a nemá ani na normální plat pro lidi,kteří mu tvoří zisky svou prací tak se na to má vykálet a jít makat do fabriky.Pracoval jsem po skončení školy u soukromníků,žádná výhra to tenkrát nebyla,dělali si co chtěli a když se vám něco nelíbilo,byli jste do hodiny bez práce,stejné je to dnes.Myslí si že jsou páni světa,začal jsem pracovat ve větších továrnách,a jsem spokojen,zaručený platový růst,slušné jednání a komunikace na úrovni.Páni podnikatelé,to samé co děláte vy,dělají v německu,rakousku a všude jinde taky,ale s tím rozdílem,že za stejnou práci dostávají lidé trojnásobek a jde to,chce to být méně nenažraný.
podnikatel přece nedává mzdu ze svého - ale z hodnoty, kterou vytvořil zaměstnanec. pokud zaměstnanec tu hodnotu nevytvoří, nedostane +315 korun, ale přijde o práci. jednoduchý jak facka a stačí vám na to aritmetika první třídy základní školy.
každý kdo dokáže něčí práci prodat za dvoj- troj- a vícenásobek "jako v německu" - prosím staňte se zaměstnavateli, dejte všem mzdy jako v německu, a spokojeně zbohatněte - ale nepindejte kraviny co má kdo komu dát.
Pokud zaměstnanec nevytvoří hodnotu dostatečně velkou na to, aby si vydělal na svou mzdu, pak si má podnikatel tu práci dělat sám, protože evidentně nejde o náročný nebo kritický úkol. Pokud ano, holt hodnota toho zaměstnance je mnohem vyšší, než je podnikatel ochotný přiznat, i když zaměstnanec třeba nedělá přímo zisk. Typický příklad jsou účetní - k čemu vám jsou? Zisk vám nevytvoří pražádný. Ale je to náklad, který potřebujete, aby vaše firma mohla jet rychleji a účinněji.
Tudíž zaměstnavatel má buď zaměstnancům zaplatit dost, aby jim zajistil důstojný život, nebo si to má dělat sám. Pokud nezvládá, smůla, selhal a má zavřít krám, jeho problém. Potíž je, že podnikatelé neuvažují o tom, kolik odvedená práce stojí, ale jak za ni zaplatit co nejmíň. A to je pekelně zásadní rozdíl. Netřeba říkat, že ve snaze platit co nejmíň (ano, ve výsledku to jde z kapsy majitelů - čím víc dají zaměstnancům, tím míň zbude na jejich luxusy) jdou klidně i k prachobyčejnému vydírání - buď makej za to houno, co ti dávám, nebo si hledej jinou práci a když nenajdeš, třeba chcípni.
pokud zaměstnanec nevytvoří hodnotu dostatečně velkou na to, aby si vydělal na nějakou minimální mzdu - a má stále zájem pracovat za mzdu nižší - co je komu sakra do toho, že někdo má zájem za nějakých podmínek pracovat, a někdo jiný je ochoten mu za to platit? a jak jste přišel na myšlenku, že ty nejméně placené práce bude dělat "podnikatel sám"? jako že když je zaměstnanec tak blbej a línej, že neumí vyluxovat auto s přínosem pade na hodinu - tak vzdělaný a šikovný automechanik půjde sám luxovat auta, namísto aby dělal práci s vysokou přidanou hodnotou a amortizací jeho drahého zařízení? tím vznikne nějaká hodnota navíc??? vy asi víte o pracovně-právním vztahu leda to, co vám natloukli do hlavy bolševici.
zaměstnavatel je ve vztahu k vnějšímu světu v úplně stejném postavení, jako zaměstnanci ke svému zaměstnavateli.
vaším cílem z pozice kupujícího přece TAKY není zajistit důstojný život těch u kterých nakupujete, neuvažujete nad náklady a problémy prodávajícího - chcete jen zaplatit co nejmíň. nebo snad kdyby vám někdo chtěl prodávat včerejší rohlíky za korunu - má mám to stát násilím zakázat?
mimochodem - účetní není náklad. účetní dělá moji práci za méně peněz, než kdybych si to dělal sám. takže si vydělá na sebe a ještě něco zbyde - zbyde můj čas abych já dělal práci s vyšší přidanou hodnotou. za žádných jiných okolností se nevyplatí vytvářet pracovní místa. proto vede minimální mzda vždy jen k nezaměstnatelnosti těch nejchudších - vytváření nízko placených míst se přestane vyplácet.