neprokázaly. A místo aby to pak konfrontoval s daty, plácne tam citaci nějakýho teoretickýho vykuka, který samozřejmě nikdy ty statistiky neviděl, neboť to je na něj špinavá práce, jemu stačí si něco myslet s komentátorským davem. Když už jsem, milý pane Lazareviči, líný se na ty statistiky podívat sám, tak aspoň řadím argumenty od slabšího k silnějšímu: Tady náš mladý pan analytik tvrdí, že zvýšení minimální mzdy vede k nezaměstnanosti. Marksová ale tvrdí, že tvrdá data u nás existenci takového mechanismu nikdy v minulosti nepotvrdila.
Oboje je pravda. Tedy že se u nás za posledních 25 let zvýšením nezaměstnanosti zvýšení minimální mzdy neprojevilo. A také je pravda, že příliš vysoká minimální mzda nezaměstnanost způsobí.
Je v tom rozpor? Není. My se stále pohybujeme hluboko pod mezí, kdy by se minimální mzda projevila jako pro nezaměstnanostní faktor. V současné době se naopak pohybujeme v oblasti, kde zvýšení minimální mzdy přinese mírně vyšší zaměstnanost, protože pracovní místa neohrozí, ale přinese více peněz mezi lidi, tím mírně větší poptávku po zboží a službách.