Vlákno názorů k článku Minimální mzda 2015: Co se a pro koho změní? od Kozlík z Roháčku - V oblastech s vysokou nezaměstnaností je velmi obvyklá...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 9. 2014 9:30

    Kozlík z Roháčku (neregistrovaný)

    V oblastech s vysokou nezaměstnaností je velmi obvyklá situace, kdy zaměstnanec dostává oficiálně mzdu blížící se minimální a další její část je mu placena mimo firemní účetnictví, tzv. naruku. V případě zvýšení minimální mzdy nedojde k rozšíření práce načerno, ale k omezení částky mzdy ze které nejsou odváděny odvody na sociální a zdravotní pojištění a daně, takže přesně naopak.
    Právě zrušení či výrazné snížení minimální mzdy by vedlo k rozšíření práce načerno. Podstatně více by se vyplatilo být příjemcem podpory v nezaměstnanosti či sociálních dávek a pracovat načerno, při vyšší (minimální) mzdě klesá přitažlivost pracovat načerno, kvůli možným postihům "zaměstnavatele" i "zaměstnance".

  • 17. 9. 2014 12:23

    Pavel (neregistrovaný)

    V každém případě zvýšení minimální mzdy způsobí zvýšení mzdových nákladů zaměstnavatele. A v tom případě může udělat dvojí:

    1. Kompenzuje to nižší výplatou naruku
    2. Zaměstnance propustí a ten bude dělat už jen čistě na černo.

    Takže toto opatření příležitost k černé práci naopak zvyšuje.

  • 17. 9. 2014 14:27

    Kozlík z Roháčku (neregistrovaný)

    Varianta 1 nezvyšuje částku mzdy ze které se neplatí odvody na pojištění a daně, tj. mzdu načerno.
    Varianta 2 je možná, ale ne každý zaměstnavatel či zaměstnanec je ochoten se vystavit postihu za relativně lehce prokazatelné nelegální zaměstnávání.

    Realita je taková, že zaměstnavatel má možnost "po dohodě" se zaměstnancem mu ve smlouvě zkrátit pracovní úvazek, například z 8 na 6 hodin, s tím že skutečná délka práce a skutečně vyplácená mzda se mu nemění. A zaplatí na odvodech ještě méně.
    Je velmi obtížné dokázat, že zaměstnavatel část práce nad pracovní dobu platí načerno, takže tento postup nepřináší u živnostníků a malých firem fakticky žádná rizika, to je jen na straně zaměstnance (nižší nemocenská a případný starobní či invalidní důchod). U větších společností typu obchodní řetězec to tak samozřejmě nefunguje, tady do vztahu zaměstnavatel a zaměstnanec vstupuje více lidí s velkým rizikem prozrazení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).